️ AQSh va Isroil tomonidan boshlangan zarbalardan so‘ng darhol Eron o‘t ochishni to‘xtatishni muhokama qilishni taklif qildi va bu signalni vositachilar orqali amerikalik tomonlarga yetkazdi. Bu xabar The New York Times gazetasining manbalariga tayangan holda berilgan.
️ Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, hujumlardan keyingi kuni Eron razvedka vazirligi xodimlari Markaziy razvedka boshqarmasi (CIA) bilan bog‘lanib, mojaroni tugatish shartlarini muhokama qilishni taklif qilgan. Biroq, gazeta manbalarining ta’kidlashicha, Isroil rasmiylari, Eronning harbiy salohiyatiga maksimal zarar yetkazishga intilgan holda, Vashingtondan bu tashabbusni jiddiy qabul qilmaslikka chaqirgan. Hozirgi vaqtda AQSh haqiqatan ham Eronning taklifini jiddiy deb hisoblamaydi.
️ AQSh prezidenti Donald Tramp 3-mart kuni TruthSocial ijtimoiy tarmog‘ida Eron bilan muzokaralar olib borish endi “juda kech” ekanligini yozgan. U Eronning havo hujumidan mudofaa tizimi, harbiy-havo kuchlari, harbiy-dengiz floti va mamlakat rahbariyati “deyarli yo‘q qilingan” deb da’vo qilgan. Tramp o‘z postiga The Washington Post gazetasidagi maqolaga havola qo‘shgan bo‘lib, unda tarixiy Eron tahdidlari AQShni Yaqin Sharqda harbiy bazalarni joylashtirishga majbur qilgan, ammo hozirgi ma’muriyat Eron atrofidagi vaziyatni quruqlikdagi bosqinchilik qilmasdan o‘zgartira olgani haqida da’vo qilingan.

️ Сразу после начала ударов со стороны США и Израиля Иран предложил обсудить прекращение огня и передал соответствующий сигнал американской стороне через посредников. Об этом сообщает The New York Times со ссылкой на источники.
️ По информации издания, на следующий день после атак сотрудники министерства разведки Ирана обратились к ЦРУ с предложением обсудить условия завершения конфликта. Однако, как отмечают собеседники газеты, израильские официальные лица, стремящиеся нанести максимальный ущерб военному потенциалу Ирана, призвали Вашингтон не воспринимать инициативу всерьез. В настоящее время США действительно не рассматривают предложение Ирана как серьезное.
️ Президент США Дональд Трамп 3 марта написал в соцсети TruthSocial, что вести переговоры с Ираном уже «слишком поздно». Он подчеркнул, что иранская ПВО, военно-воздашные силы, военно-морской флот и руководство страны якобы уничтожены. К публикации Трамп прикрепил ссылку на колонку в The Washington Post, где утверждается, что исторические угрозы со стороны Ирана заставляли США размещать военные базы на Ближнем Востоке, однако нынешняя администрация смогла изменить ситуацию вокруг Ирана без проведения наземного вторжения.