️ Kanada Bosh Vaziri Mark Karney, AQSh va Isroilning Eronga qilgan hujumlari "xalqaro huquqqa zid" ekanligini aytganidan so'ng, mamlakatining Yaqin Sharqdagi urushda harbiy ishtirokini istisno qila olmasligini bildirdi. Karney, Avstraliya Bosh Vaziri Entoni Albanese bilan Kanberrada bo'lib o'tgan matbuot anjumanida, Kanadaning ishtirok etishi mumkin bo'lgan vaziyatlar haqida so'ralganda, "Harbiy ishtirokni umuman istisno qilish mumkin emas" deb javob berdi va bu savol "gipotetik" ekanligini ta'kidladi.
️ Karney, "Biz ittifoqchilarimiz bilan birga turamiz" va "har doim kanadaliklarni himoya qilamiz" deb qo'shimcha qildi. Biroq, u ilgari Eronga qilingan hujumlarni "afsus bilan" qo'llab-quvvatlaganini aytib, bu hodisalar dunyo tartibining yorilishining ekstremal namunasi ekanligini ta'kidladi. Kanada Bosh Vaziri, shuningdek, mamlakatiga AQSh-Isroil hujumidan oldin xabar berilmaganligini va undan ishtirok etish so'ralmaganligini ta'kidladi.
️ Karneyning so'zlariga ko'ra, "AQSh va Isroil Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan muloqot qilmasdan yoki Kanadani o'z ichiga olgan ittifoqchilar bilan maslahatlashmasdan harakat qildi". U, shuningdek, Eronda tinch aholiga qilingan hujumlarni qoraladi va "barcha tomonlarni xalqaro munosabatlar qoidalariga rioya qilishga" chaqirdi. AQSh va Isroilning hujumlari xalqaro huquqni buzganmi yoki yo'qmi, bu "boshqalarning qaror qilishi kerak bo'lgan masala" deb qo'shdi.
️ Kanada Tashqi Ishlar vaziri Anita Anand, urush boshlanganidan beri 2000 dan ortiq kanadalikning Yaqin Sharqdan chiqish uchun yordam so'raganini va hukumatning ularga yordam berish uchun harakat qilayotganini aytdi. Anandning ma'lumotlariga ko'ra, yordam so'rovlarining yarmi Birlashgan Arab Amirliklaridagi kanadaliklardan, 230 dan ortig'i Qatardan, kamida 160 nafari Livandan, 90 dan ortig'i Isroildan va 74 nafari Erondan kelgan.
️ Kanada Tashqi Ishlar vazirligiga, BAA hukumati havo makonidan foydalanishga ruxsat berishiga bog'liq holda, kelgusi kunlarda BAA dan charter reyslarini tashkil etish buyurilgan. Mintaqaning ko'p qismida tijorat havo harakati deyarli yo'q, jumladan, dunyodagi eng gavxor xalqaro yo'lovchi aeroporti bo'lgan Dubay ham mojaro tufayli yopilgan, bu COVID pandemiyasidan keyingi eng katta sayohat uzilishidir. Britaniya va Fransiya kabi xorijiy hukumatlar tomonidan charter qilingan repatriatsiya reyslari chorshanba va payshanba kunlari jo'nash rejalashtirilgan, BAA esa ba'zi fuqarolarni uyiga qaytarish uchun xavfsiz havo koridorlarini ochdi.

️ Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что не может исключить военное участие своей страны в эскалации войны на Ближнем Востоке, после того как ранее назвал удары США и Израиля по Ирану «несоответствующими международному праву». Выступая вместе с премьер-министром Австралии Энтони Албанези в Канберре в четверг, Карни спросили, существует ли ситуация, в которой Канада может вмешаться. «Никогда нельзя категорически исключать участие», — сказал Карни, отметив, что вопрос является «гипотетическим».
️ Карни добавил, что «будет стоять рядом с союзниками» и «всегда защищать канадцев». Однако ранее он заявил, что поддерживает удары по Ирану «с некоторым сожалением», поскольку они представляют собой крайний пример разрыва мирового порядка. Канадский премьер также подчеркнул, что его страна не была уведомлена заранее об атаке США и Израиля на Иран, в своих первых замечаниях с момента начала войны в субботу.
️ По словам Карни, «Соединенные Штаты и Израиль действовали без вовлечения Организации Объединенных Наций или консультаций с союзниками, включая Канаду». Он также осудил удары по гражданским лицам в Иране и призвал «все стороны уважать правила международного взаимодействия». Вопрос о том, нарушили ли атаки США и Израиля на Иран международное право, является «суждением, которое должны сделать другие», добавил он.
️ Министр иностранных дел Канады Анита Ананд заявила в среду, что ведутся усилия по оказанию помощи более чем 2000 канадцам, которые с момента начала войны в субботу обратились к правительству с просьбой помочь покинуть регион Ближнего Востока. Ананд сообщила, что около половины всех запросов о помощи поступили от канадцев в Объединенных Арабских Эмиратах, более 230 — из Катара, не менее 160 — из Ливана, более 90 — из Израиля и 74 — из Ирана.
️ Министерству иностранных дел Канады поручено организовать чартерные рейсы из ОАЭ в ближайшие дни, в зависимости от одобрения правительства ОАЭ на использование своего воздушного пространства. Коммерческое воздушное движение в значительной степени отсутствует в большей части региона, при этом основные хабы в Персидском заливе, включая Дубай, самый загруженный аэропорт в мире для международных пассажиров, в основном закрыты из-за конфликта, что является крупнейшим сбоем в путешествиях со времен пандемии COVID. Чартерные рейсы по репатриации, организованные иностранными правительствами, включая Великобританию и Францию, должны были вылететь в среду и четверг, в то время как ОАЭ открыли безопасные воздушные коридоры, чтобы позволить некоторым гражданам вернуться домой.