️ AQSh harbiy rahbariyati Eron hukumatiga qarshi olib borilayotgan kampaniyada muvaffaqiyat da'vo qilib, Vashington Tehrondagi hukumatni 'rahmsiz' bosish jarayonida ekanligini ta'kidlamoqda. Pentagon rahbari Pit Hegseth muxbirlarga bergan intervyusida AQSh harbiylari harakat qoidalarini yumshatganini va Eron bo'yicha o'limlar, jumladan yuzlab tinch aholi halok bo'lgani haqida xabar berilgan bo'lsa-da, cheklovlarsiz harakat qilayotganini aytdi.
️ Hegsethning so'zlariga ko'ra, AQSh samolyotlari Eron ustidagi osmonni nazorat qilib, nishonlarni tanlab, 'kun bo'yi osmondan o'lim va vayronagarchilik' olib kelmoqda. U: "Bu hech qachon adolatli kurash bo'lishi rejalashtirilmagan edi va bu adolatli kurash emas. Biz ularni yiqilgan paytda urmoqdamiz, bu aynan shunday bo'lishi kerak", deb qo'shdi.
️ Eron Tashqi ishlar vazirligi vakili Esmoil Bag'oyi Hegsethning bayonotlarini urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlarni tan olish sifatida baholadi. U X ijtimoiy tarmog'ida: "Faqat fashistlar ongi boshqa bir millatga 'o'z xo'jayinining istaklarini qondirish' uchongina sovuq qon bilan o'lim va vayronagarchilik olib kelishi mumkin", deb yozdi.
️ Oq uy matbuot kotibasi Karolin Levitt ham shunga o'xshash tilni qo'llab, yaqin soatlar ichida AQSh harbiylari Eron ustida hukmronlik o'rnatib, "Urush departamenti tomonidan yo'q qilish uchun muhim deb topilgan aniq nishonlarga" raketalar va qurollar yog'dirishini aytdi. Eron rasmiylari AQSh va Isroilning maktablar va kasalxonalar kabi tinch aholi ob'ektlariga ko'plab hujumlar qilgani haqida xabar berishgan.
️ Bag'oyi 28-fevralda boshlangan AQSh-Isroil kampaniyasining dastlabki soatlarida Minab shahridagi qizlar maktabiga zarba berilib, 165 kishi halok bo'lgani haqida ma'lumot berdi. Levitt bu voqea bo'yicha tergov olib borilayotganini aytdi, ammo AQSh harbiylari tinch aholini nishon olmasligini ta'kidladi. Pentagonning grafigiga ko'ra, hujumning dastlabki 100 soatida Minab yaqinida kamida ikkita zarba berilgan.
️ AQSh va Isroil Eron oliy rahbari Oliy Xameneyi va bir qancha yuqori martabali amaldorlarni o'ldirgan, shuningdek, Eron kemalari va harbiy ob'ektlariga zarbalar berishda davom etmoqda. Biroq, mintaqaviy urushga aylangan bu mojaro susayish belgilarini ko'rsatmayapti. Eronga Fors ko'rfazi mintaqasidagi energiya ob'ektlari, mehmonxonalar va aeroportlar kabi tinch aholi nishonlariga raketalar va dronlar uchirishda ayblar qo'yilgan.
️ Minglab AQSh va Isroil zarbalariga qaramay, Eron hukumat tizimi o'z o'rnida qolmoqda va Islom Respublikasi tizimiga qarshi ichki qarshilik ko'rinishlari sezilmayapti. Yaqin Sharqda achinchili vaziyat, vayronagarchilik va ommaviy ko'chish kuchayayotgan bo'lsa-da, AQSh prezidenti Donald Trump urush harakatlarini maqtadi va uni "15 ballik shkala bo'yicha 15" deb baholadi.

️ Военное руководство Соединённых Штатов заявляет об успехах в кампании против иранского правительства, подчёркивая, что Вашингтон находится в процессе «беспощадного» подавления Тегерана. Глава Пентагона Пит Хегсет в интервью журналистам заявил, что американские военные ослабляют правила ведения боевых действий и действуют практически без ограничений, несмотря на сообщения о растущих потерях, включая сотни погибших гражданских лиц в Иране.
️ По словам Хегсета, американские самолёты контролируют небо над Ираном, выбирая цели и принося «смерть и разрушение с неба круглосуточно». Он добавил: «Это никогда не должно было быть честным боем, и это не честный бой. Мы бьём их, когда они уже повержены, и именно так и должно быть».
️ Представитель министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаэй охарактеризовал заявления Хегсета как признание военных преступлений и преступлений против человечности. В социальной сети X он написал: «Только нацистское мышление может хладнокровно обрушить смерть и разрушение на другую нацию лишь для „удовлетворения желаний“ своего начальника».
️ Пресс-секретарь Белого дома Каролин Лэвитт позже в тот же день повторила аналогичную риторику, заявив, что в ближайшие часы США достигнут господства в воздухе, что означает, что американские военные будут «обрушивать ракеты и оружие на Иран для поражения конкретных целей, определённых Военным департаментом как crucial для уничтожения». Иранские официальные лица сообщают о многочисленных атаках США и Израиля на гражданские объекты, включая школы и больницы.
️ Багаэй подробно описал список инцидентов, которые он назвал атаками США и Израиля на гражданские объекты, включая жилые здания, уличные рынки и медицинские центры. В частности, в первые часы кампании 28 февраля удар по школе для девочек в южном городе Минаб привёл к гибели 165 человек. Лэвитт заявила, что Пентагон «расследует» этот инцидент, но подчеркнула, что американские вооружённые силы не нацелены на гражданских лиц.
️ Согласно графику, представленному Пентагоном, в первые 100 часов наступления по меньшей мере два удара были нанесены в районе Минаба. США и Израль убили верховного лидера Ирана Али Хаменеи и нескольких высокопоставленных чиновников, а также продолжают наносить удары по иранским кораблям и военным объектам. Однако конфликт, быстро переросший в региональную войну, не показывает признаков затухания. Иран также обвиняют в запуске ракет и дронов по гражданским объектам в регионе Персидского залива, включая энергетические установки, отели и аэропорты.
️ Несмотря на тысячи ударов США и Израиля, правящая структура Ирана остаётся на месте, и видимых внутренних вызовов исламской республиканской системе не наблюдается. На фоне усиливающихся страданий, разрушений и массового перемещения населения на Ближнем Востоке президент США Дональд Трамп похвалил военные усилия, оценив их как «15 из 10 баллов».