️ AQSh Vakillar palatasi Nazorat qo‘mitasi Adliya vaziri Pam Bondini chaqirish to‘g‘risidagi qarorni qabul qildi. Qo‘mita Bondidan Adliya vazirligi tomonidan jinsiy jinoyatchi Jeffrey Epstein bo‘yicha tergov bilan bog‘liq hujjatlarni boshqarish usullari haqida guvohlik berishini talab qilmoqda. Qaror respublikachi kongressmen Nensi Meys tomonidan taqdim etilib, 24-19 ovoz bilan qabul qilindi, bunda beshta respublikachi demokratlar bilan birgalikda chaqiruvni qo‘llab-quvvatladi.
️ Qo‘mita a'zolari sezgir hujjatlar uzoq davom etgan tergov davomida qanday qilib boshqarilgan, arxivlangan yoki ehtimol yashirilganligi haqida aniq javob izlamoqda. Janubiy Karolina vakili Nensi Meys X ijtimoiy tarmog‘ida: "AG Bondi yo‘qolgan Epstein dalillari haqida guvohlik beradi. Videolar, audio yozuvlar, Adliya vazirligi yashirayotgan hujjatlar" deb yozdi. U shuningdek: "Amerika xalqi shaffoflikni, omon qolganlar esa adolatni loyiq. Biz ikkalasini ham ta'minlaymiz. Mas'uliyat yaqinda" deb ta'kidladi.
️ Epstein hujjatlari Prezident Donald Tramp ma'muriyati uchun muammo bo‘lib qolmoqda, bu Adliya vaziri Bondi o‘tgan yili yangi ochilmalarni o‘z ichiga olmaydigan hujjatlar to‘plamini konservativ targ‘ibotchilar bilan baham ko‘rish uchun qattiq tanqidga uchraganidan keyin ham davom etmoqda. 2025-yil iyul oyida Adliya vazirligi Epsteinning "mijozlar ro‘yxati" mavjud emasligini da'vo qilganida keskinlik yuzaga keldi, bu ikki partiyaviy kongress tomonidan barcha hujjatlarni to‘liq ochish talabiga olib keldi.
️ Biroq, dekabr oyidan boshlab hujjatlarni ochish jarayoni boshlandi va ma'muriyat jarayonni noto‘g‘ri boshqargani va hujjatlarni haddan tashqari qisqartirgani uchun tanqid ostiga olindi. Adliya vazirligi vakillari esa ular millionlab sezgir sahifalarni qonuniy tekshirish uchun iloji boricha tez harakat qilayotganini ta'kidlamoqda. Bondi Adliya vazirligining hujjatlarni boshqarish usulini qat'iy himoya qilib, demokratlarni Trampning yutuqlaridan e'tiborni chalg‘itish uchun hujjatlar atrofida bahs-munozaralarni qo‘zg‘atishda aybladi.
️ Biroq, Bondiga qarshi eng keskin noroziliklar prezidentning o‘z partiyasi ichidan kelmoqda, bu erda konservativ qonun chiqaruvchilar va tarafdorlar shaffoflikning yetishmasligi va keng ko‘lamli hujjatlar ochilishiga qaramay yangi ochilmalarning yo‘qligidan norozi. Respublikachi kongressmen Tomas Massi, Trampning ochiq qarshisi bo‘lib, chorshanba kuni vakil Meys bilan birgalikda rezolyutsiyani ham qo‘llab-quvvatlagan, jamoat mablag‘lari Kongress a'zolarini o‘z ichiga olgan jinsiy tajovuz da'volari bo‘yicha maxfiylikda hal qilish uchun ishlatilganmi yoki yo‘qmi, buni bilish huquqiga ega ekanligini ta'kidladi.
️ Bondini chaqirishga qaror qilish Adliya vazirligi bir nechta ommaviy axborot vositalari Trampga nisbatan ayblovlar bilan bog‘liq ba'zi yozuvlar omma uchun ochilmaganligi haqida xabar berganidan keyin hujjatlardan noto‘g‘ri yashirganmi yoki yo‘qmi, buni tekshirishni boshlaganidan bir hafta o‘tib amalga oshirildi. So‘nggi paytlarda sobiq AQSh prezidenti Bill Klinton va uning rafiqasi, sobiq Davlat kotibi Hillari Klinton alohida-alohida yopiq eshik ortida qo‘mita oldida guvohlik berishdi, bu Bill Klintonning Epstein bilan 20 yildan ortiq davom etgan aloqalariga tegishli edi.

️ Комитет по надзору Палаты представителей США проголосовал за вызов генерального прокурора Пэм Бонди для дачи показаний. Комитет требует от Бонди предоставить объяснения относительно методов управления документами Министерства юстиции, связанными с расследованием в отношении сексуального преступника Джеффри Эпштейна. Резолюция, внесенная конгрессвумен-республиканкой Нэнси Мейс, была принята со счетом 24-19 голосов, при этом пять республиканцев присоединились к демократам в поддержке вызова.
️ Члены комитета ищут ясности в том, как конфиденциальные документы обрабатывались, архивировались или потенциально скрывались в ходе длительного расследования Министерства юстиции в отношении незаконной сети покойного сексуального преступника. Конгрессвумен от Южной Каролины Нэнси Мейс в публикации на X заявила: "Генпрокурор Бонди будет давать показания об отсутствующих доказательствах по делу Эпштейна. Видео, аудиозаписи, документы, которые скрывает Министерство юстиции". Она также подчеркнула: "Американский народ заслуживает прозрачности. Выжившие заслуживают справедливости. Мы обеспечиваем и то, и другое. Подотчетность приближается".
️ Документы по делу Эпштейна продолжают преследовать администрацию президента Дональда Трампа, более чем через год после того, как генеральный прокурор Бонди столкнулась с жесткой критикой за передачу "не раскрывающих" папок с документами, не содержащими новых разоблачений, консервативным влиятельным лицам. Напряженность достигла пика в июле 2025 года, когда Министерство юстиции заявило, что "списка клиентов" Эпштейна не существует, что спровоцировало двухпартийный мандат Конгресса на полное раскрытие всех документов по расследованию.
️ Однако с начала процесса раскрытия документов в декабре администрация подверглась критике за якобы неумелое управление процессом и чрезмерное редактирование файлов, в то время как официальные лица Министерства юстиции утверждают, что они просто действуют как можно быстрее для законной проверки миллионов конфиденциальных страниц. Бонди решительно защищала методы управления документами Министерства юстиции, обвиняя демократов в разжигании споров вокруг документов для отвлечения внимания от достижений президента Трампа на посту.
️ Тем не менее, наиболее резкая реакция против Бонди исходит из собственной партии президента, где консервативные законодатели и сторонники выражают разочарование из-за воспринимаемого отсутствия прозрачности и отсутствия новых разоблачений, несмотря на массовое раскрытие документов. Конгрессмен-республиканец Томас Масси, видный противник Трампа, который совместно с представителем Мейс в среду выступил соавтором резолюции, утверждал, что общественность имеет право знать, использовались ли когда-либо налоговые доллары для тайного урегулирования претензий о сексуальных домогательствах с участием членов Конгресса.
️ Решение потребовать показаний Бонди было принято через неделю после того, как Министерство юстиции заявило, что изучает вопрос о том, были ли документы из файлов неправомерно скрыты, после того как несколько новостных организаций сообщили, что некоторые записи, касающиеся неподтвержденных обвинений женщины против Трампа, не были среди тех, что были обнародованы. Бывший президент США Билл Клинтон и его жена, бывший госсекретарь Хиллари Клинтон, недавно по отдельности давали закрытые показания перед комитетом, касаясь давних связей Билла Клинтона с Эпштейном более двух десятилетий назад.