Rahbariyat ishtirokchilardan “majburiyatlar va real to‘lovlar o‘rtasidagi tafovutni zudlik bilan yopishni” talab qildi. Hujjatda ta’kidlanishicha, muallaq milliardlar “qog‘ozda mavjud bo‘lgan dasturni yerdagi real harakatlardan ajratib turadi”.
Deklaratsiya qilgan davlatlar qatoriga AQSh, Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Marokash, Quvayt va O‘zbekiston kiradi. Biroq Yevropa va Osiyo rasmiylari Trumning loyihalarini moliyalashtirishda juda ikkilanmoqda, chunki shaffoflik va nazorat yetishmasligi sababli ular gumanitar yordamni an’anaviy BMT institutlari orqali yo‘naltirishni afzal ko‘rishadi.
Financial Times (FT) tergovi shuni ko‘rsatdiki, Kengashning Jahon banki homiyligida ochilgan rasmiy hisobida “nol dollar” mavjud. Manbalarga ko‘ra, Tramp va uning atrofidagilar mablag‘larni JPMorgan bankidagi tijorat hisobiga jamlashni afzal ko‘rgan. Ushbu kanal to‘liq avtonom bo‘lib, mustaqil tashqi auditdan yopiq va faqat AQSh ma’muriyati amaldorlaridan iborat ijroiya kengashiga hisobot beradi.
Kongressdagi yuqori martabali manbaning ta’kidlashicha, AQSh Davlat departamenti mintaqa ehtiyojlari uchun taxminan 1,2 milliard dollarni qayta taqsimlashni rejalashtirmoqda, ammo bu pullar “Tinchlik kengashi” hisoblarini chetlab o‘tadi, chunki qonunchilarda tashkilotning huquqiy maqomi va moliyaviy nazoratiga oid jiddiy savollar mavjud.
Huquqiy va moliyaviy mexanizmlar ishlamayotgan bir paytda, yerdagi har qanday jarayonlar to‘liq bloklangan. Al Jazeera ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo sektorida binolar va infratuzilmaning 85% vayron qilingan, tozalanishi kerak bo‘lgan vayronalar hajmi 70 million tonnaga yetadi. “Tinchlik kengashi” vakili FTga tasdiqladiki, tashkilot hali xavfsizlik yoki qurilish bo‘yicha bironta ham shartnoma tuzmagan.
Rasmiylar bu holatni XAMASning qurolsizlanish va pozitsiyalarni topshirishni qat’iy rad etishi bilan bog‘laydi, bu esa missiyaning G‘azoda jismoniy mavjudligini imkonsiz qiladi. Falastinlik biznesmen Bishara Bahbax FTga ma’lum qildiki, Kengash tomonidan tuzilgan texnokratik qo‘mita anklavga kira olmaydi, chunki uning “qo‘lida aholiga yordam ko‘rsatish uchun hech qanday vosita va mablag‘ yo‘q”.
Al Jazeera tahliliga ko‘ra, tanqidchilar Tramp “Tinchlik kengashi”ni an’anaviy xalqaro institutlar va inson huquqlari guruhlarini ataylab chetlab o‘tish vositasi sifatida yaratgan, deb hisoblaydi. AQSh ma’muriyati izchil ravishda Isroilni himoya qilmoqda, Isroil esa gumanitar yordam kirishini cheklashda davom etmoqda va havo hujumlarini amalga oshirmoqda. XAMAS esa “Tinchlik kengashi” xulosalarini “to‘liq yolg‘on va xato” deb atadi.

Созданный в январе «Совет мира» по восстановлению Палестины признал существование критического разрыва между заявленными международными обязательствами и реальным притоком денежных средств. Согласно закрытому отчету организации для Совета Безопасности ООН, из необходимых 70 миллиардов долларов участники задекларировали лишь 17 миллиардов, однако на официальном счете структуры во Всемирном банке сейчас фиксируется «ноль долларов».
Руководство структуры потребовало от участников «незамедлительно закрыть разрыв между обязательствами и реальными выплатами». В документе подчеркивается, что зависшие миллиарды «отделяют рамочную программу, существующую пока только на бумаге, от реальных действий на земле».
В число государств, задекларировавших взносы, входят США, Саудовская Аравия, ОАЭ, Катар, Марокко, Кувейт и Узбекистан. При этом европейские и азиатские чиновники в конфиденциальных беседах выразили крайнюю нерешительность в вопросе спонсирования проектов Трампа. Их пугает дефицит прозрачности и контроля, из-за чего они предпочитают направлять гуманитарные потоки через традиционные институты ООН.
Расследование Financial Times (FT) раскрыло, что на официальном счете Совета, открытом под эгидой Всемирного банка, фиксируется «ноль долларов». Источники объясняют это тем, что Трамп и его окружение предпочли аккумулировать средства на коммерческом счете в банке JPMorgan. Данный канал полностью автономен, закрыт от независимого внешнего аудита и подотчетен исключительно исполнительному совету из числа чиновников администрации США.
Как отмечает высокопоставленный источник в Конгрессе, Госдепартамент США планирует перераспределить около 1,2 миллиарда долларов на нужды региона, однако эти деньги пойдут строго в обход счетов самого «Совета мира», поскольку у законодателей остаются серьезные вопросы к правовому статусу и финансовому контролю внутри организации.
Пока юридические и финансовые механизмы буксуют, любые процессы на земле остаются полностью заблокированными. Al Jazeera, ссылаясь на данные отчета для Совбеза ООН, указывает на катастрофические масштабы необходимых работ: в секторе Газа уничтожено 85% зданий и инфраструктуры, а объем завалов, которые требуется расчистить, достигает 70 миллионов тонн. Представитель «Совета мира» подтвердил, что организация до сих пор не заключила ни одного контракта на безопасность или строительство.
Официальный представитель структуры связывает это с тем, что ХАМАС категорически отказывается разоружаться и сдавать позиции, что делает физическое присутствие миссии в Газе невозможным. Палестинский бизнесмен Бишара Бахбах сообщил, что сформированный Советом палестинский технократический комитет физически не может въехать в анклав, так как у него «нет в руках абсолютно никаких инструментов и средств для оказания помощи населению».
По мнению критиков, опрошенных Al Jazeera, Трамп изначально создавал «Совет мира» как инструмент для сознательного обхода традиционных международных институтов и правозащитных групп. Канал подчеркивает, что администрация США последовательно выгораживает Израиль, который продолжает ограничивать допуск гуманитарной помощи и наносить авиаудары. ХАМАС, в свою очередь, выступило с официальным заявлением, где назвало выводы «Совета мира» «сплошной ложью и заблуждением».