Eron Tashqi ishlar vazirligi AQShning mamlakat janubidagi Hormuzgon viloyatiga bergan zarbalarini aprel boshidan beri amalda bo‘lgan mo‘rt sulhning “qo‘pol buzilishi” deb atadi.
Inqilob gvardiyasining aviatsiya-kosmik kuchlari qo‘mondoni Seyid Majid Musaviy X’dagi postida davom etayotgan diplomatiyani tanqid qilib, “dushman bilan muzokaralar sof zarar” ekanligini aytdi va javob berishga tayyorligini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, strategik ballistik raketa va uchuvchisiz samolyot dasturlarini nazorat qiluvchi havo kuchlari “yuqori hushyorlikda, hal qiluvchi va tezkor javobga to‘liq tayyor” va bosh qo‘mondonning yakuniy buyrug‘ini kutmoqda.
Ikkala tomon urushni to‘xtatish va blokadadagi Hormuz bo‘g‘ozi orqali yuk tashishni qayta boshlash imkonini beruvchi anglashuv memorandumidagi muvaffaqiyat haqida xabar bergan edi.
Eronning bosh muzokarachisi Muhammad Boqir Qolibof, tashqi ishlar vaziri va markaziy bank rahbari dushanba kuni Dohada Qatar bosh vaziri bilan potentsial kelishuv bo‘yicha muzokaralar olib borishgan, deya xabar berdi tashrif haqida ma’lumotga ega bo‘lgan rasmiy shaxs.
Qolibof Qatarlik rasmiylar bilan maslahatlashuvlardan so‘ng Eronga qaytdi, deb xabar berdi Eron davlat televideniyesi.
U anglashuv memorandumi doirasida xorijda muzlatilgan 24 milliard dollarlik eron pul mablag‘larini bo‘shatish bo‘yicha kelishuvga erishishga intilmoqda, deb xabar berdi Eronning Tasnim axborot agentligi muzokaralar guruhiga yaqin manbaga tayanib.
Eronning Fars axborot agentligi manbaga tayanib, mablag‘larni bo‘shatish kelishuvni yakunlash uchun so‘nggi jiddiy to‘siq ekanligini xabar qildi.
Eron manbalariga ko‘ra, dastlabki kelishuv urushni barcha jabhalarda tugatish, Hormuz bo‘g‘ozi orqali harakatlanish uchun 30 kunlik muddat belgilash va moliyaviy yengillikni o‘z ichiga oladi, Eron yadro dasturi kabi murakkab masalalar ikkinchi bosqichda muhokama qilinadi.
Eron ba’zi kemalarni, asosan ittifoqchi yoki yaqin aloqadagi davlatlar bilan bog‘liq kemalarni o‘tkazmoqda va hukumatlararo kelishuvlar tuzmoqda, deb xabar berdi Reuters.
AQSh prezidenti Donald Tramp urushdagi asosiy maqsadi Eronning yuqori boyitilgan uran bilan yadro quroli yaratishiga yo‘l qo‘ymaslik ekanligini aytdi. Tehron esa bunday rejalari yo‘qligini izchil rad etib kelmoqda.
Tramp dushanba kuni Truth Social’dagi uzoq postida Eron bilan muzokaralar “yaxshi” ketayotganini aytdi, ammo muvaffaqiyatsizlikka uchrasa, yangi hujumlar haqida ogohlantirdi. “Bu hamma uchun ajoyib kelishuv bo‘ladi yoki umuman kelishuv bo‘lmaydi”, deb yozdi u.
AQShning minalarni joylashtirishga urinayotgan qayiqlar va raketa uchirish joylarini nishonga olgan zarbalaridan so‘ng, AQSh davlat kotibi Marko Rubio Hindistonning Jaypur shahridagi samolyotida jurnalistlarga Hormuz bo‘g‘ozi “u yoki bu tarzda” ochiq bo‘lishi kerakligini aytdi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi dushanba kuni “o‘z qo‘shinlarini Eron kuchlaridan keladigan tahdidlardan himoya qilish” uchun yangi zarbalar berganini ma’lum qildi.
Buyuk Britaniya dengiz savdosi operatsiyalari (UKMTO) seshanba kuni tanker kemaning port tomonida, suv chizig‘iga yaqin joyda tashqi portlash sodir bo‘lganini xabar qilganini ma’lum qildi. UKMTO kema va ekipaj xavfsizligini, biroq ba’zi bunker yoqilg‘isi dengizga to‘kilganini aytdi.
Urush 28 fevralda AQSh va Isroilning Eronga zarbalari bilan boshlangan bo‘lib, misli ko‘rilmagan neft ta’minoti zarbasiga olib keldi va neft, yoqilg‘i, o‘g‘it va oziq-ovqat narxlarini oshirdi.
Eron Inqilob gvardiyasi seshanba kuni javob qaytarish huquqini saqlab qolganini aytdi. Ular havo hujumidan mudofaa bo‘linmalari AQSh uchuvchisiz samolyotini urib tushirgani va Fors ko‘rfazi ustidagi Eron havo hududiga kirgan yana bir dron va qiruvchi samolyotga o‘t ochganini ma’lum qildi.
Eron Oliy rahbari Oyatulloh Mujtaba Xomeneiy yillik haj ziyorati munosabati bilan Telegram’dagi postida “Soatni orqaga qaytarib bo‘lmaydi, mintaqa xalqlari va yerlari endi Amerika bazalari uchun qalqon bo‘lmaydi”, dedi.
Mintaqadagi keskinlikning yana bir belgisi sifatida Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu dushanba kuni Isroil Livandagi Hizbullohga qarshi zarbalarni kuchaytirishini aytdi. E’londan so‘ng Isroil hujumlar chastotasi va shiddatini oshirdi.
Livan sog‘liqni saqlash vazirligi Isroilning Mashg‘ara shahriga tungi zarbalarida 12 kishi halok bo‘lganini xabar qildi.
Italiyaning Turin universiteti professori Lorentso Kamel Al Jaziraga AQSh-Eron tinchlik kelishuvi ishlashi uchun Vashington “Netanyahuni jilovlashi” kerakligini aytdi. “Netanyahu saylovlargacha o‘zini ajralmas urush davridagi rahbar sifatida ko‘rsatishi kerak”, dedi u.
Tehron universiteti tahlilchisi Muhammad Islomiy Al Jaziraga Isroil Livanni bombardimon qilishda davom etsa, Eron Birlashgan Arab Amirliklariga yana hujum qilishi mumkinligini aytdi. “Tramp Fors ko‘rfazida harbiy eskalatsiya haqida o‘ylayapti”, deya qo‘shimcha qildi u.

Министерство иностранных дел Ирана назвало удары США по южной провинции Хормозган «грубым нарушением» хрупкого перемирия, действующего с начала апреля.
Командующий аэрокосмическими силами Корпуса стражей исламской революции Сейед Маджид Мусави заявил о готовности ответить, раскритиковав продолжающуюся дипломатию, написав в X, что «переговоры с врагом — чистый убыток».
Он сообщил, что ВВС, курирующие стратегические программы баллистических ракет и беспилотников, находятся в «состоянии повышенной готовности, полностью готовы к решительному и быстрому ответу» и ожидают окончательных приказов от верховного главнокомандующего.
Обе стороны ранее сообщали о прогрессе в меморандуме о взаимопонимании, который мог бы остановить войну и возобновить судоходство через блокированный Ормузский пролив.
Главный переговорщик Ирана Мохаммад Багер Калибаф, министр иностранных дел и глава центробанка в понедельник находились в Дохе для переговоров с премьер-министром Катара о потенциальной сделке, сообщил информированный источник.
Калибаф вернулся в Иран после консультаций с катарскими чиновниками, сообщило иранское государственное телевидение.
Он добивается соглашения об освобождении около 24 миллиардов долларов иранских средств, замороженных за рубежом, в рамках меморандума, сообщило агентство Tasnim со ссылкой на источник, близкий к переговорной группе.
Агентство Fars со ссылкой на источник сообщило, что разблокировка средств является последним серьезным препятствием для завершения меморандума.
По данным иранских источников, первоначальная сделка будет охватывать прекращение войны на всех фронтах, установление 30-дневных рамок для прохода через Ормузский пролив и, возможно, некоторое финансовое облегчение, а более сложные вопросы, такие как ядерная программа Ирана, будут обсуждаться на втором этапе.
Иран пропускает некоторые суда, отдавая предпочтение судам, связанным со странами-союзниками, и заключает межправительственные соглашения, сообщило Reuters.
Президент США Дональд Трамп заявил, что его ключевая цель в войне — помешать Ирану разработать ядерное оружие с использованием высокообогащенного урана. Тегеран последовательно отрицает такие планы.
Трамп в понедельник в длинном посте в Truth Social заявил, что переговоры с Ираном идут «хорошо», но предупредил о новых атаках в случае неудачи. «Это будет отличная сделка для всех или никакой сделки», — написал он.
После ударов по целям, которые, по данным США, включали лодки, пытавшиеся установить мины, и пусковые установки ракет, госсекретарь США Марко Рубио заявил журналистам в Джайпуре, что Ормузский пролив должен быть открыт «так или иначе».
Центральное командование США в понедельник заявило, что нанесло новые удары для «защиты наших войск от угроз, исходящих от иранских сил».
Британские морские торговые операции (UKMTO) во вторник сообщили, что танкер зафиксировал внешний взрыв с левого борта у ватерлинии в 60 морских милях от Маската. UKMTO заявило, что судно и экипаж в безопасности, но часть бункерного топлива вылилась в море.
Война, начавшаяся с ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля, вызвала беспрецедентный шок предложения нефти, подняв цены на нефть, топливо, удобрения и продовольствие.
Корпус стражей исламской революции во вторник заявил, что оставляет за собой право ответить. Они сообщили, что подразделения ПВО сбили американский беспилотник и обстреляли другой дрон и истребитель, которые, по их данным, вторглись в воздушное пространство Ирана над Персидским заливом.
Верховный лидер Ирана аятолла Моджтаба Хаменеи в комментариях в Telegram по случаю ежегодного хаджа заявил: «Часы невозможно повернуть вспять, и народы и земли региона больше не будут щитом для американских баз».
В еще одном признаке напряженности премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в понедельник заявил, что Израиль усилит удары по «Хезболле» в Ливане. После объявления Израиль увеличил частоту и интенсивность атак.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило о 12 погибших в результате ночных израильских ударов по городу Машгара.
Профессор Лоренцо Камель из Туринского университета заявил Al Jazeera, что для успеха мирного соглашения между США и Ираном Вашингтон должен «обуздать» Нетаньяху. «Нетаньяху нужно играть роль незаменимого лидера военного времени до выборов в Израиле», — сказал он.
Аналитик Мохаммад Эслами из Тегеранского университета заявил Al Jazeera, что Иран может снова атаковать Объединенные Арабские Эмираты, если Израиль продолжит бомбить Ливан. «Трамп думает о военной эскалации в Персидском заливе», — добавил он.