Hindistonning Zee Entertainment kompaniyasi FIFA bilan 2026 yilgi Jahon chempionatini mamlakatda namoyish etish va translyatsiya qilish bo‘yicha muzokaralar olib borayotganini ma’lum qildi.
Seshanba kuni e’lon qilingan bayonotda moliyaviy tafsilotlar keltirilmagan. Bu, ayni paytda, Reliance-Disney qo‘shma korxonasi va futbol tashkiloti o‘rtasidagi muzokaralar boshi berk ko‘chaga kirib qolgan bir paytga to‘g‘ri kelmoqda. Turnir 11-iyun kuni boshlanishiga bir necha hafta qolgan.
Reuters xabariga ko‘ra, FIFA dastlab Hindistonda 2026 va 2030 yilgi jahon chempionatlari uchun translyatsiya huquqi uchun 100 million dollar so‘ragan, so‘ngra kamida 60 million dollarga tushgan. Biroq bu miqdor milliarder Mukesh Ambani boshchiligidagi Reliance-Disney tomonidan taklif qilingan 20 million dollardan ancha yuqori.
Sony ham muzokaralar olib borgan, ammo Hindiston uchun FIFA huquqlariga taklif bermaslikka qaror qilgan. FIFA avvalroq dunyoning 180 dan ortiq hududida translyatorlar bilan shartnomalar tuzganini bildirgan.
Zee Entertainment o‘zining Unite8 Sports nomli yangi sport kanallari portfelini ishga tushirish doirasida FIFA bilan muzokaralarini oshkor qildi. 2022 yilgi Qatar Jahon chempionatida Hindiston global chiziqli televideniye qamrovining 2,9 foizini tashkil etgan va Xitoydan keyin ikkinchi o‘rinda bo‘lgan. FIFA ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda 745 milliondan ortiq muxlislar barcha media platformalarda o‘yinlarni kuzatgan.
Televideniye ko‘rish ko‘rsatkichlari bo‘yicha Hindiston Germaniya, Fransiya va Angliya kabi jahon chempionati ishtirokchilarini ortda qoldirib, eng yaxshi 10 davlat qatoriga kirgan – qariyb 84 million tomoshabin bilan.

Индийская компания Zee Entertainment заявила, что ведет переговоры с ФИФА о стриминге и телевещании чемпионата мира 2026 года в стране.
Объявление, сделанное во вторник без раскрытия финансовых деталей, прозвучало на фоне того, как переговоры между совместным предприятием Reliance-Disney и футбольной организацией зашли в тупик всего за несколько недель до старта турнира 11 июня.
По данным агентства Reuters, ФИФА изначально запрашивала 100 миллионов долларов за права на трансляцию ЧМ-2026 и 2030 годов в Индии, а затем снизила планку до не менее 60 миллионов долларов. Однако эта сумма все еще значительно превышает 20 миллионов долларов, предложенных Reliance-Disney, возглавляемой миллиардером Мукешем Амбани.
Sony также проводила переговоры, но решила не делать предложение по правам ФИФА для Индии. ФИФА ранее сообщила, что заключила соглашения с вещателями в более чем 180 странах мира.
Zee Entertainment раскрыла свои переговоры с ФИФА в рамках запуска Unite8 Sports — нового портфеля спортивных каналов для укрепления своих спортивных предложений. На долю Индии пришлось 2,9 процента глобального охвата линейного ТВ во время ЧМ-2022 в Катаре, уступая только Китаю по общему вовлечению: более 745 миллионов болельщиков следили за действием на всех медиаплатформах в стране, согласно данным ФИФА.
По числу телезрителей Индия вошла в десятку лучших стран, опередив участников ЧМ Германию, Францию и Англию, — почти 84 миллиона зрителей.