Yangi hisobot Britaniyada siyosiy norozilik namoyishlariga munosabat 'chuqur tashvishli o‘zgarish'ni boshdan kechirayotgani haqida ogohlantiradi. Iqlim faollari va Falastin tarafdorlari tobora uzoq muddatli qamoq jazolariga, keng qamrovli huquqiy cheklovlarga va sudgacha oylar davomida qamoqda saqlanishga duch kelmoqda.
London Qirolicha Meri universiteti va Defend Our Juries kampaniya guruhi tomonidan nashr etilgan 'Britaniyaning siyosiy mahbuslari' hisobotida aytilishicha, Buyuk Britaniya 'politsiya va sudlarga berilgan norozilikka qarshi vakolatlarning ko‘payishi'ni kuzatgan, bu esa 'fuqarolik itoatsizligi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri harakatlar bilan shug‘ullanuvchi faollar uchun sezilarli darajada repressiv huquqiy maydon yaratdi'.
Hisobot 2019-yildan beri yangi qonunlar, politsiya vakolatlarining kengayishi va sudlarning jazo choralari Britaniyaning norozilik manzarasini o‘zgartirganini aniqladi. Buyuk Britaniya G‘azoni genotsid urushi davomida Isroilga qurol sotishni to‘xtatishga chaqiruvchi ko‘plab ommaviy norozilik namoyishlari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri harakatlarga guvoh bo‘ldi.
Hisobotning asosiy topilmalaridan biri fuqarolik sud buyruqlari va sudga hurmatsizlik ishlarining faollarga qarshi tobora ko‘proq qo‘llanilishidir. Neft kompaniyalari, qurol ishlab chiqaruvchilar, kengashlar va universitetlar o‘z ob’ektlari yaqinida norozilik namoyishlarini taqiqlovchi sud buyruqlarini tobora ko‘proq olmoqda.
Tadqiqotchilar, shuningdek, sudlanuvchilarning 'og‘zini berkitish'ni ta’kidladilar. Sudyalar tobora ko‘proq faollarga hakamlar hay’ati oldida iqlim, G‘azo, xalqaro huquq yoki ularning siyosiy motivlarini eslatib o‘tishni taqiqlamoqda. Tanqidchilarning fikricha, bu cheklovlar faollarning norozilik sabablarini to‘liq tushuntirishiga to‘sqinlik qiladi.
Hisobot, shuningdek, sudgacha uzoq muddatli qamoqda saqlashning kuchayishiga ishora qiladi. Ba’zi Falastin harakati ayblanuvchilari ishlari sudda ko‘rib chiqilgunga qadar bir yildan ortiq qamoqda saqlangan. O‘rganilgan ishlarning 60 foizida berilgan yakuniy jazo muddati ayblanuvchilarning sudgacha qamoqda o‘tkazgan vaqtidan qisqaroq bo‘lgan.
Defend Our Juries direktori Tim Kroslandning aytishicha, bu topilmalar Britaniyaning demokratik himoyani ta’minlash da’volarini shubha ostiga qo‘yadi. 'Ushbu hisobot Britaniya demokratik tamoyillarga sodiq qolgani haqidagi illyuziyani yo‘q qiladi', dedi u. 'Bu tinch namoyishchilar neft va qurol sanoati, Isroil hukumati va ularning lobbichilari bosimi ostida tobora ko‘proq qamoqqa tashlanayotganini ochib beradi.'

Новый доклад предупреждает, что Британия переживает «глубоко тревожную трансформацию» в отношении к политическим протестам: климатические активисты и пропалестинские кампании все чаще сталкиваются с длительными тюремными сроками, широкими юридическими ограничениями и месяцами предварительного заключения.
Доклад «Политические заключенные Британии», опубликованный исследователями Центра климатических преступлений и климатической справедливости Лондонского университета королевы Марии и кампании Defend Our Juries, утверждает, что Великобритания «стала свидетелем увеличения антипротестных полномочий, предоставленных полиции и судам через законодательство», что «создало значительно более репрессивное правовое поле для активистов, занимающихся гражданским неповиновением и прямыми действиями».
Доклад прослеживает сдвиг от подавления протестов Extinction Rebellion, Black Lives Matter, Insulate Britain и Just Stop Oil к более поздним преследованиям, связанным с солидарностью с Палестиной, включая кампании против британских заводов Elbit Systems, крупнейшего израильского производителя оружия.
Один из ключевых выводов доклада — растущее использование гражданских судебных запретов и производств за неуважение к суду против активистов. Нефтяные компании, производители оружия, советы и университеты все чаще получают судебные приказы, запрещающие протесты возле их объектов.
Исследователи также выделили то, что активисты называют «затыканием рта» подсудимым. Судьи все чаще запрещают протестующим упоминать климат, Газу, международное право или свои политические мотивы перед присяжными. Критики утверждают, что эти ограничения мешают активистам полностью объяснить причины своих протестов.
Доклад также указывает на растущее использование длительного предварительного заключения. Некоторые обвиняемые по делу Palestine Action содержались под стражей более года до рассмотрения их дел в суде. В 60% изученных случаев окончательный приговор был короче времени, проведенного обвиняемыми в предварительном заключении.
Тим Кросленд, директор Defend Our Juries, заявил, что выводы бросают вызов утверждениям Британии об обеспечении демократических гарантий. «Этот доклад разрушает иллюзию, что Британия остается приверженной демократическим принципам», — сказал Кросленд. «Он показывает, что мирные протестующие отправляются в тюрьму во все возрастающем количестве под давлением нефтяной и оружейной промышленности, израильского правительства и их лоббистов».