Shavkat Mirziyoyev Toshkent metropolitenida yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifati va xavfsizligini ta’minlash hamda infratuzilmadan foydalanish samaradorligini oshirish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, taqdimotda harakat tarkiblarini yangilash va elektrodepo qurish masalalari ham muhokama qilindi. 2027−2030-yillarda metropoliten uchun talab etiladigan harakat tarkiblarini xarid qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi. Shu munosabat bilan yangi harakat tarkiblari uchun elektrodepo qurishga zarur yer maydoni ajratiladi.
Shuningdek, 2027−2035-yillarda Toshkent metropolitenini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish belgilanmoqda. Unda metropoliten tarmoqlarini ikki barobarga kengaytirish, yo‘lovchi tashish hajmini 2,5 barobarga oshirish, ekologik barqaror, energiya tejamkor va xavfsiz transport tizimini yaratish, servis sifati va yo‘lovchilar uchun qulayliklarni yanada oshirish vazifalari qamrab olinadi.
Yo‘l kira haqini to‘lash tizimini takomillashtirish bo‘yicha ham takliflar bildirildi. Xorijiy tajriba asosida masofaga qarab to‘lash, aholi toifalari uchun imtiyozlar, kunlik, haftalik va oylik abonementlar tizimini joriy etish imkoniyatlari o‘rganiladi.
Shuningdek, avtotransportdan metro tizimiga qulay o‘tishni ta’minlash maqsadida Park&Ride tizimini yo‘lga qo‘yish taklif qilindi.
Prezidentimiz jamoat transporti, ayniqsa, metropoliten yirik shahar hayotida eng muhim infratuzilmalardan biri ekanini ta’kidladi. Shu bois, xizmat sifati, xavfsizlik, moliyaviy barqarorlik va zamonaviy boshqaruvni bir-biri bilan uzviy bog‘liq holda rivojlantirish zarurligi qayd etildi. Taqdim etilgan takliflarni ma’qullanib, ularni amalga oshirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по повышению качества обслуживания пассажиров и безопасности в Ташкентском метрополитене, а также повышению эффективности использования инфраструктуры. Об этом сообщила пресс-служба президента.
В ходе презентации обсуждались вопросы обновления подвижного состава и строительства электродепо. Будут разработаны предложения по закупке необходимого подвижного состава для метрополитена на 2027−2030 годы. В связи с этим будет выделен земельный участок для строительства электродепо для нового подвижного состава.
Также предусмотрена разработка стратегии развития Ташкентского метрополитена на 2027−2035 годы. Она охватит задачи по расширению сети метрополитена в два раза, увеличению объема пассажирских перевозок в 2,5 раза, созданию экологически устойчивой, энергоэффективной и безопасной транспортной системы, дальнейшему повышению качества обслуживания и удобств для пассажиров.
Были высказаны предложения по совершенствованию системы оплаты проезда. На основе зарубежного опыта будут изучены возможности внедрения оплаты по расстоянию, льгот для категорий населения, системы ежедневных, еженедельных и ежемесячных абонементов.
Кроме того, было предложено внедрить систему Park&Ride для обеспечения удобного перехода с автомобильного транспорта на метро.
Президент подчеркнул, что общественный транспорт, особенно метрополитен, является одной из важнейших инфраструктур в жизни крупного города. В связи с этим была отмечена необходимость развития качества обслуживания, безопасности, финансовой устойчивости и современного управления в неразрывной связи. Одобрив представленные предложения, глава государства дал поручения ответственным лицам по их реализации.