Janubiy Afrika Respublikasining muxolifat yetakchisi Julius Malema prezident Cyril Ramaphosani iste'foga chiqishga chaqirdi. Bunga Konstitutsiyaviy sudning 2022-yilda impichment jarayonini bloklaganlik uchun parlamentni konstitutsiyani buzgan deb topgan qarori sabab bo'ldi.
Sud qarori Malemaning Iqtisodiy Ozodlik Jangchilari (EFF) partiyasi va boshqalar tomonidan berilgan da'voga asoslanadi. Bu yangi impichment jarayoniga olib kelishi mumkin. Ramaphosa ma'muriyati qarorni hurmat qilishini bildirdi.
2022-yilda mustaqil komissiya Ramaphosani ayblash uchun asos bo'lishi mumkinligini aniqladi. Bunga uning qishloq uyidagi divanda yashiringan 580 ming dollar (430 ming funt sterling) naqd pulning o'g'irlanishi sabab bo'lgan. O'g'irlik pulning kelib chiqishi haqida savollar tug'dirdi, ammo prezident aybni rad etdi.
Impichment jarayoni to'rt yil avval parlament ovoz berishida bloklangan edi. O'shanda Ramaphosaning Afrika Milliy Kongressi (ANC) partiyasi parlamentda ko'pchilikka ega edi, ammo 2024-yilgi umumiy saylovlardan keyin ANC koalitsiya asosida boshqarmoqda.
Ramaphosa ma'muriyati bayonotida prezidentning konstitutsiya, sud mustaqilligi va qonun ustuvorligiga sodiqligi ta'kidlangan. Shuningdek, u barcha surishtiruvlarga to'liq yordam bergani aytilgan. ANC ham shunday bayonot berib, sud qarori institutlarning mustaqil ishlashi muhimligini ko'rsatishini qo'shimcha qilgan.
Sud binosi oldida jurnalistlarga gapirgan Malema Ramaphosani iste'foga chiqib, impichment jarayoniga e'tibor qaratishga chaqirdi. Uning so'zlariga ko'ra, prezidentlik va impichmentga tayyorgarlikni bir vaqtda olib borish mumkin emas.
EFF partiyasi ishni 2024-yilda Afrika Transformatsion Harakati bilan birgalikda sudga bergan. Malemaning o'zi qurolni noqonuniy saqlash va omma oldida otish bo'yicha hukmga qarshi apellyatsiya bilan bog'liq muammolarga duch kelmoqda.
Partiya Milliy Assambleya spikeri Thoko Didizaga sud qaroridan kelib chiqib, 48 soat ichida aniq choralar ko'rishni talab qilgan. Koalitsiyadagi ikkinchi yirik partiya Demokratik Ittifoq rahbari Geordin Hill-Lewis siyosatchilarni qonun ustuvorligiga rioya qilishga chaqirgan.
"Farmgate" deb atalgan bu voqea 2020-yilda Ramaphosaning Limpopo provinsiyasidagi Phala Phala fermasidan 580 ming dollar o'g'irlanishi bilan boshlangan. Ikki yil o'tib, mustaqil komissiya prezidentning qasamyodni buzgan bo'lishi mumkinligi haqida dalil topgan, ammo parlament impichment qo'mitasini tuzishga qarshi ovoz bergan.

Лидер южноафриканской оппозиции Джулиус Малема призвал президента Сирила Рамафосу уйти в отставку после того, как Конституционный суд постановил, что парламент нарушил конституцию, заблокировав процедуру импичмента в 2022 году.
Решение суда последовало за юридическим вызовом со стороны партии Малемы "Борцы за экономическую свободу" (EFF) и других и может привести к новому процессу импичмента. Офис Рамафосы заявил, что президент уважает решение суда.
В 2022 году независимая комиссия установила, что Рамафоса, возможно, должен ответить за кражу 580 000 долларов (430 000 фунтов стерлингов) наличными, спрятанными в диване в его загородном доме. Кража вызвала вопросы о происхождении денег, но президент отрицал правонарушения.
Процедура импичмента была заблокирована четыре года назад голосованием в парламенте. Тогда партия Рамафосы "Африканский национальный конгресс" (АНК) имела большинство, но после всеобщих выборов 2024 года АНК управляет в коалиции.
Офис Рамафосы заявил, что президент "подтверждает свою приверженность Конституции, независимости судебной власти и верховенству закона". В заявлении также говорится, что он "последовательно оказывал полную помощь" всем расследованиям.
Выступая перед журналистами у здания суда в Йоханнесбурге, Малема заявил, что Рамафоса должен уйти в отставку и "сосредоточиться на процессе импичмента, поскольку он имеет серьезные последствия для него как личности".
EFF подала иск в высший суд страны вместе с "Африканским трансформационным движением" в 2024 году. Сам Малема сталкивается с трудностями, обжалуя приговор за незаконное хранение оружия и стрельбу в общественном месте.
Партия написала спикеру Национальной ассамблеи Токо Дидизе с требованием "четко указать в течение 48 часов конкретные шаги", которые она намерена предпринять в связи с решением суда.
Лидер "Демократического альянса", второй по величине партии в правящей коалиции, Геордин Хилл-Льюис заявил, что политики должны "соблюдать верховенство закона", и комитет по импичменту парламента "должен теперь выполнять свою работу должным образом, рационально, справедливо и конституционно".
Эта сага, названная местными СМИ "Фермгейт", началась в 2020 году, когда allegedly были украдены 580 000 долларов с фермы Рамафосы Пхала-Пхала в провинции Лимпопо. Два года спустя независимая комиссия нашла доказательства того, что президент мог нарушить присягу, но парламент проголосовал против создания комитета по импичменту.