Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Mudofaa vazirligining xabar berishicha, Eron raketa va dronlari ikkinchi kun ketma-ket mamlakatga hujum qilgan. Dushanba kuni kamida uch kishi yaralangan va sharqiy Fujayra amirligidagi asosiy neft inshootida dron sabab yong‘in chiqqan edi.
Eng so‘nggi hujumning oqibatlari haqida darhol ma’lumot berilmagan. Keskinlik AQShning 14 apreldan boshlab Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemalarni boshqarish bo‘yicha “Ozodlik loyihasi” deb nomlangan yangi tashabbusi fonida yuz bermoqda. Jahon energetika eksportining beshdan bir qismi ushbu tor suv yo‘li orqali o‘tadi.
Fevral oyi oxirida AQSh-Isroilning Eronga qo‘shma zarbalariga javoban Eron kuchlari ruxsatsiz o‘tishga urinayotgan kemalarga hujum qilish yoki tahdid qilish orqali bo‘g‘ozni amalda nazoratga olgan. Bu global energiya zarbasini keltirib chiqarib, neft va gaz narxlarini ko‘p yillik eng yuqori darajalarga ko‘tardi.
Bunga javoban AQSh 13 aprelda Eron portlari va kemalariga dengiz blokadasini joriy qilib, Tehronning neft eksporti, zarur tovarlar importi va valyuta tushumlarini chekladi. Dushanba kuni Vashington operatsiyasi boshlanishi kerak bo‘lgan vaqtdan so‘ng Eron kuchlari AQSh harbiy kemalariga o‘q uzganini bildirdi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi hech qanday kema urilmaganini tasdiqladi, ammo Eronning AQSh dengiz kuchlari va Amerika bayrog‘i ostidagi tijorat kemalariga qanotli raketalar otganini ma’lum qildi. AQSh kuchlari oltita Eron kichik qayig‘ini, shuningdek, kelayotgan raketalar va dronlarni yo‘q qilgan.
Tehron dushanba kuni BAAda 15 ta raketa – aksariyati ballistik – otgan. Amirlik rasmiylarining aytishicha, hammasi tutib olingan, ammo asosiy neft terminali joylashgan Fujayrada yong‘in chiqqan. Ushbu inshoot urush davrida muhim rol o‘ynab, kuniga taxminan 1,7 million barrel – mamlakat eksport quvvatining qariyb yarmini – qayta ishlagan. Hodisada uch hind fuqarosi yaralangan.
Otishmalarga qaramay, Vashington Eron sulhni buzmagani haqida bayonot bergan. AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset tijorat kemalarini himoya qilish operatsiyasi vaqtinchalik ekanini va AQSh kuchlari Eron suvlari yoki havo hududiga kirmaganini aytgan. “Biz jang qidirmayapmiz”, degan u kuzatuvchilar tomonidan odatdagidan kamroq jangovar ohang sifatida baholangan.
8 aprelda mo‘rt sulh kelishilgunga qadar besh haftalik urush davomida BAA kamida 2800 raketa va dron nishoniga aylangan – bu ko‘rfazdagi boshqa davlatlar yoki Isroildan ko‘proqdir.

Министерство обороны Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) сообщило, что Иран второй день подряд наносит удары ракетами и беспилотниками по стране. Днем ранее в результате атак пострадали как минимум три человека, а беспилотник вызвал пожар на ключевом нефтяном объекте в восточном эмирате Фуджейра.
Последствия последней атаки немедленно не сообщаются. Эскалация происходит на фоне новой инициативы США под названием «Проект Свобода», направленной на сопровождение судов через Ормузский пролив, стартовавшей 14 апреля. Около пятой части мирового экспорта энергоносителей проходит через этот узкий водный путь.
В ответ на совместные удары США и Израиля по Ирану в конце февраля иранские силы фактически взяли под контроль пролив, атакуя или угрожая судам, пытающимся пересечь его без разрешения Тегерана. Это вызвало глобальный энергетический шок, подняв цены на нефть и газ до многолетних максимумов.
В ответ США 13 апреля ввели морскую блокаду иранских портов и судоходства, ограничив возможности Тегерана по экспорту нефти, импорту товаров первой необходимости и поддержанию валютных поступлений. В понедельник, через несколько часов после начала операции Вашингтона, иранские силы заявили, что открыли огонь по американским военным кораблям.
Центральное командование США опровергло попадания по кораблям, но подтвердило, что Иран запустил крылатые ракеты по американским военно-морским активам и коммерческим судам под флагом США. Американские силы заявили об уничтожении шести иранских малых катеров, а также приближающихся ракет и дронов.
Тегеран также выпустил залп из 15 ракет – в основном баллистических – по ОАЭ в понедельник. Власти Эмиратов заявили, что все они были перехвачены, но в Фуджейре, где расположен ключевой нефтяной терминал, вспыхнул пожар. Объект играл критическую роль во время войны, перерабатывая около 1,7 млн баррелей в сутки – примерно половину экспортных мощностей страны. В результате инцидента пострадали три гражданина Индии.
Несмотря на перестрелку, Вашингтон заявил, что Иран не нарушил перемирие. Министр обороны США Пит Хегсет назвал операцию по защите коммерческого судоходства временной и подчеркнул, что американские силы не входили в иранские воды или воздушное пространство. «Мы не ищем драки», – сказал он, что некоторые наблюдатели сочли менее воинственным тоном, чем обычно.
За пять недель войны до хрупкого перемирия, согласованного 8 апреля, ОАЭ стали целью по меньшей мере 2800 ракет и дронов – больше, чем любое другое государство Залива или Израиль.