Yevropa Ittifoqi yetakchilarining Kiprda bo'lib o'tgan so'nggi sammitida kutilgan mavzular – yangi byudjet va amaliy masalalar – o'rnini navbatdagi keskin inqiroz egalladi. AQShning Ispaniyani NATOdan chiqarib yuborish haqidagi maxfiy xati sizdirilgani vaziyatni yanada chigallashtirdi.
Pentagon xatida Ispaniya AQShning Eronga qarshi harbiy kampaniyasini qo'llab-quvvatlamagani uchun jazolanmoqchi ekani aytilgan. Biroq NATO nizomida a'zoni chiqarib yuborish tartibi mavjud emas va bu qaror barcha a'zolarning bir ovozdan roziligini talab qiladi.
Yevropa yetakchilari Ispaniyani himoya qilishdi. Gollandiya bosh vaziri Rob Jetten Ispaniya NATOning to'liq a'zosi bo'lib qolishini "kristal tiniq" bayon qildi. Germaniya yuqori martabali amaldori esa bu borada hech qanday o'zgarish bo'lmasligini ta'kidladi.
Italiya bosh vaziri Giorgia Meloni, bir paytlar Tramp bilan yaqin aloqada bo'lgan bo'lsa-da, endi Vashington va Madrid o'rtasidagi keskinlikni "umuman ijobiy emas" deb baholadi. Meloni Italiyadagi o'sib borayotgan Trampga qarshi kayfiyatni hisobga olib, unga qarshi chiqishga majbur bo'ldi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanchesning Eronga qarshi hujumlarni noqonuniy deb ataganidan va Ispaniyadagi qo'shma harbiy bazalardan foydalanishga ruxsat bermaganidan g'azablangan. Sanches, shuningdek, Trampning mudofaa xarajatlarini yalpi ichki mahsulotning 5 foiziga oshirish talabini rad etgan yagona NATO a'zosi edi.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron Trampni NATOni "bo'shatishda" aybladi. Polsha bosh vaziri Donald Tusk esa AQShning hujum holatida ittifoqchilarga yordam berishiga shubha bildirdi.
NATOning sobiq bosh kotibi Yens Stoltenberg bu keskinliklar davom etsa, NATOning 10 yildan keyin mavjud bo'lishi kafolatlanmaganligini ogohlantirdi. U AQShning ittifoqchilarga muhtojligini ta'kidladi, chunki ular birgalikda global iqtisodiyot va harbiy quvvatning 50 foizini tashkil qiladi.
Yevropa davlatlari Eronga nisbatan diplomatik yo'l va sanksiyalarni afzal ko'radi, AQSh esa harbiy harakatlarni davom ettirmoqda. Bu kelishmovchilik NATO ichidagi bo'linishni yanada chuqurlashtirmoqda.

Очередной саммит лидеров ЕС на Кипре, который должен был быть посвящен практическим вопросам, включая новый бюджет, был омрачен новым кризисом. Утечка электронного письма Пентагона, в котором предлагалось наказать Испанию за отказ поддержать военную кампанию США против Ирана, вызвала серьезную напряженность.
В письме упоминалась возможность приостановки членства Испании в НАТО, однако в уставе альянса нет положений об исключении членов, и любое такое решение требует единогласного одобрения всех стран-участниц.
Европейские лидеры встали на защиту Мадрида. Премьер-министр Нидерландов Роб Йеттен заявил, что Испания была и остается полноправным членом НАТО. Высокопоставленный немецкий чиновник также не увидел причин для изменения статуса Испании.
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони, ранее считавшаяся близкой к Дональду Трампу, теперь вынуждена дистанцироваться от него из-за роста антитрамповских настроений в Италии. Она назвала напряженность между Вашингтоном и Мадридом "совсем не позитивной" и отказала США в использовании базы Сигонелла для операций против Ирана.
Президент США Дональд Трамп особенно разгневан позицией Испании: премьер Санчес назвал удары по Ирану незаконными, запретил использование совместных баз и отказался увеличивать расходы на оборону до 5% ВВП. В ответ Трамп пригрозил торговыми санкциями.
Кризис усугубляется заявлениями других лидеров. Президент Франции Эммануэль Макрон обвинил Трампа в "разрушении" НАТО изнутри. Премьер Польши Дональд Туск усомнился в готовности США защищать союзников в случае нападения.
Бывший генсек НАТО Йенс Столтенберг предупредил, что существование альянса не гарантировано через десять лет, если разногласия сохранятся. Он подчеркнул, что США выгодно иметь союзников, так как вместе они контролируют 50% мировой экономики и военной мощи.
Европейские члены НАТО настаивают, что альянс является оборонительным и не предназначен для одобрения наступательных действий, таких как война с Ираном. Они предпочитают дипломатию и санкции, а не военную силу.