Ikki yil oldin Buxoro shahri markazida, jumladan, sovet davrida qurilgan va shaharning ramziga aylangan viloyat hokimiyati binosi «Boqiy Buxoro» etnoturizm markazi qurilishi uchun buzib tashlangan edi. Bugungi kunda ushbu maydon to'siq bilan o'ralgan va bo'sh turibdi.
Loyihaning to'xtatilishi mahalliy aholi va xalqaro tashkilotlarning noroziligiga sabab bo'lgan. Madaniy merosni himoya qilish bo'yicha xalqaro tashkilotlar loyihaga qarshi chiqib, qurilishni to'xtatishga chaqirgan edi.
24 aprel kuni Madaniy meros agentligining ochiq uchrashuvida Kun.uz muxbiri loyiha nima uchun muzlatilgani va buzishdan oldin reja puxta ishlab chiqilganmi, degan savol bilan murojaat qildi. Agentlik rahbari Bahodir Abdikarimov bu borada alohida matbuot anjumani o'tkazishni va'da qilib, batafsil izoh berishdan bosh tortdi.
Eslatib o'tamiz, 2024 yilda Alerte Heritage arxitektura tashkiloti etnoturizm markazi loyihasini «bema'ni» deb atagan edi. Tashkilotning ta'kidlashicha, «O'rta Osiyodagi eng yaxshi saqlanib qolgan o'rta asr shaharlaridan biri yonida soxta qadimiy binolar qurish Las-Vegas yoki Makaodagi kabi kulgili ko'rinishi mumkin va bu mahalliy aholini ham, sayyohlarni ham bezovta qiladi».
Rasmiylar avvalroq Buxorodagi 470 million dollarlik turizm markazi qurilishi investor hisobidan amalga oshirilishini ma'lum qilgan edi. Keyinchalik manbalar ishlarning to'xtatilishini tanlangan investorda moliyaviy muammolar borligi bilan bog'ladi.

Два года назад в центре Бухары, в том числе здание областного хокимията, построенное в советское время и ставшее духовным символом города, было снесено под строительство этнографического туристического центра «Бокий Бухаро». Сегодня территория огорожена и пустует.
Снос вызвал негативную реакцию жителей в соцсетях. Международные организации по защите культурного наследия выразили обеспокоенность и призвали остановить строительство.
24 апреля на открытой встрече Агентства культурного наследия корреспондент Kun.uz спросил, почему проект был заморожен и был ли тщательно проработан план до сноса. Глава агентства Баходир Абдикаримов не стал комментировать, пообещав провести отдельную пресс-конференцию по Бухаре.
В 2024 году архитектурная организация Alerte Heritage назвала проект этнотуристического центра «нелепым». В заявлении организации говорилось: «Рядом с одним из самых хорошо сохранившихся средневековых городов Центральной Азии могут построить бутафорские здания, стилизованные под старину. Такие подделки могут выглядеть смешно, как в Лас-Вегасе или Макао, оттолкнут местных жителей и отпугнут туристов».
Ранее официальные лица заявляли, что строительство туристического центра в Бухаре стоимостью 470 млн долларов будет осуществляться за счёт инвестора. Позже источники связывали приостановку работ с финансовыми проблемами выбранного инвестора.