AQSh prezidenti Donald Trump maxsus elchilar Stiv Vitkoff va Jared Kushnerni Pokistonga yubordi. Bu Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchining mamlakatga tashrifi bilan bir vaqtga to'g'ri keldi. Muzokaralar AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushini tugatish va Hormuz bo'g'ozidagi keskinlikni hal qilishga qaratilgan.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Liviyt juma kuni AQSh elchilari Araqchi bilan uchrashishini va tomonlar "kelishuv sari qadam tashlashiga" umid bildirdi. Biroq, Eron delegatsiyasining muzokaralarga rozi bo'lgani noma'lum.
Eron tashqi ishlar vaziri X platformasida Islomobod, Maskat va Moskvaga "ikki tomonlama masalalarni muvofiqlashtirish" uchun sayohat qilayotganini yozdi, ammo AQSh bilan uchrashuv haqida hech narsa demadi.
Trump Reyter agentligiga bergan intervyusida Eron "taklif" bilan chiqayotganini va uning yadro dasturini tugatishni o'z ichiga olgan AQSh talablarini qondirishga intilayotganini aytdi.
AQSh mudofaa vaziri Pit Xegset Eronning "yaxshi kelishuv" imkoniyati borligini ta'kidladi. "Eron hali ham stolda dono tanlov qilish uchun ochiq oynaga ega", dedi u.
Pokiston hukumatidagi ikki manba Reyterga Eron tashqi ishlar vazirining tashrifi qisqa bo'lishini va AQSh bilan muzokaralar bo'yicha Eron takliflarini muhokama qilishga qaratilganligini aytdi. Pokiston bu takliflarni Vashingtonga yetkazadi.
Tehronlik manba Al Jazeera muxbiriga Pokistonda AQSh-Eron muzokaralari bo'lmasligini aytdi. "Bu mintaqaviy hamkorlarning hal qilish bo'yicha o'z g'oyalari bor, ammo hozircha Eron yangi muzokaralar uchun uchrashishni rad etdi", dedi u.
Eron parlamenti spikeri Muhammad Boqir Qolibofning muzokaralar guruhi rahbarligidan iste'fosi haqidagi xabarlar rad etildi. Yangi muzokaralar sanasi hali belgilanmagan.
AQSh vitse-prezidenti JD Vance birinchi raundda qatnashgan bo'lsa-da, Pokistonga bormaydi. Liviyt uning "chuqur ishtirok etayotgani" va kerak bo'lsa qo'shilishga tayyorligini aytdi.
Trump ikki haftalik sulhni uzaytirdi va Eron portlarini blokada qilishni davom ettirmoqda. Eron Hormuz bo'g'ozini to'sishni to'xtatmasligini aytdi. AQSh Eronning 344 million dollarlik kriptoaktivlarini muzlatib qo'ydi.

Президент США Дональд Трамп направил спецпосланников Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера в Пакистан в то время, как министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи прибыл в страну. Это вызвало надежды на новые переговоры о прекращении американо-израильской войны против Ирана на фоне хрупкого перемирия и растущей напряженности из-за контроля над Ормузским проливом.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт заявила в пятницу, что американские посланники встретятся с Арагчи, выразив надежду, что стороны "продвинутся к сделке". Однако оставалось неясным, согласилась ли иранская делегация на переговоры.
В пятницу глава МИД Ирана написал в X, что отправляется в "своевременный тур по Исламабаду, Маскату и Москве" для координации "двусторонних вопросов", не упомянув о намерении встретиться с американскими переговорщиками.
Трамп выразил оптимизм по поводу потенциальной сделки, заявив Reuters, что Иран "делает предложение", направленное на удовлетворение требований США, включая прекращение ядерной программы.
Ранее министр обороны США Пит Хегсет заявил, что у Ирана есть шанс заключить "хорошую сделку". "Иран знает, что у него еще есть открытое окно, чтобы сделать мудрый выбор за столом переговоров", — сказал он.
Два источника в правительстве Пакистана сообщили Reuters, что визит иранского министра будет кратким и сосредоточится на предложениях Тегерана по переговорам с США, которые Пакистан затем передаст Вашингтону.
Корреспондент Al Jazeera в Тегеране Али Хашем сообщил, что "высокопоставленный чиновник" дал ему понять, что американо-иранских переговоров в Пакистане не будет. "У этих региональных партнеров есть свои идеи, как решить тупик, но пока Иран заявил, что не встретится для нового раунда переговоров", — сказал он.
Иранские государственные СМИ не упомянули спикера парламента Мохаммада Багера Галибафа, который возглавлял делегацию на переговорах с США ранее в этом месяце, закончившихся без прорыва. Медиа-офис иранского парламента опроверг сообщения об отставке Галибафа с поста главы переговорной группы.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс участвовал в первом раунде переговоров, но не поедет в Пакистан. Ливитт сказала, что он остается "глубоко вовлеченным" и находится в "режиме ожидания".
Трамп продлил двухнедельное перемирие, продолжая блокаду иранских портов. Иран заявляет, что не прекратит блокировать Ормузский пролив, пока Трамп не снимет блокаду. США заморозили 344 миллиона долларов в криптоактивах Ирана.