O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Samarqand viloyatining Urgut tumanidagi “Navoiy” oilaviy poliklinikasiga qayta tashrif buyurdi. Bu haqda u o‘zining Telegram kanalida ma’lum qildi.
Avvalgi tashrif, to‘rt oy oldin, poliklinikaning og‘ir ahvolini ko‘rsatgan edi. 1972-yilda qurilgan bino Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘i bilan butunlay qayta qurildi. O‘shanda Saida Mirziyoyeva sharoitlarni “izohga hojat yo‘q” deb ta’riflagan, xonalardan dim va qo‘lansa hid anqib, devorlarning suvoqlari ko‘chib tushgan edi. Bu 16 ta qishloq aholisi uchun tug‘ruqni qabul qiladigan yagona yaqin poliklinika hisoblanadi.
Yangi tashrifda u butun viloyat sog‘liqni saqlash tizimini yaxshilash bo‘yicha master-reja ishlab chiqilganini ma’lum qildi. “Bu shunchaki binolarni ta’mirlash emas, balki birlamchi tibbiy-sanitariya yordami tizimiga bo‘lgan yondashuvning o‘zini qayta ko‘rib chiqishdir”, dedi u.
“Endi tug‘ruq bo‘limi eng zamonaviy talablarga javob beradi”, — dedi PA rahbari. “Kuni kecha ushbu dargohda birinchi chaqaloq — Shavkatjon dunyoga keldi. Men buni boshlagan barcha ishlarimizning xayrli ekaniga bir ishora, deb bildim”, — deb yozdi u va matnga qo‘lida chaqaloq bilan tushgan fotosuratni ilova qildi.
Saida Mirziyoyeva fermer Haydarovlar oilasida ham bo‘ldi. “Ularning tajribasini, shubhasiz, keng ommalashtirsa arziydi”, — dedi prezident yordamchisi.
Bundan tashqari, Mirziyoyeva Toyloq tumanidagi suv ta’minoti tarmoqlarini rekonstruksiya qilish loyihasi bilan tanishdi. Maqsad — barcha mahallalar aholisini ichimlik suvi bilan ta’minlash.

Руководитель Администрации Президента Узбекистана Саида Мирзиёева повторно посетила семейную поликлинику «Навои» в Ургутском районе Самаркандской области. Об этом она сообщила в своем Telegram-канале.
После её предыдущего визита в декабре, поликлиника, построенная в 1972 году, была полностью реконструирована по поручению Шавката Мирзиёева. Тогда Саида Мирзиёева охарактеризовала условия как «не требующие комментариев»: в помещениях было душно, пахло затхлостью, штукатурка осыпалась. Между тем, это единственная ближайшая поликлиника для приема родов для жителей 16 сел.
Она объявила о разработке мастер-плана по улучшению всей системы здравоохранения области. «Это не просто ремонт зданий, а пересмотр самого подхода к системе первичной медико-санитарной помощи», — заявила она.
«Теперь родильное отделение соответствует самым современным требованиям», — сказала глава Администрации. «На днях здесь родился первый ребенок — Шавкатжон. Я восприняла это как знак того, что все начатые нами дела благословенны», — написала она, приложив фото с младенцем на руках.
Саида Мирзиёева также посетила семью фермеров Хайдаровых. «Их опыт, несомненно, заслуживает широкого распространения», — отметила помощница президента.
Кроме того, Мирзиёева ознакомилась с проектом реконструкции сетей водоснабжения в Тайлакском районе. Цель — обеспечить питьевой водой жителей всех махаллей.