Eronning sobiq shohi Muhammad Rizo Pahlaviyning o‘g‘li Rizo Pahlaviy Germaniyada bo‘lib, global miqyosda Eron rahbariyatini ag‘darish kampaniyasini qo‘llab-quvvatlashga chaqirmoqda. Berlindagi matbuot anjumanida u Germaniya hukumatini u bilan uchrashishdan bosh tortgani uchun “sharmandalik” deb atadi.
Rizo Pahlaviy Yevropa hukumatlarini Eron rahbariyatiga yo‘l qo‘ymaslikka chaqirib, muzokaralar davom ettirilsa, hozirgi hokimiyat tizimi saqlanib qolishini aytdi. “Agar siz bu rejim bilan tinchlik o‘rnatish mumkin deb o‘ylasangiz, qattiq adashasiz”, dedi u. “Hatto bu tizimning zaiflashtirilgan versiyasi omon qolsa ham, barqarorlik bo‘lmaydi”.
65 yoshli Pahlaviy Yevropa “barchamizni xavf ostiga qo‘yadigan o‘layotgan rejim va erkin Eron” o‘rtasida tanlov qilishi kerakligini ta’kidladi. “Rejim hech qachon hozirgidek zaif bo‘lmagan”, dedi u. “Bu yarador hayvon”.
Pahlaviy Eron rahbarlari orasida pragmatistlar yoki islohotchilar yo‘qligini, ular shunchaki “rejimning turli yuzlari” ekanligini aytdi. So‘nggi ikki haftada 19 nafar siyosiy mahbus qatl etilganini da’vo qilib, “erkin dunyo biror narsa qiladimi yoki qirg‘inni jimlik bilan kuzatadimi?” deb so‘radi.
Sobiq valiahd shahzoda, agar Eron rahbariyati ag‘darilsa, demokratik o‘tishni boshqarishga tayyor ekanligini bildirdi. U Berlinda yuzlab tarafdorlari bilan uchrashdi, shuningdek, qarshi namoyishlar bo‘lib, matbuot anjumanidan keyin unga pomidor otildi.
Bundestag tashqi siyosat qo‘mitasi raisi Armin Lashet Pahlaviy bilan uchrashuvini himoya qilib, uni “o‘tishni boshqara oladigan shaxs” deb atadi. “U muxolifatning yagona taniqli yuzi. Ko‘p eronliklar uchun u hozircha mulla rejimiga muqobil”, dedi Lashet.
Pahlaviy AQShning Merilend shtatida surgunda yashaydi va 1979 yilgi Islom inqilobida taxtdan tushirilgan sobiq shohning katta o‘g‘li. U monarxistlar orasida qo‘llab-quvvatlansa-da, Eron muxolifat guruhlari orasida bahsli shaxs hisoblanadi. Ba’zilar uni demokratik qonuniylikka ega emas va Isroilga juda yaqin deb tanqid qiladi.

Реза Пехлеви, сын бывшего шаха Ирана Мохаммеда Резы Пехлеви, находится в Германии, чтобы заручиться поддержкой своей глобальной кампании по свержению иранского руководства. На пресс-конференции в Берлине он назвал «позором» отказ немецкого правительства встретиться с ним.
Пехлеви призвал европейские правительства не умиротворять иранское руководство, заявив, что продолжение переговоров лишь сохранит нынешнюю систему власти. «Если вы думаете, что можете заключить мир с этим режимом, вы глубоко ошибаетесь», — сказал он. «Стабильности не будет, даже если выживет ослабленная версия этой системы».
65-летний Пехлеви заявил, что Европа стоит перед выбором «между умирающим режимом, который угрожает всем нам, и свободным Ираном». «Режим никогда не был таким хрупким, как сейчас», — добавил он. «Это раненый зверь».
Пехлеви утверждал, что среди нынешних иранских лидеров нет ни прагматиков, ни реформаторов, назвав их просто «разными лицами одного режима». Заявив о казни 19 политзаключенных за последние две недели, он спросил: «Свободный мир что-то сделает или будет молча наблюдать за бойней?»
Бывший наследный принц позиционирует себя как человека, способного возглавить демократический переход в случае свержения иранского руководства. В Берлине его поддержали сотни сторонников, но также прошли контрпротесты, и после пресс-конференции в него бросили помидор.
Глава комитета по иностранным делам Бундестага Армин Лашет защитил решение встретиться с Пехлеви, назвав его «человеком, который может возглавить переход». «Он единственное известное лицо оппозиции. Для многих иранцев он сейчас просто альтернатива режиму мулл», — сказал Лашет.
Пехлеви живет в изгнании в американском штате Мэриленд и является старшим сыном последнего шаха, свергнутого в ходе Исламской революции 1979 года. Хотя он пользуется поддержкой монархистов, среди иранских оппозиционных групп он считается спорной фигурой. Критики обвиняют его в отсутствии демократической легитимности и чрезмерной близости к Израилю.