Germaniya va Italiya Yevropa Ittifoqi (YI)ning Isroil bilan tuzilgan Assotsiatsiya kelishuvini to‘xtatish taklifini blokladi. Bu taklif Ispaniya, Sloveniya va Irlandiya tomonidan Isroilning G‘azo va G‘arbiy Sohildagi harakatlari sababli ilgari surilgan edi. YI tashqi ishlar vazirlari majlisida muhokama qilingan bu masala, ittifoq ichidagi chuqur ixtilofni ochib berdi.
Ispaniya tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares Lyuksemburgda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda: “Men har bir Yevropa davlatidan Xalqaro sud va BMTning inson huquqlari va xalqaro huquqni himoya qilish bo‘yicha qarorlariga rioya qilishini kutaman. Boshqacha harakat Yevropa Ittifoqi uchun mag‘lubiyat bo‘lardi”, deb ta’kidladi. Biroq, Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful Ispaniyaning iltimosini “noo‘rin” deb atadi va muammolarni “Isroil bilan tanqidiy, konstruktiv muloqot” orqali hal qilish kerakligini aytdi.
2000-yilda kuchga kirgan YI-Isroil Assotsiatsiya kelishuvi Isroilga YI bozorlariga imtiyozli kirish huquqini beradi va savdo, tadqiqot va diplomatiya kabi sohalarda hamkorlikni qo‘llab-quvvatlaydi. YI Isroilning eng yirik savdo hamkori bo‘lib, kelishuv ularning munosabatlarining asosiy qismidir. Kelishuvning markaziy qismi – 2-modda bo‘lib, u hamkorlikning “inson huquqlari va demokratik tamoyillarga hurmat asosida” amalga oshirilishini nazarda tutadi.
Bu modda hozirgi bahsning markazida turibdi, chunki tanqidchilar Isroil tomonidan huquqbuzarliklar sodir etilayotganligini va shu sababli kelishuvni to‘liq yoki qisman to‘xtatish mumkinligini ta’kidlamoqda. “Amnesty International” va “Human Rights Watch” kabi 60 dan ortiq inson huquqlari tashkilotlari YI va a’zo davlatlardan “uzoq muddatli choralarni, jumladan, YI-Isroil Assotsiatsiya kelishuvini to‘xtatishni, noqonuniy Isroil aholi punktlari bilan savdoni taqiqlashni va Isroilga qurol yetkazib berish va tranzitini to‘xtatishni” qabul qilishga chaqirdi.
Jamoat bosimi ham sezilarli darajada oshdi. 15-aprel kuni “Falastin uchun adolat” Yevropa fuqarolari tashabbusi (ECI) Brusselni assotsiatsiya kelishuvini to‘xtatishga chaqirgan kampaniyasi uchun bir million imzo to‘pladi. YI qonuniga ko‘ra, Yevropa Komissiyasi “reaksiya ko‘rsatish va tashabbusga javoban qanday choralar ko‘rishni hal qilish, o‘z qarorini asoslash” majburiyatini oladi.
Asosan, Isroilning G‘azodagi urushida 71 000 dan ortiq odam halok bo‘lganligi va G‘arbiy Sohilda noqonuniy aholi punktlaridan kelgan isroilliklar va Isroil qo‘shinlari reydlari tomonidan falastinlik qishloq va jamoalarga hujumlar kuchayganligi sababli g‘azab kelishuvni to‘xtatish chaqiriqlarini kuchaytirmoqda. Isroilning ikki yillik genotsidi kelishuvni tugatish chaqiriqlarining katalizatoriga aylanmoqda.
Xalqaro sud (ICJ) va Xalqaro jinoiy sud (ICC)ning qarorlari ham muhim rol o‘ynaydi. 2023-yil dekabr oyida Janubiy Afrika Isroilni G‘azoda genotsid sodir etayotganlikda ayblab Xalqaro sudga murojaat qildi. 2024-yil noyabr oyida Xalqaro jinoiy sud Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va sobiq mudofaa vaziri Yoav Gallantni G‘azodagi urush jinoyatlari uchun hibsga olish buyrug‘ini chiqardi.
G‘arbiy Sohilda, falastinliklarga qarshi boshlangan aholi punktlaridagi zo‘ravonlikning kuchayishi Yevropa hukumatlari tomonidan keng qamrovli qoralanishiga sabab bo‘ldi. Bu zo‘ravonlik, falastinliklar va faollar ta’kidlashicha, Isroil qurolli kuchlari tomonidan e‘tiborga olinmaydi va ko‘pincha qo‘llab-quvvatlanadi, YI ichida “ekstremist aholi punktlari” ni nishonga olgan sanksiyalar haqida muhokamalarni keltirib chiqardi. Noqonuniy Isroil aholi punktlarining qurilishi davom etayotganligi tanqidni yanada kuchaytirmoqda, chunki ko‘plab Yevropa davlatlari tomonidan ikki davlatli yechim istiqbollarini zaiflashtirayotgan deb qaralmoqda.

Германия и Италия заблокировали предложение о приостановке Соглашения об ассоциации между Европейским союзом (ЕС) и Израилем. Это предложение было выдвинуто Испанией, Словенией и Ирландией из-за действий Израиля в Газе и на оккупированном Западном берегу. Обсуждение этого вопроса на встрече министров иностранных дел ЕС выявило глубокий раскол внутри блока.
Министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес на встрече в Люксембурге заявил: «Я ожидаю, что каждая европейская страна будет соблюдать решения Международного суда и ООН по правам человека и защите международного права. Иное было бы поражением для Европейского союза». Однако министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль назвал просьбу Испании «неуместной», заявив, что любые проблемы должны решаться в «критическом, конструктивном диалоге с Израилем».
Соглашение ЕС-Израиль, вступившее в силу в 2000 году, предоставляет Израилю преференциальный доступ на рынки ЕС и поддерживает сотрудничество в ключевых областях, таких как торговля, исследования и дипломатия. ЕС является крупнейшим торговым партнером Израиля, что делает соглашение основной частью их отношений. Центральным элементом сделки является положение о правах человека, известное как Статья 2, которое гласит, что сотрудничество «основано на уважении прав человека и демократических принципов».
Эта статья находится в центре текущих дебатов, поскольку критики утверждают, что нарушения со стороны Израиля могут оправдать приостановку соглашения, полностью или частично. Более 60 правозащитных организаций, включая Amnesty International и Human Rights Watch, призвали ЕС и государства-члены «принять давно назревшие меры, включая приостановку Соглашения об ассоциации ЕС-Израиль, запрет торговли с незаконными израильскими поселениями и приостановку всех поставок и транзита оружия в Израиль».
Общественное давление также значительно возросло. 15 апреля Европейская гражданская инициатива (ECI) «Справедливость для Палестины» собрала один миллион подписей в поддержку своей кампании с требованием к Брюсселю прекратить соглашение об ассоциации. По законодательству ЕС, Европейская комиссия «обязана отреагировать и решить, какие меры, если таковые будут, она предпримет в ответ на инициативу, обосновав свое решение».
В основном из-за гнева по поводу обращения Израиля с палестинцами в Газе, где в войне Израиля погибло более 71 000 человек, и на оккупированном Западном берегу, где палестинские деревни и общины подвергаются усиленным нападениям со стороны израильтян из незаконных поселений и рейдов израильских сил. Двухлетний геноцид Израиля в Газе стал катализатором растущих призывов прекратить соглашение об ассоциации.
Решения Международного суда (ICJ) и Международного уголовного суда (ICC) также играют важную роль. В декабре 2023 года Южная Африка подала в Международный суд дело против Израиля, обвинив его в действиях, равносильных геноциду в Газе. В ноябре 2024 года Международный уголовный суд выдал ордера на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и бывшего министра обороны Израиля Йоава Галланта по обвинению в военных преступлениях в Газе.
На Западном берегу рост насилия со стороны поселенцев против палестинцев получил широкое осуждение со стороны европейских правительств. Это насилие, которое, по словам палестинцев и активистов, игнорируется и часто поддерживается израильскими вооруженными силами, спровоцировало дискуссии в ЕС о возможных санкциях против «экстремистских поселенцев». Продолжающееся строительство незаконных израильских поселений еще больше усилило критику, поскольку многими европейскими странами это рассматривается как подрыв перспектив решения о двух государствах.