AQSh Prezidenti Donald Trump CNBC telekanaliga bergan intervyusida, Eron bilan joriy sulh muddati ertaga (chorshanba kuni) tugashi munosabati bilan, muzokaralar uchun qo'shimcha vaqt olish maqsadida sulhni uzaytirishga qarshi ekanligini bildirdi. Bu bayonot Pokistonda bo'lib o'tadigan kelgusi muzokaralar davomida urush qayta boshlanishi xavfini oshirdi, chunki Trump "Men buni istamayman" deb ta'kidladi.
Trump Eron vakillari muzokaralarda qatnashishini aytib, kelishuvga erishish uchun ularning vaqti cheklanganligini ta'kidladi. U shunday dedi: "Eron kelishuv tuzsa, o'zini juda yaxshi holatga keltirishi mumkin. Ular o'zlarini yana kuchli davlatga aylantirishlari mumkin". Biroq, u shu bilan birga, AQSh harbiy kuchlari urushni qayta boshlashga "to'liq tayyor" ekanligini va Eronning ko'priklari, elektr va suv stansiyalarini bombardimon qilish bilan tahdid qilganini eslatdi.
Eron Trumpning bayonotlariga qarshi chiqib, tahdid ostida muzokara olib bormasligini aytdi. Ikki haftalik sulh jangovar harakatlarni to'xtatgan bo'lsa-da, Isroilning Livanga hujumi va Hormuz bo'g'azi bo'yicha kelishmovchiliklar tufayli barqaror emas. Eron Livanni sulhning bir qismi deb hisoblab, bo'g'ozni Isroil bombardimoniga chek qo'yish uchun bosim o'tkazish maqsadida yopib qo'ydi.
Bunga javoban, Trump AQSh harbiy-dengiz kuchlari bilan bo'g'ozni blokadaga olib, kamida bitta Eron bayrog'idagi kemani ushlab qoldi, buni Eron qaroqchilik deb baholadi. Eron Tashqi ishlar vazirligi dushmanlikni kuchaytirish uchun "AQSh to'liq mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi" deb e'lon qildi. Hormuz bo'g'ozining yopilishi butun dunyo bo'ylab neft narxlarini oshirdi, AQShda benzin narxi urush boshlanganidan beri 25% dan ortiq oshdi. Trump intervyuda AQSh strategik suv yo'lini "to'liq" nazorat qilayotganini ta'kidladi.

Президент США Дональд Трамп в интервью CNBC заявил, что выступает против продления текущего перемирия с Ираном, срок действия которого истекает в среду, чтобы дать больше времени для переговоров. Это заявление повысило ставки на предстоящих переговорах в Пакистане, намекая на возможное возобновление войны, если стороны не достигнут соглашения. Трамп подчеркнул: "Ну, я не хочу этого делать", отвечая на вопрос о поддержке продления перемирия.
Трамп утверждал, что иранские представители примут участие в переговорах, но у них мало времени для достижения договорённости. Он заявил: "Иран может оказаться в очень хорошем положении, если заключит сделку. Они могут снова сделать себя сильной нацией". Однако одновременно президент США угрожал возобновить военные действия, отметив, что американские вооружённые силы "полностью готовы" к войне, и пригрозил бомбардировками гражданской инфраструктуры Ирана, такой как мосты и электростанции.
Иран, в свою очередь, выразил неповиновение риторике Трампа, заявив, что не будет вести переговоры под угрозой. Двухнедельное перемирие, хотя и остановило боевые действия, оказалось неустойчивым из-за нападения Израиля на Ливан и разногласий по поводу Ормузского пролива. Иран настаивал, что Ливан является частью перемирия, и закрыл пролив, чтобы оказать давление для прекращения израильских бомбардировок.
В ответ Трамп приказал установить морскую блокаду пролива силами ВМС США, захватив по меньшей мере одно судно под иранским флагом, что Тегеран осудил как акт пиратства. Министерство иностранных дел Ирана предупредило, что "Соединённые Штаты несут полную ответственность за последствия опасной эскалации". Закрытие Ормузского пролива привело к резкому росту мировых цен на нефть, при этом стоимость бензина для американских потребителей выросла более чем на 25% с начала войны. Трамп в интервью настаивал, что США "полностью" контролируют стратегический водный путь.