Nigeriya hukumatining Federal Oliy Sudiga taqdim etgan hujjatlariga ko'ra, olti kishi, jumladan, nafaqadagi general-mayor va xizmatdagi politsiya inspektori, Prezident Bola Tinubuni ag'darishga urinishda ayblanib, "terrorizm" va xiyonatda ayblanmoqda. Ayblanuvchilar hozirda hibsda saqlanmoqda, yettinchi gumonlanuvchi, sobiq Bayelsa shtati gubernatori Timipre Sylva esa, rejani yashirishda yordam bergani uchun, hali qo'lga olinmagan.
Hukumat avval bu da'vo qilingan to'ntarish rejasining mavjudligini rad etgan edi, ammo yanvar oyida bir nechta harbiy ofitserlarni "hukumatni ag'darishni rejalashtirganlik" uchun sudga berishini e'lon qildi. Ular 2025-yilda hibsga olingan 16 harbiy ofitser guruhining bir qismi bo'lib, harbiy hokimiyatlar buni "intizom buzilishi va xizmat qoidalarini buzish" deb ta'riflagan, bu esa to'ntarish rejasi haqidagi mish-mishlarga sabab bo'lgan.
Da'vo qilingan to'ntarish rejasini rad etganidan ko'p o'tmay, Prezident Tinubu mamlakatning yuqori harbiy generalarini qayta tashkil qildi. 13 bandli ayblov varaqasida hokimiyatlar gumonlanuvchilar "bir-birlari bilan davlatga qarshi urush olib borish va respublika prezidentini ag'darish uchun fitna uyushtirganliklarini" aytdi. Ayblovlar nafaqadagi general-mayor Muhammad Ibrohim Gana, nafaqadagi kapitan Erasmus Ochegobia Viktor, inspektor Ahmed Ibrohim, Zekeri Umoru, Bukar Kashim Goni va Abdulkadir Sanini nomladi.
Olti kishi, shuningdek, "bir-birlari bilan terrorizm harakatini sodir etish uchun fitna uyushtirganlik" va "bilvosita" lekin "ataylab" polkovnik Muhammad Alhassan Ma'aji va boshqalarga "terrorizm harakatini sodir etish uchun yordam berganlik"da ayblanmoqda. Ma'aji avvalgi Nigeriya ommaviy axborot vositalarida to'ntarishning "asosiy tashkilotchisi" deb nomlangan. Afrikaning eng ko'p aholisi bo'lgan mamlakat 20-asrda beshta to'ntarishni boshdan kechirgan, ammo 1999-yilda rasmiy demokratiyaga aylanganidan beri bunday voqea sodir bo'lmagan.
Bu da'vo qilingan to'ntarish rejasi G'arbiy va Markaziy Afrikada so'nggi yillarda to'ntarishlar va to'ntarishga urinishlar ko'payganidan keyin kelmoqda, eng so'nggisi o'tgan yil oxirida Benin va Gvineya-Bisauda bo'lgan. Mutaxassislarning aytishicha, bu harbiy hokimiyatni egallashlar bahsli saylovlar, konstitutsiyaviy o'zgarishlar, xavfsizlik inqirozlari va yoshlarning noroziligi bilan belgilangan naqshga amal qilmoqda.

Власти Нигерии предъявили обвинения шести лицам, включая отставного генерал-майора и действующего полицейского инспектора, в «терроризме» и государственной измене в связи с предполагаемым заговором с целью свержения президента Болы Тимубу, согласно документам, поданным в Федеральный верховный суд в Абудже. Обвиняемые в настоящее время находятся под стражей, а седьмой подозреваемый, бывший губернатор штата Байелса Тимпре Силва, обвиняемый в сокрытии заговора, всё ещё разыскивается.
Правительство изначально отрицало существование предполагаемого переворота, прежде чем объявить в январе, что военные предадут суду нескольких офицеров за планирование «свержения правительства». Они были частью группы из 16 военнослужащих, арестованных в 2025 году за то, что военные власти описали как «нарушения дисциплины и служебных правил», что вызвало слухи о заговоре с целью переворота, которые изначально отрицались правительством.
Вскоре после отрицания предполагаемого заговора с целью переворота президент Тимубу провёл перестановки среди высших военных генералов страны. В обвинительном заключении из 13 пунктов власти заявили, что подозреваемые «сговорились друг с другом для ведения войны против государства с целью свержения президента Федеративной Республики». В обвинениях названы отставной генерал-майор Мохаммед Ибрагим Гана, отставной капитан Эразмус Очегобия Виктор, инспектор Ахмед Ибрагим, Зекери Умору, Букар Кашим Гони и Абдулкадир Сани.
Шесть человек также обвиняются в сговоре «друг с другом для совершения акта терроризма» и в «косвенной», но «осознанной» «поддержке» полковника Мохаммеда Альхассана Мааджи и других лиц «для совершения акта терроризма». Мааджи был назван «организатором» переворота в предыдущих сообщениях нигерийских СМИ. Самая густонаселённая страна Африки пережила пять переворотов в XX веке, но не видела их с тех пор, как стала формальной демократией в 1999 году.
Этот предполагаемый заговор с целью переворота произошёл после всплеска переворотов и попыток переворотов в Западной и Центральной Африке в последние годы, последние из которых произошли в Бенине и Гвинее-Бисау в конце прошлого года. По словам экспертов, эти военные захваты власти следуют схеме, отмеченной оспариваемыми выборами, конституционными потрясениями, кризисами безопасности и недовольством молодёжи.