Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trump Isroil tomonidan Eronga qarshi urushga tortilgani haqidagi tanqidlarga javoban, bu da'volarni rad etdi. U ijtimoiy tarmoqlarda chop etgan xabarda: "Isroil hech qachon meni Eronga qarshi urushga undamagan. Bunga 7-oktyabr voqealari va mening umrbod 'ERON HECH QACHON YADRO QUROLI EGASI BO'LMASIN' degan qarashim sabab bo'ldi" deb yozdi.
Biroq, Eronga qarshi urush boshlanganidan beri Trumpning o'z razvedka boshlig'i Tulsi Gabbard mart oyida Kongressga bergan guvohligida Eron yadro quroli ishlab chiqarmayotganini aytgan edi. Bundan tashqari, Eronga qarshi urush boshlanishidan oldingi sakkiz oy davomida Trump AQShning iyun oyidagi havo hujumlari Eronning yadro dasturini "yo'q qilganini" takrorlab kelgan.
Urushning boshlanishi Eronning Hormuz bo'g'ozini yopishiga olib keldi, bu neft narxlarining keskin oshishiga sabab bo'ldi. AQShda energiya xarajatlari oshib, inflyatsiyani kuchaytirdi. Urushdan oldin galon (3,8 litr) benzin narxi 3 dollardan kam bo'lsa, hozirda 4 dollardan yuqori darajada saqlanmoqda, garchi Vashington va Tehron o'rtasida o'tgan hafta bitimga kelgan bo'lsa ham.
NBC News tomonidan o'tkazilgan so'rovnomaga ko'ra, amerikaliklarning uchdan ikki qismi Trumpning urushni boshqarish usulidan norozi. Ko'plab tanqidchilar urushning haqiqiy kuch manbai sifatida Isroilni ko'rsatib, Trumpni Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning zaif izdoshi sifatida tasvirlaydi. Trumpning 2024-yilgi raqibi Kamala Xarris: "U urushga kirdi - uni Bibi Netanyaxu tortib kiritdi. Buni aniq aytaylik - amerikaliklar istamaydigan urushga kirdi" dedi.
Trump o'zini "tinchlik" nomzodi sifatida ko'rsatgan bo'lsa-da, Netanyaxu bir yil ichida AQShda Trump bilan olti marta uchrashib, Eronga qarshi qattiq chiziqni qo'llab-quvvatladi. Vashingtonda urushning eng ovozli tarafdorlari ham Isroilning eng yaqin ittifoqchilari bo'ldi. Trump, shuningdek, urush haqidagi xabarlar uchun ommaviy axborot vositalariga hujum qilishni davom ettirdi va soxta yangiliklar haqida gapirdi.
Eron bilan mojaro hozirda to'xtatilgan va AQSh va Eron rasmiylari o'rtasida yana muzokaralar Pokistonda bo'lishi mumkin. Biroq, ikki tomon ham kelishuvga erishilmasa, jangni qayta boshlash bilan tahdid qilmoqda. Ikki haftalik o't ochiqmasi chorshanba kuni tugaydi. Trump: "Venesueladagi natijalar kabi, ommaviy axborot vositalari haqida gapirishni yoqtirmaydigan Eron natijalari ajoyib bo'ladi" deb da'vo qildi.

Президент США Дональд Трамп отверг обвинения в том, что Израиль втянул его в войну с Ираном, на фоне растущей критики конфликта, в том числе со стороны части его собственной базы. В публикации в социальной сети он заявил: «Израиль никогда не уговаривал меня на войну с Ираном. Это сделали результаты 7 октября, добавленные к моему пожизненному мнению, что ИРАН НИКОГДА НЕ ДОЛЖЕН ИМЕТЬ ЯДЕРНОЕ ОРУЖИЕ».
Однако собственный директор разведки Трампа, Тулси Габбард, в марте свидетельствовал перед Конгрессом, что Иран не создает ядерное оружие. Кроме того, в течение восьми месяцев до начала войны с Ираном Трамп неоднократно заявлял, что американские авиаудары по стране в июне «уничтожили» ее ядерную программу.
Начало войны привело к тому, что Иран заблокировал Ормузский пролив, что вызвало резкий рост цен на нефть. В США затраты на энергию взлетели, подстегнув инфляцию. Цена галлона (3,8 литра) бензина остается выше 4 долларов по сравнению с менее чем 3 долларами до войны, несмотря на вступившее на прошлой неделе перемирие между Вашингтоном и Тегераном.
Недавний опрос NBC News показал, что две трети американцев не одобряют то, как Трамп ведет войну. Многие критики указывают на Израиль как на реальную силу, стоящую за войной, изображая Трампа слабым лидером, следующим за премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Оппонент Трампа на выборах 2024 года Камала Харрис заявила: «Он вступил в войну – его втянул в нее Биби Нетаньяху. Давайте проясним – вступил в войну, которую американский народ не хочет».
Хотя Трамп позиционировал себя как кандидата «мира», Нетаньяху, встречавшийся с Трампом в США шесть раз за год, продолжал настаивать на жесткой линии против Ирана. Самыми громкими сторонниками войны в Вашингтоне также были ближайшие союзники Израиля. Трамп также возобновил атаки на основные СМИ за освещение войны с Ираном, называя их сообщения «фейковыми новостями».
Конфликт с Ираном в настоящее время приостановлен, и дальнейшие переговоры между американскими и иранскими официальными лицами могут состояться в Пакистане на этой неделе. Однако обе стороны угрожают возобновить боевые действия, если соглашение не будет достигнуто. Двухнедельное перемирие истекает в среду. Трамп утверждал, что «результаты в Иране будут потрясающими», аналогично ситуации в Венесуэле.