Britaniya Bosh vaziri Keir Starmer parlamentga bergan bayonotida, sobiq AQSh elchisi va Jeffrey Epstein bilan aloqador bo‘lgan Peter Mandelson xavfsizlik tekshiruvidan o‘tmaganligi haqida o‘zi va uning vazirlariga ma’lumot berilmaganini e’lon qildi. Starmer, Mandelson 2024-yil dekabrda tayinlangan va 2025-yil sentyabrida ishdan bo‘shatilgan, ammo bu jarayonda Tashqi ishlar idorasi xodimlari xavfsizlik tekshiruvi tavsiyasiga qarshi chiqib, yuqori martabali amaldorlarga bu haqda xabar bermagan.
Starmer, agar u Mandelsonning tekshiruvdan o‘tmaganligi haqida xabar olsa, uni Vashingtondagi nufuzli lavozimga tayinlamasligini aytdi. U, bu qaror uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olib, Epstein qurbonlaridan uzr so‘radi. Biroq, bu voqea uning hukumatiga qarshi bosimni oshirib, may oyidagi mahalliy saylovlar oldida uning obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Muhim jihati shundaki, Starmerning aytishicha, Tashqi ishlar idorasi xodimlari 2025-yil 29-yanvarda Mandelsonga “rivojlangan tekshiruv” ruxsatini bergan, garchi Britaniya Xavfsizlik Tekshiruvi (UKSV) buni rad etishni tavsiya qilgan. Bu ma’lumot Bosh vazir, Tashqi ishlar vaziri yoki boshqa vazirlarga yetkazilmagan, hatto Mandelson ishdan bo‘shatilgandan keyin ham.
Starmer, fevral oyida UKSV protseduralarini tekshirishni buyurganida ham, hech kim Mandelsonning tekshiruvdan o‘tmaganligi haqida gapirmaganini aytib, bu “ajablantiruvchi” holat ekanligini ta’kidladi. U, parlament a’zolari bu faktlarni ishonarsiz deb topishlarini tushunishini bildirdi, ammo bu ma’lumotning yashirilgani hukumat tizimidagi jiddiy muammolarni ko‘rsatadi.
Konservativ partiya rahbari Kemi Badenoch va Liberal Demokratlar rahbari Ed Deyvi Starmerga qarshi tanqidlar bildirishdi, bu voqeaning milliy xavfsizlik masalasi ekanligini va hukumatning izohlari ziddiyatli bo‘lganini ta’kidladilar. Badenoch, Starmerning obro‘si xavf ostida ekanligini, Deyvi esa bu 2022-yildagi Bosh vazir Boris Jonson davridagi mojarolarni eslatishini aytdi.
Peter Mandelson, 72 yoshli, 1990-yillardan beri Britaniya siyosatida faol bo‘lib, Tonni Bleyr va Gordon Braun hukumatlarida vazirlik lavozimlarida ishlagan. U ilgari ham janjallarga duchor bo‘lib, 1998 va 2001-yillarda iste’foga chiqqan. Epstein bilan aloqasi bo‘lsa-da, unga jinsiy zo‘ravonlik ayblovi qo‘yilmagan, ammo hozirda davlat lavozimidagi noto‘g‘ri harakatlar uchun jinoiy tergov ostida.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер выступил в Палате общин, заявив, что ни он, ни его министры не были проинформированы о том, что бывший посол в США и ассоциированное лицо Джеффри Эпштейна Питер Манделсон не прошел проверку безопасности. Стармер пояснил, что Манделсон был назначен в декабре 2024 года и уволен в сентябре 2025 года, но в ходе этого процесса чиновники Министерства иностранных дел проигнорировали рекомендацию Службы проверки безопасности Великобритании (UKSV) и не сообщили об этом высшему руководству.
Стармер признал, что если бы он знал о провале проверки, то не назначил бы Манделсона на престижную должность в Вашингтоне. Он взял на себя ответственность за это решение и принес извинения жертвам педофила Джеффри Эпштейна. Этот скандал усиливает давление на и без того непопулярное правительство Стармера, особенно в преддверии местных выборов в мае.
Ключевым моментом стало заявление Стармера о том, что 29 января 2025 года, до вступления Манделсона в должность, чиновники МИД предоставили ему допуск к секретной информации, несмотря на прямое указание UKSV отказать в этом. Эта информация не была передана премьер-министру, министру иностранных дел Иветт Купер, её предшественнику Дэвиду Лэмми или другим министрам.
Стармер отметил, что даже после увольнения Манделсона и начала скандала чиновники не сообщили об этом факте, что привело к введению парламента в заблуждение со стороны членов правительства. В феврале 2025 года он распорядился провести внутренний обзор процедур UKSV, но и тогда никто не упомянул о провале Манделсона, что Стармер назвал "ошеломляющим".
Лидер Консервативной партии Кеми Баденок в ответ на заявление Стармера подчеркнула, что это вопрос национальной безопасности, а объяснения правительства становятся всё более противоречивыми. Лидер Либеральных демократов Эд Дэйви сравнил ситуацию с последними днями премьер-министра Бориса Джонсона в 2022 году, обвинив Стармера в катастрофической ошибке суждения.
Питер Манделсон, 72-летний политик, давно известен в британской политике, занимая министерские посты при Тони Блэре и Гордоне Брауне. Он неоднократно уходил в отставку из-за скандалов, включая незаконченные займы и обвинения в злоупотреблении служебным положением. Хотя он связан с Эпштейном, сам Манделсон не обвиняется в сексуальных преступлениях, но находится под уголовным расследованием за предполагаемые нарушения в государственной должности.