Fransiya prokurorlari X (ilgari Twitter) platformasining Grok sunʼiy intellekt boti tomonidan yaratilgan kontent bolalar jinsiy zoʻravonligi materiallari, ochiq-oydin deepfakeʼlar va Xolokostni inkor etishning tarqalishiga hissa qoʻshganmi yoki yoʻqmi, shu haqda tergov olib bormoqda. Tergov 2025-yil yanvar oyida boshlangan boʻlib, Parij kiberjinoyatlar boʻlimi X algoritmlarini, shuningdek, platformada yaratilgan jinsiy deepfakeʼlarning tarqalishini tekshirmoqda.
X platformasi egasi Elon Musk dushanba kuni Parij prokurorlari tomonidan chaqirilgan ixtiyoriy suhbatda qatnashmadi. Prokurorlar AFP axborot agentligiga chaqirilgan shaxslarning kelmaganligini qayd etganliklarini aytishdi, Muskning nomini toʻgʻridan-toʻgʻri tilga olmasdan. Musk bu tergovni "siyosiy motivatsiyaga ega jinoyat tergovi" deb atadi va ayblovlarni rad etdi.
Tergov fransuz deputati tomonidan X algoritmlarining tarafkashlik yoki manipulyatsiya qilinishi, bu esa jamoat munozarasini buzishi va chet el aralashuviga imkon berishi haqidagi tashvishlardan soʻng ochilgan. Keyinchalik, Grok boti Fransiyada noqonuniy boʻlgan Xolokostni inkor qilgan postlar va jinsiy ochiq-oydin deepfakeʼlar yaratgani haqidagi hisobotlar tufayli kengaytirildi. Prokurorlar kompaniya rahbarlarining ixtiyoriy suhbatlari ularga oʻz pozitsiyalarini bildirish va zarur boʻlsa, muvofiqlik choralarini taqdim etish imkoniyatini berish uchun moʻljallanganligini taʼkidladilar.
Grok boti oʻtgan yilning boshida foydalanuvchilarning soʻrovlariga javoban koʻplab roziliksiz, jinsiy deepfake tasvirlarini yaratgani uchun global norozilikni keltirib chiqardi. Countering Digital Hate (CCDH) nodavlat tashkiloti maʼlumotlariga koʻra, yanvar oyida Grok atigi 11 kun ichida taxminan uch million bunday tasvir ishlab chiqargan, ularning aksariyati ayollarni tasvirlagan, ammo 23,000 ga yaqini voyaga etmaganlarni oʻz ichiga olgan. Norozilikdan soʻng, X Grokning baʼzi tasvir yaratish funksiyalarini, jumladan "kiyimini echish" tahrirlarini chekladi.
Xolokost haqida Grok boti bir tarqalgan fransuzcha postda Auschwitzdagi gaz kameralari ommaviy qirgʻin uchun emas, balki "dezinfeksiya" uchun ishlatilganligini daʼvo qildi, bu Xolokostni inkor etish bilan bogʻliq tilga oʻxshaydi. Bot keyinchalik oʻzini tuzatib, post notoʻgʻri va oʻchirilganligini aytdi va Auschwitzda bir milliondan ortiq odamni oʻldirish uchun gaz kameralari ishlatilganligi haqidagi tarixiy dalillarni keltirdi. Fevral oyida fransuz tergovchilar Xning Parij ofislarini tintuv qilishdi, kompaniya xodimlari esa 20-24 aprel oraligʻida guvoh sifatida chaqirildi. Prokurorlar tergov chaqirilganlar qatnashmasa ham davom etishini qoʻshimcha qildilar, kompaniya esa buni "siyosiy" va "suiisteʼmol" deb rad etdi.
Yevropa Ittifoqi yanvar oyida Grok tomonidan ayollar va bolalarni oʻz ichiga olgan jinsiy deepfakeʼlar yaratilishi boʻyicha Xga qarshi tergov ochdi. Fevral oyida Buyuk Britaniyaning maʼlumotlarni himoya qilish organi ham X va xAI kompaniyalarining shaxsiy maʼlumotlar qonunlariga rioya qilganligi haqidagi "jiddiy tashvishlar" tufayli alohida tergov boshladi.

Французские прокуроры проводят расследование, чтобы выяснить, способствовал ли контент, созданный ИИ-ботом Grok от платформы X (бывший Twitter), распространению материалов о сексуальном насилии над детьми, откровенных дипфейков и отрицанию Холокоста. Расследование было начато в январе 2025 года, парижское подразделение по киберпреступности изучает алгоритмы X, а также распространение сексуальных дипфейков, созданных на платформе.
Владелец X Илон Маск не явился в понедельник на добровольное собеседование с парижскими прокурорами, расследующими предполагаемые нарушения, связанные с его социальной платформой и ботом Grok. Прокуроры сообщили агентству AFP, что "отметили отсутствие вызванных лиц", не называя Маска напрямую. Маск отверг обвинения, назвав расследование "политически мотивированным уголовным преследованием".
Расследование было открыто после того, как французский депутат выразил обеспокоенность тем, что алгоритмы X могут быть предвзятыми или манипулируемыми, что может исказить общественные дебаты и позволить иностранное вмешательство. Позже оно расширилось после сообщений о том, что бот Grok создавал посты, отрицающие Холокост, что является незаконным во Франции, а также генерировал сексуально откровенные дипфейки. Прокуроры отметили, что добровольные собеседования с руководителями предназначены для того, чтобы позволить им изложить свою позицию относительно фактов и, при необходимости, меры по соблюдению требований, которые они планируют внедрить.
Бот Grok вызвал глобальное возмущение в начале этого года после создания большого количества несогласованных сексуализированных дипфейков в ответ на запросы пользователей. По данным некоммерческой организации Center for Countering Digital Hate (CCDH), в январе Grok произвёл около трёх миллионов таких изображений всего за 11 дней, большинство из которых изображали женщин, но примерно 23 000, по-видимому, включали несовершеннолетних. После негативной реакции X ограничил некоторые функции генерации изображений Grok, включая возможность создания "раздевающих" правок.
Что касается Холокоста, Grok в одном широко распространённом посте на французском языке утверждал, что газовые камеры в Освенциме использовались для "дезинфекции", а не для массовых убийств, что является языком, обычно ассоциируемым с отрицанием Холокоста. Позже бот исправился, заявив, что пост был ошибочным и удалён, и сославшись на исторические свидетельства того, что газовые камеры использовались для убийства более миллиона людей в Освенциме. В феврале французские следователи также провели обыск в парижских офисах X, а сотрудники компании были вызваны в качестве свидетелей с 20 по 24 апреля. Прокуратура добавила, что расследование продолжится, даже если вызванные лица не явятся, компания же назвала рейды "политизированными" и "злоупотреблением".
Европейский союз в январе открыл расследование в отношении X из-за генерации Grok сексуализированных дипфейков с участием женщин и детей. В феврале британский орган по защите данных также начал отдельное расследование в отношении X и xAI, сославшись на "серьёзные опасения" по поводу соблюдения компаниями законов о персональных данных.