Bulgariyada o‘tkazilgan parlament saylovlarining dastlabki natijalariga ko‘ra, sobiq prezident Rumen Radev boshchiligidagi “Progressiv Bolgariya” partiyasi yetakchilik qilmoqda. Saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 60 foiz ovoz hisoblangach, partiya 44,6 foiz ovoz olgan bo‘lib, bu kutilganidan ham yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi. Bu natija partiyaga so‘nggi yillarda eng katta parlament mandatlaridan birini taqdim etdi.
Radevning partiyasi Yevropa ittifoqiga yo‘naltirilgan “O‘zgarishni Davom Ettirish-Demokratik Bolgariya” (PP-DB) koalitsiyasidan (14,2%) va sobiq bosh vazir Boyko Borisov rahbarlik qilgan GERB partiyasidan (13%) ancha oldinda turmoqda. Radev saylov kuni matbuotga bergan intervyusida koalitsiya hukumatini tuzish uchun PP-DB bilan hamkorlikka tayyorligini, shuningdek, ozchilik hukumatini ham ko‘rib chiqish mumkinligini aytdi. U: “Bolgariya muntazam va barqaror hukumatga ega bo‘lishi uchun biz turli variantlarni ko‘rib chiqishga tayyormiz”, deb ta’kidladi.
Bu saylov o‘tgan yil dekabr oyida konservativ hukumatning korruptsiyaga qarshi norozilik namoyishlari tufayli iste’foga chiqishi natijasida o‘tkazildi. Bolgariya – Yevropa Ittifoqining eng kambag‘al a’zosi – 2021-yildan beri siyosiy inqirozni boshdan kechirmoqda, bu davrda besh yil ichida sakkizinchi saylov bo‘lib o‘tdi. Ko‘pchilik bu natijaning mamlakatni uzoq vaqtdan beri azoblagan siyosiy turg‘unlikka barham berishini umid qilmoqda. Radev saylov yakunlangach: “Biz yana saylovga borishimizga yo‘l qo‘ymaslik uchun hamma narsani qilamiz. Bu Bolgariya uchun halokatlidir”, dedi.
Radev – sobiq harbiy uchuvchi va to‘qqiz yil davomida prezident bo‘lib ishlagan – mamlakatdagi “oligarxik boshqaruv modeli”ga qarshi kurashishga va‘da berdi. U, shuningdek, Rossiya bilan munosabatlarni tiklashni, Moskva qo‘shinlari tomonidan boshlangan bosqin davomida Ukrainaga harbiy yordam berishga tanqidiy munosabatda bo‘lishni targ‘ib qiladi. Biroq, u rasman Rossiyaning bosqinini qoraladi va saylansa, Bolgariyaning Kiyevga Yevropa Ittifoqi yordamini blokirovka qilish uchun veto huquqidan foydalanmasligini aytdi. Bundan tashqari, u Yevropa Ittifoqining yashil energiya siyosatiga qarshi chiqadi, uni “qoidalarsiz dunyoda” sodda deb hisoblaydi.
Saylov jarayonida Borisovning GERB partiyasi ikkinchi o‘rinni egallashi kutilgan edi, ammo dastlabki chiqish so‘rovlari ularning qo‘llab-quvvatlashi taxmin qilingan 20 foizdan pastroq, taxminan 15 foiz atrofida ekanligini ko‘rsatdi. Borisov saylov kuni: “Men kim bilan koalitsiyaga kirishimiz mumkinligini ko‘rmayapman”, dedi va partiyasi konstruktiv muxolifat sifatida ishlashini, milliy mudofaa kabi geosiyosiy mavzularda ishtirok etishini aytdi. Biroq, u keyinroq: “Saylovda g‘alaba qozonish bitta narsa, boshqarish butunlay boshqasidir. Saylov kim birinchi bo‘lishini belgilaydi, ammo muzokaralar kim boshqarishini belgilaydi. GERB hukumatga ham, muxolifatga ham kirishi mumkin”, deb qo‘shimcha qildi. Bolgariya Yevropa Ittifoqi va NATO a’zosi bo‘lib, yil boshida yevrozonaga ham qo‘shildi. Yakuniy natijalar dushanba kuni kutilmoqda.

По предварительным результатам парламентских выборов в Болгарии, новая партия бывшего президента Румена Радева «Прогрессивная Болгария» выходит в лидеры. Согласно данным избирательной комиссии, после подсчета 60% бюллетеней партия набрала 44,6% голосов, что превышает ожидания и является одним из крупнейших мандатов в парламенте за последние годы.
Партия Радева значительно опережает проевропейскую коалицию «Продолжаем перемены – Демократическая Болгария» (ПП-ДБ) с 14,2% и долгое время доминировавшую партию ГЕРБ под руководством бывшего премьер-министра Бойко Борисова с 13%. Радев в день выборов заявил журналистам, что готов сотрудничать с лагерем ПП-ДБ для получения большинства, но также открыт к формированию правительства меньшинства. Он подчеркнул: «Мы готовы рассмотреть различные варианты, чтобы у Болгарии было регулярное и стабильное правительство».
Досрочные выборы последовали за отставкой консервативного правительства в декабре прошлого года на фоне общенациональных антикоррупционных протестов. Болгария, беднейший член ЕС, переживает политический кризис с 2021 года, когда было свергнуто консервативное правительство Бойко Борисова также из-за антикоррупционных митингов. Воскресное голосование стало восьмыми выборами за пять лет. Многие надеются, что исход положит конец политическому тупику, долго преследовавшему страну. Радев после закрытия избирательных участков заявил: «Мы сделаем все возможное, чтобы не допустить новых выборов. Это губительно для Болгарии».
Радев, бывший военный летчик и президент Болгарии в течение девяти лет, пообещал бороться с тем, что он называет «олигархической моделью управления» в стране. Он также выступает за возобновление связей с Россией, критикуя предоставление военной помощи Украине в условиях продолжающегося вторжения войск Москвы. Тем не менее, он официально осудил вторжение России и заявил, что в случае избрания не будет использовать право вето своей страны для блокировки помощи ЕС Киеву. Кроме того, он выступает против зеленой энергетической политики ЕС, считая ее наивной «в мире без правил».
В ходе выборов ожидалось, что проевропейская партия ГЕРБ Борисова, возглавлявшая последнее правительство, займет второе место, но ранние экзит-полы показали поддержку на уровне около 15%, что ниже прогнозируемых 20%. Борисов в день голосования заявил: «Я не вижу, с кем мы можем вступить в коалицию», подчеркнув, что ГЕРБ будет действовать как конструктивная оппозиция. Однако позже он выразил больше уверенности: «Победа на выборах – одно, управление – совсем другое. Выборы определяют, кто первый, но переговоры определят, кто управляет. ГЕРБ может войти в правительство и в оппозицию». Болгария является членом ЕС и НАТО, присоединившись к еврозоне в начале этого года. Окончательные результаты ожидаются в понедельник.