4-mart kuni Sur shahrida yashovchi Em Saʼid oilasi bilan birga Isroilning majburiy evakuatsiya tahdididan soʻng uyini tark etishga majbur boʻldi. Yoʻlda vahimaga tushgan odamlar, yalangoyoq ayollar va piyoda ketayotgan keksalar koʻrindi. Sur portigacha boʻlgan bir necha daqiqalik yoʻl ular uchun uch soat davom etdi. Oilaning qizi Samiha: “Bayrutga kelganimizda, men hali pijamada edim”, dedi.
2-mart kuni Isroil Livan ustidan ikkinchi marta keng koʻlamli hujum boshladi. Hizbulloh ham javob qaytardi. Keyingi kunlarda Isroil Livan aholisining 20 foizdan ortigʻini, yaʼni 1,2 million kishini majburan koʻchirishni talab qildi. “Inson huquqlari uchun global tashkilot” bu harakatni “ehtimoliy urush jinoyati” deb baholadi.
Janubiy Livanda yashovchilar qaror qabul qilishga majbur boʻldi: Isroil hujumlarida halok boʻlish xavfini yoki boshqalarning mehribonligiga tayanish yoki qimmat vaqtincha uy-joy uchun toʻlash qiyinchiliklarini. Aya ismli yosh ayol: “Bombardimon ostida qolish, koʻchirilishning oʻzi keltiradigan travmadan koʻra osonroq boʻlishi mumkin”, dedi.
Koʻp janubiy livanliklar oʻz yurtlariga kuchli hissiy bogʻlanishga ega. Bunga Isroilning yillik bosqinlari va 2000-yilgacha davom etgan janubiy Livandagi ishgʻoli sabab boʻlgan. Aya: “Eng muhim sabab – odamlar urush tugagandan keyin ham uzoq vaqt janubdan tashqarida qolish qoʻrquvi”, dedi.
8-aprelda Eron va AQSh oʻrtasida oʻt ochishni toʻxtatish kelishuvi eʼlon qilindi, ammo Livanning taqdiri haqida kelishmovchiliklar saqlanib qoldi. Xuddi shu kuni Yasser va Em Saʼid oilasi Surga qaytishga qaror qildi. Ular Surga yetib kelganidan uch soat oʻtgach, Isroil Bayrut markazidagi zich aholi yashaydigan hududlarda, jumladan, ular yashagan joy yaqinida 100 dan ortiq hujum uyushtirdi.
16-aprelda Livan uchun oʻt ochishni toʻxtatish kuchga kirdi, ammo Isroil soʻnggi daqiqalargacha bombardimon qilishda davom etdi. Yasser: “Soʻnggi daqiqada ular qirgʻin uyushtirdilar va endi juda koʻp yaradorlar bor”, dedi. 17-aprelga kelib, olti haftalik hujumlar natijasida Livanda 2300 ga yaqin kishi halok boʻldi.

4 марта жительница города Тир Эм Саид вместе с семьей была вынуждена покинуть свой дом после израильской угрозы принудительной эвакуации. На дороге наблюдались сцены паники: женщины без головных уборов, полуодетые люди, пожилые, идущие пешком. Путь до порта Тира, обычно занимающий несколько минут, занял у семьи три часа. Дочь семьи Самиха заявила: «Когда мы прибыли в Бейрут, я была еще в пижаме».
2 марта Израиль во второй раз менее чем за два года начал масштабные удары по Ливану. «Хезболла» ответила ракетными обстрелами. В последующие дни Израиль потребовал эвакуации более 20% населения Ливана – около 1,2 миллиона человек. Международная правозащитная организация Human Rights Watch назвала эти действия «возможным военным преступлением».
Жителям южного Ливана пришлось принимать сложное решение: рисковать жизнью под израильскими ударами или сталкиваться с трудностями перемещения – зависимостью от помощи других или непомерными расходами на временное жилье. Молодая женщина Ая, остававшаяся в своем доме, сообщила: «Оставаться под бомбежками может быть психологически легче, чем травма самого перемещения».
Многие южные ливанцы испытывают сильную эмоциональную привязанность к своей земле, отчасти из-за многолетних израильских вторжений и двадцатилетней оккупации юга Ливана, завершившейся в 2000 году. Ая пояснила: «Главная причина [остаться] – страх… что люди надолго застрянут вне юга, даже после окончания войны».
8 апреля было объявлено о перемирии между Ираном и США, однако судьба Ливана осталась предметом разногласий. В тот же день семья Яссера и Эм Саид решила вернуться в Тир. Через три часа после их прибытия Израиль нанес более 100 ударов по плотно заселенным районам центрального Бейрута, включая зону, где ранее находилась семья.
16 апреля в Ливане вступило в силу перемирие, но Израиль продолжал бомбардировки до последних минут. Яссер сообщил: «В последнюю минуту они устроили резню, и сейчас очень много раненых». К 17 апреля в результате шести недель ударов в Ливане погибли около 2300 человек.