Papa Leo XIV, Afrika boʻylab tarixiy safarining uchinchi bosqichida, Angolaga yetib keldi. Uning tashrifi Luanda poytaxtida, uning surati tasvirlangan reklama taxtalari bilan kutib olindi. Papa, Angolaga kelishidan oldin Kamerunda uch kun boʻlgan va bu mamlakatda aholining qariyb 44 foizi katolik diniga eʼtiqod qiladi.
Papa Leo XIVning tinchlik uchun chaqiriqlari Angolada chuqur aks topishi mumkin, chunki mamlakat 1975-yilda Portugaliyadan mustaqillikka erishgandan keyin boshlangan 27 yillik fuqarolar urushidan 2002-yilda chiqqan. Uning Afrika safari davomida, korrupsiyaga qarshi ogohlantirishlar, qitʼaning boy resurslaridan foydalanish va sunʼiy intellekt xavflari haqida ogʻzaki bayonotlar berdi.
Safar, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Trump bilan keskin munozaralar bilan belgilandi. Trump, 70 yoshli katolik cherkovi rahbarini “jinoyatchilikda zaif” va “tashqi siyosatda dahshatli” deb atadi, shuningdek, oʻzini Iso sifatida tasvirlagan sunʼiy intellekt yordamida yaratilgan rasmni tarqatdi, bu esa turli din rahbarlaridan noroziliklarga sabab boʻldi. Papa buni “men Trumpdan qoʻrqmayman” deb javob berdi va urushga qarshi gapirishni davom ettiradi, bu esa papa va amaldagi AQSh prezidenti oʻrtasidagi nodir ochiq mojaroni belgiladi.
Papa Leo XIVning korrupsiya va istismarga qarshi ogohlantirishlari Angolada ham aks topishi mumkin, bu yerda aholining uchdan bir qismi katta fosil yoqilgʻi zaxiralariga qaramay, qashshoqlik chegarasidan pastda yashaydi. U, shuningdek, mamlakat prezidenti Joao Lourenco bilan uchrashuv oʻtkazdi va nutq soʻzladi. Yakshanba kuni u Luandadan tashqaridagi Kilambada ochiq havoda mass oʻtkazadi, keyin vertolyot orqali 16-asr cherkovi va muhim ziyoratgohi boʻlgan Muximaga sayohat qiladi.
Dushanba kuni Papa Leo XIV Saurimoga nafaqaxonalarga tashrif buyurish va yana bir mass oʻtkazish uchun boradi, soʻngra 18,000 km (11,185 milya) Afrika safarining soʻnggi bosqichi boʻlgan Ekvatorial Gvineyaga uchadi. Uning tashrifi, Trump rejimi bilan mojarosi fonida, xalqaro tinchlik va adolat masalalariga eʼtiborni qaratgan holda davom etmoqda.

Папа Лев XIV прибыл в Анголу в рамках третьего этапа своего исторического африканского турне, которое проходит на фоне усиливающейся войны слов с президентом США Дональдом Трампом из-за ближневосточного конфликта. Папа, третий понтифик, посетивший богатую ископаемым топливом страну после Иоанна Павла II в 1992 году и Бенедикта XVI в 2009 году, приземлился в столице Луанде, где для его встречи установлены билборды с его изображением.
Визит папы, который провёл три дня в Камеруне перед вылетом в Луанду, включает встречу с президентом Анголы Жуаном Лоуренсу и выступление в стране, где около 44% населения идентифицируют себя как католики. Его всё более настойчивые призывы к миру могут найти отклик в Анголе, которая вышла в 2002 году из 27-летней гражданской войны, начавшейся после обретения независимости от Португалии в 1975 году.
На протяжении своего африканского визита первый папа из США делал резкие предупреждения о коррупции, эксплуатации обширных ресурсов континента и опасностях искусственного интеллекта. Турне также было отмечено столкновением с Трампом, который назвал 70-летнего главу католической церкви «слабым в борьбе с преступностью» и «ужасным для внешней политики». Трамп также распространил, по-видимому, созданное искусственным интеллектом изображение себя в образе Иисуса, что вызвало негативную реакцию лидеров различных религиозных конфессий.
Папа ответил, заявив, что не боится Трампа и будет продолжать выступать против войны, что знаменует редкий публичный конфликт между понтификом и действующим президентом США. В четверг Трамп, выступая перед журналистами, заявил, что имеет право не соглашаться с папой, подчеркнув, что «может не соглашаться», но признаёт право папы высказываться.
После того как вице-президент США Джей Ди Вэнс призвал Ватикан «придерживаться вопросов морали», Лев XIV заявил в четверг, что мир «разоряется горсткой тиранов», и усилил критику тех, кто использует религию для оправдания войны. Его предупреждения против коррупции и эксплуатации могут найти отклик в Анголе, где треть населения живёт за чертой бедности, несмотря на огромные запасы ископаемого топлива. В воскресенье он проведёт открытую мессу в Килaмбе, а затем посетит Мучиму, важное место паломничества.