Eron harbiy rahbariyati, mamlakat rahbariyati Livanda o'zaro kelishuvga erishilganidan keyin Ormuz bo'g'ozini ochishga va'da berganidan atigi bir kun o'tib, bo'g'ozni to'liq blokadaga qaytarishini e'lon qildi. Bu qaror, AQShning Eron portlariga qarshi dengiz blokadasini olib tashlamagani uchun qabul qilingan.
Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi 17-aprel kuni bo'g'ozni tijorat kemalari uchun ochilishini e'lon qilgan edi. Bu qaror AQSh vositachiligida Livanda 10 kunlik o'zaro kelishuvga erishilishi bilan bog'liq edi. Biroq, 18-aprel kuni, shanba kuni, Tehron keskin ravishda o'z pozitsiyasini o'zgartirdi.
Eron Qurolli Kuchlari Birlashgan Qo'mondonligining yangi bayonotida, AQSh tomonidan Eron portlariga qarshi "dengiz blokadasi" olib tashlanmaguncha, kemalarning o'tishi blokada qilinishini ta'kidladi. Eron rahbariyati, kecha bo'g'ozni ochish urinishi yaxshi niyat ko'rsatkichi bo'lganini, lekin Amerika harbiylarini "dengiz qaroqchiligi va talonchiligi"ni davom ettirishda aybladi.
Bu harakat, mintaqaviy dengiz yo'llarida keskinlikni kuchaytirishi va global neft narxlariga ta'sir ko'rsatishi mumkin, chunki Ormuz bo'g'ozi dunyo neftining muhim qismi o'tadigan strategik joy hisoblanadi. Eronning tez o'zgaruvchan pozitsiyasi, AQSh va uning ittifoqchilari bilan munosabatlardagi barqarorlik muammolarini aks ettiradi.

Иранское военное командование объявило о возобновлении полной блокады Ормузского пролива всего через день после того, как власти страны пообещали открыть его на время перемирия в Ливане. Это решение было принято в ответ на сохранение морской блокады иранских портов со стороны США.
Напомним, что 17 апреля министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявлял о полном открытии пролива для коммерческого флота. Это решение связывали с достигнутым при посредничестве США соглашением о 10-дневном перемирии в Ливане. Однако уже 18 апреля, в субботу, Тегеран резко сменил позицию.
В новом заявлении объединенного командования ВС Ирана подчеркивается, что проход судов будет блокироваться до тех пор, пока не будет снята "морская блокада" иранских портов со стороны США. Иранские власти отметили, что вчерашняя попытка открыть пролив была жестом доброй воли, но обвинили американских военных в продолжении "пиратства и морских грабежей".
Данный шаг может усилить напряженность в региональных морских путях и оказать влияние на мировые цены на нефть, поскольку Ормузский пролив является стратегическим узлом для значительной части глобальных поставок нефти. Быстрая смена позиции Ирана отражает проблемы стабильности в отношениях с США и их союзниками.