Qashqadaryo viloyatining Qo‘qdaryo tumanida bir guruh erkaklar mamlakatimizning noyob tabiiy manzaralaridan biri bo‘lgan mak dalasiga avtoprobeg uyushtirib, uning bir qismini vayron qildi. Hodisa ijtimoiy tarmoqlarda taassurotli videolar olish maqsadida amalga oshirilgan bo‘lib, ishtirokchilar uchun og‘ir moliyaviy va maishiy oqibatlarga sabab bo‘ldi.
Internetda tarqalgan videolarda bir nechta krossoverlar gullab yashnagan mak o‘simliklari ustidan ataylab yurgani ko‘rinadi. Viloyat ekologiya boshqarmasi xodimlari ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda tezda uchta haydovchining shaxsini aniqlashga muvaffaq bo‘ldi. Dalaga bevosita zarar dastlab 6,6 million so‘m deb baholangan bo‘lsa-da, qonun qat‘iy jazolarni nazarda tutadi.
Noyob florani vayron qilgani uchun har bir haydovchi 50 BIR (har biri 20,6 million so‘m) miqdorida shaxsiy jarimaga tortildi. Natijada, jami to‘lovlar 68 million so‘mdan oshdi. Huquqbuzarlarning transport vositalari musodara qilinib, majburiyatlari to‘liq bajarilguncha jarima maydonchasiga yuborildi.
Ekologiya idorasi ta'kidlashicha, manzaralarni buzish va noyob o‘simliklarni bezak maqsadida yo‘q qilish qonunbuzarlik hisoblanadi va muqarrar jazolarni keltirib chiqaradi. Bu voqea tabiatni muhofaza qilish va fuqarolarning mas'uliyati haqida jamoatchilik ongini oshirish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Кашкадарьинской области, в Кукдалинском районе, группа мужчин устроила автопробег по маковому полю, являющемуся уникальным природным ландшафтом страны, и частично разрушила его. Инцидент был совершён с целью создания эффектных видеороликов для социальных сетей, что обернулось для участников серьёзными финансовыми и имущественными последствиями.
На видео, распространившихся в интернете, видно, как несколько внедорожников целенаправленно ездят по цветущим растениям. Сотрудники областного управления экологии совместно с органами внутренних дел оперативно установили личности всех трёх водителей. Прямой ущерб природе от колёс внедорожников изначально оценили в 6,6 миллиона сумов, однако законодательство предусматривает строгие наказания.
За порчу редкой флоры каждый из трёх водителей получил персональный штраф в размере 50 БРВ (по 20,6 миллиона сумов с человека). В результате общая сумма взысканий превысила 68 миллионов сумов. Транспортные средства правонарушителей были изъяты и отправлены на штрафплощадку до полного исполнения обязательств.
Экологическое ведомство подчёркивает, что повреждение ландшафтов и уничтожение редких растений в декоративных целях является грубым нарушением законодательства и влечёт за собой неотвратимое наказание. Этот случай вновь демонстрирует необходимость повышения общественного сознания в вопросах охраны природы и гражданской ответственности.