Ekolog.uz Telegram kanali Qashqadaryo viloyati Ko‘kdala tumanida bir guruh erkaklar lolazorni avtomobillarda payhon qilgani aks etgan videoni e’lon qildi. Videoda ko‘rsatilgan holat Ekologiya va iqlim o‘zgarishi qo‘mitasi hamda viloyat Ichki ishlar boshqarmasi tomonidan tezkor tekshiruvga olindi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, huquqbuzarlikni sodir etgan shaxslar aniqlanib, ularning transport vositalari jarima maydonchasiga joylashtirilgan. Bu jarayon atrof-muhitni himoya qilish va qonunbuzarlarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rish zarurligini yana bir bor tasdiqladi.
Mutasaddilar hisob-kitobiga asosan, mazkur harakatlar oqibatida tabiatga 6 million 592 ming so‘m miqdorida zarar yetkazilgan. Shuningdek, uch nafar huquqbuzarning har biriga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan — 20 million 600 ming so‘mdan, jami 61 million 800 ming so‘m jarima tayinlangan. Huquqbuzarlar jarima va yetkazilgan zararni to‘liq qoplashi belgilandi.
Ekologiya qo‘mitasi fuqarolarni atrof-muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishga, o‘simliklarni asrab-avaylashga chaqirdi. Ta’kidlanishicha, ekologik huquqbuzarliklar qat’iy javobgarlikka sabab bo‘ladi, bu esa kelajakda bunday holatlarning oldini olish maqsadida muhim ogohlantirish hisoblanadi.

Telegram-канал Ekolog.uz опубликовал видео, на котором группа мужчин в Кашкадарьинской области, Кокдалинском районе, уничтожает луг на автомобилях. Инцидент был оперативно расследован Комитетом по экологии и изменению климата совместно с Управлением внутренних дел области.
По официальным данным, лица, совершившие правонарушение, были установлены, а их транспортные средства помещены на штрафную площадку. Этот процесс подчеркивает необходимость защиты окружающей среды и принятия строгих мер против нарушителей закона.
Согласно расчетам ответственных лиц, в результате этих действий природе был нанесен ущерб в размере 6 миллионов 592 тысяч сумов. Кроме того, каждому из трех правонарушителей назначен штраф в 50-кратном размере базовой расчетной суммы — 20 миллионов 600 тысяч сумов, в общей сложности 61 миллион 800 тысяч сумов. Нарушители обязаны полностью возместить штраф и причиненный ущерб.
Комитет по экологии призвал граждан бережно относиться к окружающей среде и сохранять растительность. Подчеркивается, что экологические правонарушения влекут за собой строгую ответственность, что служит важным предупреждением для предотвращения подобных случаев в будущем.