Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi va AQSh prezidenti Donald Tramp juma kuni strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozining tijorat kemalari uchun ochiq ekanligini e’lon qildilar. Aroqchi bo‘g‘ozning Isroil va Livan o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi asosida “to‘liq ochiq” deb e’lon qilinganini ta’kidladi, biroq bu bayonot Eron davlat ommaviy axborot vositalarida qisman qarama-qarshiliklarga uchradi, chunki harbiy amaldorlar faqat harbiy bo‘lmagan kemalarning Eron Islom inqilobiy gvardiyasi dengiz floti ruxsati bilan o‘tishiga ruxsat berilishini aytdi.
Tramp ijtimoiy tarmoqlarda bo‘g‘oz ochiqligini tasdiqlab, Eron “Hormuz bo‘g‘ozini hech qachon yopmasligi” haqida kelishuvga erishganini da’vo qildi, lekin shu bilan birga AQShning Eron portlariga qarshi dengiz blokadasi “to‘liq kuchda” qolishini aytdi. U, shuningdek, Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha kelishuv “yaqin” ekanligini va “hech qanday to‘siq” qolmaganini bildirdi, ammo bu da’volarni tasdiqlovchi rasmiy hujjatlar hali mavjud emas.
Fransiya va Buyuk Britaniya juma kuni Parijda 40 ga yaqin mamlakat ishtirokida yig‘ilish o‘tkazib, AQSh-Eron urushi to‘xtagach, Hormuz bo‘g‘ozida erkin harakatlanishni tiklashda rol o‘ynashga rozi bo‘ldi. Buyuk Britaniya bosh vaziri Kier Starmer va Fransiya prezidenti Emmanuel Makron “qat’iy tinch va mudofaa” koalitsiyasi boshchiligidagi koalitsiyani tashkil qilishni rejalashtirmoqda, amko Tramp NATO yordamini rad etganini bildirdi, bu esa xalqaro hamkorlikdagi muammolarni ko‘rsatmoqda.
Bo‘g‘ozning ochilishi haqidagi e’lon global neft narxlarining keskin pasayishiga sabab bo‘ldi, chunki dunyo neftining 20 foizi shu orqali o‘tadi. Biroq, Norvegiya va Daniya kema kompaniyalari xavfsizlik sababli hali bo‘g‘ozdan o‘tishni rejalashtirmayotganini aytdi, bu esa amalga oshirishdagi qiyinchiliklarni ko‘rsatadi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti bosh kotibi António Guterres bu qadamni “to‘g‘ri yo‘nalishdagi qadam” deb baholadi, ammo barqaror yechimlar uchun diplomatik sa’y-harakatlar zarurligini ta’kidladi.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи и президент США Дональд Трамп в пятницу заявили, что стратегически важный Ормузский пролив открыт для коммерческих судов. Аракчи объявил, что пролив «полностью открыт» в соответствии с прекращением огня между Израилем и Ливаном, однако это заявление частично противоречило сообщениям иранских государственных СМИ, где военные чиновники указали, что только невоенные суда могут проходить с разрешения ВМС Корпуса стражей исламской революции.
Трамп в социальных сетях подтвердил открытие пролива, заявив, что Иран согласился «больше никогда не закрывать Ормузский пролив», но при этом отметил, что морская блокада США иранских портов «остаётся в полной силе». Он также заявил, что соглашение о прекращении войны с Ираном «близко» и «нет никаких препятствий», хотя официальные документы, подтверждающие это, пока отсутствуют, что вызывает сомнения в достоверности его слов.
Франция и Великобритания в пятницу провели в Париже встречу с участием около 40 стран, которые согласились сыграть роль в восстановлении свободы судоходства в Ормузском проливе после прекращения войны США с Ираном. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер и президент Франции Эмманюэль Макрон планируют возглавить «строго мирную и оборонительную» коалицию, однако Трамп отверг помощь НАТО, что подчёркивает трудности в международном сотрудничестве.
Объявление об открытии пролива привело к резкому падению мировых цен на нефть, поскольку через него проходит около 20% мировой нефти. Однако норвежские и датские судоходные компании заявили, что пока не планируют проход через пролив из-за соображений безопасности, что указывает на проблемы в реализации. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш назвал этот шаг «шагом в правильном направлении», но подчеркнул необходимость дипломатических усилий для устойчивых решений.