Nyu-Jersi shtatidagi MetLife stadionida boʻlib oʻtadigan FIFA Jahon chempionati oʻyinlariga tashrif buyuruvchi futbol muxlislari nafaqat yuqori narxdagi chiptalar, balki transport xarajatlari uchun ham katta pul toʻlashga majbur boʻlishmoqda. Nyu-York shahridan stadionga borish uchun poyezd chiptasining narxi har bir oʻyin uchun 150 dollarni tashkil etadi, bu odatdagi 12,90 dollarlik narxdan deyarli 12 baravar yuqori. Transport rasmiylari bu narxni juma kuni tasdiqladi.
Stadionda koʻpchilik muxlislar uchun avtoturargoh joylari mavjud emas, shuning uchun Nyu-Jersi rasmiylari har bir oʻyinda taxminan 40 000 kishining jamoat transportidan foydalanishini kutmoqda. MetLife stadioni NFLning Nyu-York Giants va Nyu-York Jets jamoalarining uy arenasi boʻlib, 8 ta Jahon chempionati oʻyinini, shu jumladan 19 iyuldagi finalni oʻtkazadi. Braziliya, Fransiya, Germaniya va Angliya kabi futbol gigantlarining guruh bosqichi oʻyinlari 13 iyundan boshlanadi.
Nyu-Jersi gubernatori Mikie Sherrill bu qoʻshimcha toʻlovni zarur deb taʼkidladi, chunki uning shtati 1994-yildan beri birinchi marta AQShda boʻlib oʻtayotgan Jahon chempionatini oʻtkazish uchun yillar davomida transport xarajatlarini oʻz zimmasiga olmasligi kerak. NJ Transit rasmiylari turnir davomida muxlislarni stadionga olib borish va qaytarish uchun 62 million dollar xarajat kelishini, tashqi grantlar esa faqat 14 million dollarni qoplashini aytdi.
Boshqa shaharlar, masalan, Los-Anjeles va Filadelfiya, transport tariflarini oʻzgartirmaslikka vaʼda berishdi, chunki AQSh hukumati mezbon shaharlarga avtobus va temir yoʻl xizmatlarini kuchaytirish uchun 100 million dollar grant ajratgan. Biroq, Nyu-Jersi gubernatori Sherrill FIFAning transport uchun hech qanday mablagʻ ajratmaganligini va shtatning moliyaviy qiyinchilikdagi transport agentligini 48 million dollar qarzga qoldirganligini tanqid qildi.
FIFA bu daʼvolarga qarshi chiqdi va 2018-yilda mezbon shaharlar bilan imzolangan shartnomalarda barcha oʻyinlar uchun muxlislarga bepul transport taʼminlanishi kerakligini taʼkidladi. Tashkilot Nyu-Jersi gubernatorining yondashuvidan hayratda ekanligini bildirdi. Narxning keskin oshishi Nyu-York gubernatori Keti Xochulning ham noroziligiga sabab boʻldi, u qisqa poyezd yoʻli uchun 100 dollardan ortiq toʻlash juda yuqori deb hisoblaydi.

Футбольные болельщики, посещающие матчи Чемпионата мира FIFA на стадионе MetLife в штате Нью-Джерси, столкнутся не только с высокими ценами на билеты, но и с существенными транспортными расходами. Стоимость проезда на поезде из Нью-Йорка на стадион составит 150 долларов за поездку туда и обратно на каждый матч, что почти в 12 раз превышает обычный тариф в 12,90 долларов. Транспортные чиновники подтвердили это в пятницу.
На стадионе не будет доступной парковки для большинства болельщиков, поэтому власти Нью-Джерси ожидают, что около 40 000 человек будут использовать общественный транспорт для каждого матча. MetLife, домашняя арена команд NFL New York Giants и New York Jets, примет восемь матчей ЧМ, включая финал 19 июля. Матчи группового этапа для таких футбольных держав, как Бразилия, Франция, Германия и Англия, начнутся 13 июня.
Губернатор Нью-Джерси Мики Шеррилл заявила, что дополнительная плата необходима, чтобы её штат не остался с «счетом на годы вперёд» за проведение ЧМ, который впервые с 1994 года возвращается в США. Чиновники NJ Transit сообщили, что перевозка болельщиков на стадион и обратно в течение турнира обойдётся в 62 миллиона долларов, при этом внешние гранты покрыли лишь 14 миллионов долларов из ожидаемых расходов.
Другие города-организаторы, такие как Лос-Анджелес и Филадельфия, пообещали не менять тарифы на транспорт, отметив, что правительство США предоставило около 100 миллионов долларов грантов на улучшение автобусного и железнодорожного сообщения. Однако губернатор Шеррилл раскритиковала FIFA за отсутствие финансового вклада, заявив, что организация оставила транспортное агентство штата с долгом в 48 миллионов долларов.
FIFA выразила удивление подходом губернатора Нью-Джерси, указав, что соглашения 2018 года с городами-организаторами предусматривают бесплатный транспорт для болельщиков на все матчи. Резкий рост тарифов также вызвал возражения у губернатора Нью-Йорка Кэти Хочул, которая назвала цену в более чем 100 долларов за короткую поездку чрезмерно высокой. Этот вопрос стал предметом спора между местными властями и международной футбольной организацией.