AQShdan deportatsiya qilingan 15 kishi Kongo Demokratik Respublikasiga (KDR) yetib keldi. Bu odamlar perşenbe kechasi juma kuni ertalab poytaxt Kinshasaga AQSh va KDR o‘rtasidagi kelishuv doirasida tushdi. Diplomatik manba Anadolu axborot agentligiga bergan ma’lumotga ko‘ra, birinchi guruhga Peru va Ekvador fuqarolari bo‘lgan ettita ayol kiradi.
KDR migratsiya agentligi rasmiysi kelganlarni tasdiqladi, ammo batafsil ma’lumot bermadi. AQSh advokati Alma Devid deportatsiya qilinganlarning barchasi Lotin Amerikasidan ekanligini va Kongo hukumati ularni qisqa muddatga ushlab turishni rejalashtirganini aytdi. Devidning so‘zlariga ko‘ra, deportatsiya qilinganlarning barchasi AQSh sudlari tomonidan o‘z vatanlariga qaytarilishdan himoyalangan huquqiy himoyaga ega.
KDR Aloqa vazirligi bu oy boshida AQShdan deportatsiya qilingan migrantlarni vaqtincha qabul qilishini e’lon qildi. Vashington bu bilan bog‘liq xarajatlarni qoplashi va Kinshasa yaqinida ularni joylashtirish uchun ob’ektlar tayyorlanganligi aytildi. Reuters agentligi hisobotiga ko‘ra, KDR bu hafta 30 dan ortiq deportatsiya qilinganlarni qabul qilishi kutilmoqda, AFP esa manbalarga tayanib, har oy taxminan 50 kishidan iborat guruhlar kelishi va umumiy soni noma’lumligini xabar qildi.
Xalqaro Migratsiya Tashkiloti (XMT) KDRning BMT agentligidan migrantlar bilan gumanitar yordam so‘raganini aytdi. Tashkilot AFPga bergan bayonotida, ehtiyojlar va maxsus baholashlar asosida yordam ko‘rsatishdan tashqari, XMT o‘z mandati va qo‘llaniladigan huquqiy doiralarga muvofiq, so‘rov bildirgan migrantlarga ixtiyoriy qaytishda yordam berishi mumkinligini bildirdi. Gana, Ruanda, Janubiy Sudan va Uganda kabi Afrika mamlakatlari ham AQShdan deportatsiya qilingan migrantlarni qabul qilgan.
AQSh siyosati inson huquqlari guruhlari tomonidan deportatsiya qilinganlarni ular kelib chiqmagan va inson huquqlari buzilishlari bilan og‘ush bo‘lishi mumkin bo‘lgan mamlakatlarga yuborishning qonuniyligi haqida tanqidlarga sabab bo‘ldi. Ba’zi hollarda, deportatsiya qilinganlar AQSh sudlari tomonidan buni oldini olish uchun huquqiy himoya olgan bo‘lsa ham, keyinchalik o‘z vatanlariga qaytarilgan. Demokratlar tomonidan tuzilgan hisobotga ko‘ra, Tramp ma’muriyati yanvar oyi oxirigacha taxminan 300 migrantni uchinchi mamlakatlarga deportatsiya qilish uchun kamida 40 million dollar sarflagan, mamlakatlar deportatsiya qilinganlarni qabul qilish uchun 4,7 milliondan 7,5 million dollargacha bo‘lgan bir martalik to‘lovlar olgan. AP esa boshqa mamlakatlar bilan 47 ta uchinchi mamlakat kelishuvlari muzokara qilinayotganini xabar qildi.

Пятнадцать человек, депортированных из Соединенных Штатов, прибыли в Демократическую Республику Конго (ДРК). Они приземлились в столице Киншасе в ночь с четверга на пятницу в рамках соглашения между США и ДРК. Дипломатический источник сообщил агентству Anadolu, что первая группа, включающая семь женщин, состоит из граждан Перу и Эквадора.
Официальный представитель агентства по миграции ДРК подтвердил прибытие, но не предоставил подробностей. Адвокат из США Альма Дэвид, представляющая одного из депортированных, заявила, что все депортированные являются выходцами из Латинской Америки, и правительство Конго планирует содержать их в стране в течение короткого периода. По словам Дэвид, все депортированные, как полагают, имеют правовую защиту от судей США, препятствующую их возвращению на родину.
Министерство коммуникаций ДРК объявило ранее в этом месяце, что временно примет мигрантов, депортированных из США. Было заявлено, что Вашингтон покроет связанные с этим расходы и что объекты для их размещения были подготовлены недалеко от Киншасы. Агентство Reuters сообщило, что ДРК должна была принять более 30 депортированных на этой неделе, а AFP, ссылаясь на источники, указало, что другие мигранты будут прибывать группами по около 50 человек в месяц, при этом общее число неизвестно.
Международная организация по миграции (МОМ) заявила, что ДРК обратилась к агентству ООН за гуманитарной помощью с мигрантами. В заявлении для AFP организация отметила, что помимо оказания помощи на основе потребностей и конкретных оценок, МОМ может также предложить содействие добровольному возвращению тем мигрантам, которые об этом попросят, в соответствии со своим мандатом и применимыми правовыми рамками. Другие страны Африки, включая Гану, Руанду, Южный Судан и Уганду, также принимали мигрантов, депортированных из США.
Политика США подверглась критике со стороны правозащитных групп из-за законности отправки депортированных в страны, откуда они не являются и где могут столкнуться с нарушениями прав человека. В некоторых случаях депортированные позже были отправлены обратно на родину, несмотря на получение правовой защиты от судов США, чтобы предотвратить это. Согласно отчету, составленному демократами в Комитете по международным отношениям Сената США, администрация Трампа, как полагают, потратила не менее 40 миллионов долларов на депортацию около 300 мигрантов в третьи страны к концу января, при этом страны получали единовременные выплаты от 4,7 до 7,5 миллионов долларов за прием депортированных. AP сообщило, что в настоящее время ведутся переговоры по 47 другим соглашениям с третьими странами.