Keniyaning Nayrobida joylashgan Sama kompaniyasi Meta (Facebook va Instagram egalari) bilan tuzgan shartnomasi bekor qilingani sababli 1000 dan ortiq ishchini ishdan bo‘shatdi. Bu ishchilar asosan kontentni moderatsiya qilish va sunʼiy intellektni o‘qitish bilan shug‘ullangan.
O‘tgan oyda Keniyada ishlovchi maʼlumotlar annotatsiyasi bilan shug‘ullanuvchi ishchilar Meta kompaniyasining Ray-Ban aqlli ko‘zoynaklari orqali suratga olingan, foydalanuvchilarning hojatxonada bo‘lgan yoki jinsiy aloqada bo‘lgan videolarini ko‘rishga majbur bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu holatdan so‘ng Meta Sama bilan hamkorlikni vaqtincha to‘xtatdi.
Ishdan bo‘shatilgan ishchilarga olti kunlik ogohlantirish berilgan. Afrikada texnologiyaning adolatli tartibga solinishi va qo‘llanilishi uchun kurashuvchi Oversight Lab tashkiloti bu harakatni halokatli va shok deb baholadi. Tashkilot ishchilarga huquqiy yordam ko‘rsatmoqda.
Sama kompaniyasi o‘z bayonotida ishdan bo‘shatishlar ishchilarga taʼsirini tan olib, ularga g‘amxo‘rlik va hurmat bilan yordam berayotganini aytdi. Kompaniya o‘z ishchilariga yashash uchun yetarli maosh va to‘liq imtiyozlar berilganini, shuningdek, sog‘liqni saqlash resurslari va psixologik yordam mavjudligini taʼkidladi.
Oversight Lab tashkiloti Keniyada yoshlarning iqtisodiyotga hissasi va sunʼiy intellekt ekotizimidagi ishtiroki zarar ko‘rayotganini taʼkidladi. Sama kompaniyasining sobiq xodimi Kauna Malgwi bu muammo faqat bitta kompaniya yoki shartnomaga tegishli emasligini, global AI sanoatida katta texnologiya kompaniyalarining hokimiyati va xavflarning global janubdagi ishchilarga tushishini ko‘rsatishini aytdi.

Более 1000 низкооплачиваемых работников в Кении были внезапно уволены аутсорсинговой компанией Sama после того, как Meta расторгла контракт. Активисты назвали этот шаг шокирующим, обнажающим уязвимость рабочих мест в технологическом секторе в странах глобального юга. Работники занимались модерацией контента и обучением искусственного интеллекта.
В прошлом месяце появились сообщения о том, что некоторые кенийские работники, занимающиеся аннотацией данных, были вынуждены просматривать контент, снятый с помощью умных очков Ray-Ban от Meta, на котором были запечатлены частные сцены, включая использование туалета или сексуальные акты. После этих обвинений Meta приостановила работу с Sama.
Уволенным работникам, многие из которых были вовлечены в обучение ИИ, было дано уведомление за шесть дней. Организация Oversight Lab, выступающая за справедливое регулирование и внедрение технологий в Африке, назвала увольнения разрушительными и оказывает работникам юридическую помощь.
В заявлении Sama компания признала влияние увольнений на коллектив и заявила, что оказывает поддержку затронутым сотрудникам. Компания подчеркнула, что является «ответственным корпоративным гражданином», предоставляя работникам прожиточную заработную плату, полные льготы, доступ к медицинскому обслуживанию и психологической помощи.
Oversight Lab заявила, что текущая стратегия вредит молодежи, экономике Кении и не способствует участию страны в экосистеме ИИ. Бывшая сотрудница Sama Кауна Малгви отметила, что проблема не ограничивается одной компанией, а отражает структуру глобальной индустрии ИИ, где власть сосредоточена у крупных технологических компаний, а риски перекладываются на аутсорсинговых работников в странах глобального юга.