Melburn, Avstraliya – Avstraliya hukumati “truckie”larimiz uchun yoqilg‘i tejashga chaqiruvchi million dollarlik reklama kampaniyasi bilan yoqilg‘i tangisligiga qarshi kurashmoqda. Bu tangislik Eron ustidagi urush tufayli yuzaga kelgan, chunki mart oyidan boshlab dunyo nefti va suyuq tabiiy gazining 20 foizi o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozi deyarli yopilib, kemalar harakati 95 foizga kamaygan.
Avstraliya Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlarida qayta ishlangan neftga juda bog‘liq bo‘lib, bu mamlakatlar o‘z navbatida Xormuz bo‘g‘ozi orqali xom neft import qiladi. Bu vaziyat hukumatni “yoqilg‘i diplomatiyasi” va yoqilg‘i solig‘ini yarmiga kamaytirish kabi choralarga murojaat qilishga majbur qildi. Biroq, Melburndagi Swinburne Texnologiya Universiteti transport texnologiyasi va barqarorlik professori Husayn Dia Al Jazeeraga aytishicha, bunday choralar faqat “shakar zarbasi” bo‘lib, mamlakatning import qilinadigan qayta ishlangan yoqilg‘iga bog‘liqligi kabi uzog muddatli muammolarni hal qilmaydi.
Bosh vazir Entoni Albanesi bu tafovutni bartaraf etish uchun “yoqilg‘i diplomatiyasi”ga murojaat qilib, Singapur, Malayziya va Bruneyga tashrif buyurdi, u yerda yoqilg‘i va o‘g‘it ta’minotini mustahkamlashga harakat qilmoqda. Climate Energy Finance (CEF) tashkiloti direktori Tim Bakli aytishicha, Avstraliya suyuq tabiiy gaz va ko‘mir eksporti sifatida bu muzokaralarda ma’lum darajada kuchga ega, lekin uning pozitsiyasi tarixiy ittifoqchisi AQShdan keskin farq qiladi, chunki AQSh Xormuz bo‘g‘ozi orqali eksport qilinadigan neftga unchalik bog‘liq emas.
Ichki siyosatda Albanesi hukumati yoqilg‘i solig‘ini yarmiga kamaytirib, benzin narxlarining oshishi og‘irligini yengillashtirishga intilmoqda. Biroq, Avstraliya Instituti katta tadqiqotchi kotibi Ketan Joshi bu siyosatni “qarama-qarshi ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan shakar zarbasi” deb ta’riflab, tangislik davrida qazib olinadigan yoqilg‘ilarni subsidiyalash jamiyatdagi og‘riqni keltirib chiqaruvchi narsaga bog‘liqlikni oshirishiga olib kelishini ta’kidladi.
Avstraliyaning qayta ishlangan neftga bo‘lgan bog‘liqligi uzog muddatli muammo bo‘lib qolmoqda, chunki elektr transport vositalari sotuvi nisbatan past (yaqin yillarda atigi 10 foiz) va transport tizimi suyuq yoqilg‘ilarga qaram. Viktoriya va Tasmaniya shtatlari aprel oyidan boshlab bepul jamoat transportini taklif qilmoqda, Kvinslend esa allaqachon arzon tariflarni joriy qilgan. Yangi Janubiy Uels esa elektr transport vositalari uchun zaryadlovchi stansiyalarga 100 million dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Viktoriyadagi Geelong neftni qayta ishlash zavodida sodir bo‘lgan yong‘in Avstraliyaning ichki qayta ishlangan neft ta’minoti faqat ikkita, 50 yildan ortiq qurilgan inshootga bog‘liq ekanligini eslatdi. Bu hodisa Energiya va Iqlim o‘zgarishi vaziri Kris Bouenni Kolumbiyadagi qazib olinadigan yoqilg‘ilarni bosqichma-bosqich tugatish bo‘yicha birinchi konferensiyaga borishini bekor qilishga majbur qildi. Bouen urushlar neftni to‘xtatishi mumkin, lekin quyosh energiyasini to‘xtatolmasligini ta’kidladi, ammo hukumat yaqinda qayta tiklanadigan energiyaga yangi sarmoyalarni e’lon qilmadi.
Tangislik Tinch okeani orollari qo‘shnilariga ham og‘ir ta’sir ko‘rsatmoqda, masalan, Tuvalu YaIMning 25 foizini yoqilg‘iga sarflaydi va favqulodda holat e’lon qilgan. Melburn Universiteti madaniyat va iqlim o‘zgarishi katta o‘qituvchisi Kristian De Boykelaer Avstraliyaga yoqilg‘i talabini kamaytirish uchun muqobil variantlarni tanlashni tavsiya qildi. Barcha bu choralarga qaramay, ekspertlar Avstraliyaning qazib olinadigan yoqilg‘ilarga bog‘liqligi asosiy muammo bo‘lib qolishini ta’kidlamoqda.

Мельбурн, Австралия – Правительство Австралии борется с нехваткой топлива, вызванной войной против Ирана, с помощью многомиллионной рекламной кампании, призывающей австралийцев экономить топливо для «наших дальнобойщиков». С начала марта Ормузский пролив, через который в мирное время проходит 20% мировых поставок нефти и сжиженного природного газа (СПГ), был фактически закрыт, а судоходство сократилось на 95%.
Австралия сильно зависит от нефти, перерабатываемой в странах Юго-Восточной Азии, которые, в свою очередь, импортируют сырую нефть через Ормузский пролив. Эта ситуация вынудила правительство прибегнуть к «топливной дипломатии» и сокращению налога на топливо, чтобы смягчить ценовые шоки. Однако, как сообщил Al Jazeera профессор транспортных технологий и устойчивого развития Технологического университета Суинберна в Мельбурне Хусейн Диа, такие меры являются не более чем «сахарными ударами», которые мало что сделают для решения долгосрочных проблем, связанных с сильной зависимостью Австралии от импортируемого переработанного топлива.
Премьер-министр Австралии Энтони Албанези обратился к «топливной дипломатии», чтобы преодолеть этот разрыв, совершив недавние визиты в Сингапур, Малайзию и Бруней, где он пытался укрепить поставки топлива и удобрений. Как отметил директор аналитического центра Climate Energy Finance (CEF) Тим Бакли, Австралия, будучи крупным экспортером СПГ и угля, имеет некоторое влияние в этих переговорах, но её позиция сильно отличается от позиции её исторического союзника, США, которые не так зависят от нефти, экспортируемой через Ормузский пролив.
Во внутренней политике правительство Албанези стремилось облегчить бремя растущих цен на бензин для потребителей, сократив вдвое федеральный налог на топливо. Однако, как заявил старший научный сотрудник Института Австралии Кетан Джоши, эта политика является «сахарным ударом», который может оказаться «контрпродуктивным», поскольку субсидирование ископаемого топлива во время кризиса увеличивает зависимость от того, что причиняет наибольшую боль обществу.
Зависимость Австралии от переработанной нефти остаётся долгосрочной проблемой, поскольку продажи электромобилей относительно низки (около 10% в последние годы), а транспортная система по-прежнему сильно зависит от жидкого топлива. Штаты Виктория и Тасмания предложили бесплатный общественный транспорт с начала апреля, а Квинсленд уже ввёл низкие тарифы. Новый Южный Уэльс объявил о планах инвестировать 100 миллионов долларов в зарядные станции для электромобилей.
Пожар на критически важном нефтеперерабатывающем заводе Джилонг в Виктории на этой неделе напомнил политикам, что внутренние поставки переработанной нефти в Австралии обеспечиваются всего двумя объектами, возраст которых превышает 50 лет. Этот инцидент вынудил министра энергетики и изменения климата Криса Боуэна отменить поездку на первую в мире конференцию по поэтапному отказу от ископаемого топлива в Колумбии. Боуэн подчеркнул, что солнечная энергия не может быть прервана войной, но правительство не объявляло о новых инвестициях в возобновляемую энергию.
Кризис также серьёзно затрагивает соседей по Тихому океану, таких как Тувалу, которая тратит 25% ВВП на топливо и объявила чрезвычайное положение. Старший преподаватель культуры и изменения климата Мельбурнского университета Кристиан Де Бойкелаэр призвал Австралию прилагать значительные усилия для снижения спроса на топливо, выбирая альтернативы, когда это возможно. Несмотря на все меры, эксперты подчёркивают, что зависимость Австралии от ископаемого топлива остаётся ключевой проблемой.