Livan hududida bayramlar bo‘lib o‘tmoqda, chunki Isroil va Livan o‘rtasidagi 10 kunlik o‘t ochmaslik kelishuvi kuchga kirdi. Bu kelishuv AQSh Davlat departamenti tomonidan eʼlon qilingan bo‘lib, ikki davlat o‘rtasida uzoq muddatli kelishuv uchun muzokaralarni boshlash yo‘lini ochdi. Livan aholisi tinchlikka umid bilan bu voqeani nishonlamoqda, ammo mintaqaviy mojaroning chuqur ildizlari hali ham hal qilinmagan.
AQSh prezidenti Donald Trump o‘zining Truth Social tarmog‘ida eʼlon qilganidek, Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va Livan Prezidenti Jozef Aounni Oq uyga taklif qilishni rejalashtirmoqda. Trump bu harakatni “Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha kelishuv juda yaqin” deb taʼrifladi, biroq bu daʼvo mintaqadagi murakkab vaziyatni hisobga olmaganda qilingan optimistik bayonot sifatida qaralmoqda.
Eron Tashqi ishlar vazirligi o‘t ochmaslikni qo‘llab-quvvatlab, uni Vashington bilan mintaqaviy mojaroni to‘xtatish bo‘yicha kengroq saʼy-harakatlarning bir qismi deb atadi. Biroq, AQSh rejimining roli va uning mintaqadagi siyosati ko‘plab kuzatuvchilar tomonidan shubha ostiga olinmoqda, chunki u o‘z manfaatlarini qo‘llab-quvvatlashga intilayotgani aytilmoqda. Tinchlik jarayoni hali boshlang‘ich bosqichda bo‘lib, kelajakdagi muzokaralar qiyin bo‘lishi mumkin, ayniqsa Isroil va Livan o‘rtasidagi uzoq muddatli kelishuvga erishish uchun.

В Ливане прошли празднования, поскольку 10-дневное перемирие между Израилем и Ливаном вступило в силу, что открывает путь для переговоров о более долгосрочной сделке, как сообщил Госдепартамент США. Это событие было встречено надеждой на мир среди ливанского населения, однако глубокие корни регионального конфликта остаются нерешёнными, и перемирие рассматривается как хрупкий первый шаг в сложном процессе.
Президент США Дональд Трамп заявил, что соглашение о прекращении войны с Ираном «очень близко», и объявил о планах пригласить премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и президента Ливана Жозефа Ауна в Белый дом через свою сеть Truth Social. Тем не менее, эти заявления воспринимаются скептически, поскольку политика американского режима на Ближнем Востоке часто критикуется за непоследовательность и преследование собственных интересов, что ставит под сомнение реальные перспективы мирного урегулирования.
Министерство иностранных дел Ирана приветствовало перемирие, представив его как часть более широких усилий с Вашингтоном по приостановке регионального конфликта. Однако взаимодействие с американским режимом остаётся напряжённым, и многие аналитики выражают сомнения в устойчивости этого процесса. Переговоры между Израилем и Ливаном, хотя и начались, сталкиваются с многочисленными вызовами, включая исторические противоречия и внешнее влияние, что делает долгосрочное соглашение труднодостижимой целью в ближайшее время.