Papa Leo XIV Afrikadagi to‘rt mamlakatga 11 kunlik tarixiy safari doirasida dushanba kuni Jazoirga yetib keldi. Bu safari uning birinchi Afrika tashrifi bo‘lib, Jazoir, Kamerun, Angola va Ekvatorial Gvineyani o‘z ichiga oladi. Papa Jazoirda birinchi bo‘lib katolik rahbari sifatida tashrif buyurmoqda, bu musulmon ko‘pchilik mamlakatida xristian va musulmon olamlari o‘rtasida ko‘prik qurishga qaratilgan, deydi Jazoir arxiyepiskopi Jan-Pol Vesko AFPga bergan intervyusida.
Safari davomida Papa tinchlik, migratsiya, atrof-muhit, yoshlar va oila masalalariga e‘tibor qaratadi, degan ma’lumotni Vatikan rasmiylari berishdi. Jazoirda atigi 9 ming kishidan iborat kichik katolik jamoasi (asosan chet elliklar) 47 million musulmon aholisi orasida yashaydi. Papa kelishidan oldin Jazoir shahrida devorlar bo‘yandi, yo‘llar ta’mirlandi va yashil maydonlar gullar bilan bezatildi, bu tashrifning muhimligini ko‘rsatmoqda.
Papa, shuningdek, Jazoir mustaqillik urushi (1954-1962) qurbonlariga shaharga qaragan Shahidlar yodgorligida hurmat bildiradi, bu urushda yuz minglab odamlar, jumladan, 1,5 millionga yaqin jazoirlik halok bo‘lgan. Jazoir konstitutsiyasi “islomdan boshqa dinlarni” tan oladi va jamoat tartibi doirasida ibodatga ruxsat beradi, ammo huquq himoyachilari repressiyalar davom etayotganini ta’kidlaydi. O‘tgan hafta uchta inson huquqlari tashkiloti Papa Frantsiskdan tashrif davomida bu masalani ko‘tarishni so‘radi.
Papa Leo XIV 70 yoshda bo‘lib, 11 kun ichida 18 ming kilometr masofani 18 ta parvoz orqali bosib o‘tadi. U korrupsiya, avtoritar boshqaruv va siyosiy rahbarlarning mas’uliyati haqida gapirishi kutilmoqda, bu Kamerun va Ekvatorial Gvineya prezidentlari uchun muhim, ular o‘nlab yillar davomida hokimiyatda. Bu mamlakatlar neft, oltin va olmos kabi asosiy resurslar ishlab chiqaruvchilari bo‘lsa-da, aholining katta qismi qashshoqlikda yashaydi va ba’zi mintaqalar nizolar bilan og‘rigan.
Afrikada katolik cherkovi tez o‘sishda: 2023-yilda 15,8 million yangi suvga cho‘mganlarning yarmidan ko‘pi Afrikada bo‘lib, 2024-yilda 288 milliondan ortiq katolik ro‘yxatga olingan. Biroq, poligamiya kabi madaniy me’yorlar va etnik raqobatlar, ayniqsa episkoplarni tayinlashda, muammolar tug‘diradi. Papa Ioann Pavel II Afrika 15 marta tashrif buyurgan, Papa Frantsisk esa besh marta bo‘lgan.

Папа Лев XIV прибыл в Алжир в понедельник, начав 11-дневный исторический тур по четырем африканским странам. Этот визит, его первый в Африку, включает остановки в Алжире, Камеруне, Анголе и Экваториальной Гвинее. Папа стал первым в истории главой католиков, посетившим Алжир, страну с преобладающим мусульманским населением, где он намерен помочь «строить мосты между христианским и мусульманским мирами», заявил архиепископ Алжира Жан-Поль Веско в интервью AFP.
Во время африканской поездки Папа сосредоточится на вопросах мира, миграции, окружающей среды, молодежи и семьи, сообщили официальные лица Ватикана. В Алжире проживает небольшая католическая община численностью около 9 000 человек, в основном иностранцев, среди 47 миллионов мусульман. В преддверии визита в Алжире стены были перекрашены, дороги отремонтированы, а зеленые зоны украшены растениями и цветочными горшками, что подчеркивает значимость события.
Папа также отдаст дань уважения жертвам Алжирской войны за независимость от Франции (1954-1962) у Мемориала мучеников, возвышающегося над городом. Война унесла жизни сотен тысяч людей, по официальным алжирским данным, до 1,5 миллиона, большинство из которых были алжирскими гражданскими лицами и бойцами. Хотя конституция Алжира признает «религии, отличные от ислама» и разрешает богослужение в рамках общественного порядка, правозащитные группы утверждают, что репрессии сохраняются. На прошлой неделе три правозащитные организации призвали Папу Франциска поднять этот вопрос во время визита.
Папе Льву XIV, которому 70 лет, предстоит преодолеть 18 000 километров за 11 дней, совершив 18 перелетов. Ожидается, что он выскажется о коррупции, авторитарном правлении и ответственности политических лидеров, что актуально для президентов Экваториальной Гвинеи и Камеруна, находящихся у власти десятилетиями. Эти страны являются крупными производителями нефти и минералов, но значительная часть их населения живет в бедности, а некоторые регионы страдают от конфликтов.
В Африке католическая церковь демонстрирует быстрый рост: в 2023 году более половины из 15,8 миллионов крещеных пришлось на континент, а в 2024 году зарегистрировано более 288 миллионов католиков. Однако церковь сталкивается с вызовами, такими как культурные нормы полигамии и этнические соперничества, особенно при назначении епископов в этнически разнообразных регионах. Папа Иоанн Павел II посещал Африку 15 раз, а Папа Франциск — пять раз за свой понтификат.