Gaitining shimoliy qishloqlarida sodir bo‘lgan izdihomda kamida 30 kishi halok bo‘ldi, maʼmuriyatlar bu raqam oshishi mumkinligini bildirdi. Nord departamenti Fuqarolik himoyasi boshlig‘i Jan Anri Petti izdihom shanba kuni Citadelle Laferriere qal’asida, Gaiti Fransiyadan mustaqillikka erishganidan keyin qurilgan 19-asr boshlaridagi qal’ada sodir bo‘lganini aytdi.
UNESCO tomonidan 1982-yilda Jahon merosi ob’ekti deb eʼlon qilingan “La Citadelle” Gaitining eng mashhur turistik joylaridan biri bo‘lib, qal’ada har yili o‘tkaziladigan bayramga talabalar va tashrif buyuruvchilar to‘plangan edi. Petti izdihom ob’ekt kirish joyida sodir bo‘lganini va yomg‘ir falokatni yanada kuchaytirganini qo‘shimcha qildi.
Bosh vazir Aliks Didye Fils-Aime bayonotida “chuqur hamdardlik bildirib, motam va katta azob-uqubatlar davrida o‘zlariga chin qalbdan hamdard ekanligini” taʼkidladi. U “ko‘plab yoshlar” bayramda ishtirok etganini aytdi, ammo halok bo‘lganlar kimligi nomaʼlum va bayonotda halok bo‘lganlar soni haqida taxmin keltirilmagan.
Madaniyat vaziri Emanuel Menar AFP axborot agentligiga yozma xabarda “30 kishi halok bo‘lganini tasdiqladi” va “jarohatlanganlar hozirda zarur tibbiy yordam olmoqda, qutqaruv guruhi esa yo‘qolgan shaxslarni qidirmoqda” deb aytdi, ammo jarohatlanganlar sonini aniq ko‘rsatmadi.
Bu halokatli izdihom Gaiti banditlar tomonidan keng tarqalgan zo‘ravonlik va xavfsizlik kuchlarining tobora o‘limga olib keluvchi qatag‘oni bilan kurashayotgan paytda sodir bo‘ldi. Orol davlati so‘nggi yillarda 2024-yilda 24 kishini o‘ldirgan yoqilg‘i bak portlashi, 2021-yilda 90 kishini o‘ldirgan yana bir portlash va shu yili 2000 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan zilzila kabi turli falokatlarga guvoh bo‘ldi.

По меньшей мере 30 человек погибли в давке в северной сельской местности Гаити, сообщили власти, предупредив, что число жертв может возрасти. Жан Анри Пети, глава Гражданской защиты департамента Норд Гаити, заявил, что давка произошла в субботу в Цитадели Лаферьер, крепости начала XIX века, построенной вскоре после обретения Гаити независимости от Франции.
«Ла Ситадель», одна из самых популярных туристических достопримечательностей Гаити, была переполнена студентами и посетителями, пришедшими на ежегодное празднование в крепости, которая была объявлена объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО в 1982 году. Пети добавил, что давка произошла у входа на объект, а дождь усугубил катастрофу.
Премьер-министр Аликс Дидье Филс-Эме в заявлении «выразил искренние соболезнования семьям погибших и заверил их в своей глубокой солидарности в это время траура и великих страданий». Он отметил, что на праздновании присутствовало «много молодых людей», но личности погибших неизвестны, а в заявлении премьер-министра не приводилась оценка числа жертв.
Министр культуры Эммануэль Менар в письменном сообщении агентству Франс Пресс подтвердил «гибель 30 человек в Цитадели Лаферьер в субботу, 11 апреля 2026 года». Он заявил, что «пострадавшие в настоящее время получают необходимую медицинскую помощь, а спасательная команда ищет пропавших лиц», не уточняя точное число раненых.
Эта смертельная давка произошла в то время, когда Гаити борется с широкомасштабным насилием со стороны банд, которые устраивают массовые убийства гражданских лиц, а также с всё более смертоносными действиями сил безопасности. Островное государство также стало местом различных катастроф в последние годы, включая взрыв топливного бака в 2024 году, унесший жизни двух десятков людей, ещё один взрыв в 2021 году, в результате которого погибли 90 человек, и землетрясение в том же году, унёсшее около 2000 жизней.