AQSh va Eron hukumati o‘rtasida 40 kunlik urushdan so‘ng, o‘t ochishni ikki haftaga to‘xtatish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Muzokaralar shanba kuni Pokistonning Islomobod shahrida boshlanishi kutilmoqda. Biroq, bu kelishuv G‘azo sektoridagi tinchlikka olib kelmadi.
O‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risidagi kelishuv e’lon qilinganiga olti oy bo‘lishiga qaramay, Isroil bu kelishuvni ming marta buzgan. So‘nggi 40 kun ichida Isroil G‘azoni 36 marta bombardimon qilgan, bu esa faqat to‘rt kun tinchlik bo‘lganini anglatadi. 28 fevraldan 8 aprelgacha bo‘lgan davrda kamida 107 kishi halok bo‘ldi va 342 kishi yaralandi.
Isroilning G‘azoga qarshi boshlagan urushi natijasida sektor aholisining 10 foizi halok bo‘ldi yoki yaralandi. 72 mingdan ortiq odam, asosan ayollar va bolalar, o‘ldirildi, 172 ming kishi yaralandi, minglab odamlar esa vayronalar ostida ko‘milgan holda o‘lgan deb hisoblanadi. Chorshanba kuni, jahon AQSh, Isroil va Eron o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatishni kutayotgan paytda, Isroil yana bir jurnalistni – Al Jazeera muxbiri Muhammad Vashvashni nishonli dron zarbasi bilan o‘ldirdi.
Isroil, shuningdek, G‘azoga kirish yo‘llarini yopib, hayotni saqlovchi oziq-ovqat va tibbiy yordam yetkazib berishni to‘xtatdi. Rafah chegarasini yopish tibbiy evakuatsiyalarni to‘xtatdi, bu esa 18,5 mingga yaqin og‘ir bemor, shu jumladan 4 ming bolani xavf ostiga qo‘ydi. Chetga chiqishga ruxsat berilgan bemorlar soni kelishilganidan atigi 8 foizni tashkil etdi.
Oziq-ovqat va tibbiy yordamning cheklanishi G‘azoda o‘tkir oziq-ovqat yetishmovchiligini kuchaytirdi. Integratsiyalashgan bosqich tasnifi (IPC) ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo aholisining 77 foizi o‘tkir oziq-ovqat yetishmovchiligi bilan yuzma-yuz. Isroil urush boshlanganidan beri kelishilgan yuk mashinalarining atigi beshdan bir qismini, ya’ni 23,400 tadan 4,999 tasini ruxsat berdi.

Правительства США и Ирана договорились о двухнедельном прекращении огня после 40 дней войны, переговоры начнутся в субботу в Исламабаде, Пакистан. Однако это соглашение не принесло мира в сектор Газа, где Израиль продолжает военные действия.
Несмотря на объявление «прекращения огня» в Газе шесть месяцев назад, Израиль нарушил соглашение тысячи раз, проводя атаки почти ежедневно. За последние 40 дней Израиль атаковал Газу в 36 из них, что означает лишь четыре дня без насилия. С 28 февраля по 8 апреля в результате израильских атак погибло не менее 107 человек и ранено 342.
С начала геноцидальной войны Израиля против Газы погибло или ранено не менее 10% населения сектора. Более 72 000 человек, в основном женщины и дети, убиты, 172 000 ранены, тысячи погребены под завалами и считаются погибшими. В среду, пока мир ожидал прекращения огня между США, Израилем и Ираном, Израиль убил ещё одного журналиста в Газе – корреспондента Al Jazeera Мохаммеда Вашваша в результате целевого удара дрона.
Израиль также закрыл все переходы в Газу, приостановив поставки жизненно важных продуктов питания и медикаментов, а также медицинскую эвакуацию. Закрытие перехода Рафах остановило вывоз раненых, поставив под угрозу 18 500 тяжелобольных пациентов, включая 4 000 детей. Разрешённые к выезду пациенты составили лишь 8% от согласованного числа.
Ограничения на продовольствие и медикаменты усугубили гуманитарный кризис. По данным Интегрированной классификации фаз (IPC), 77% населения Газы сталкиваются с высоким уровнем острой нехватки продовольствия. Израиль допустил в сектор лишь пятую часть обещанных грузовиков – 4 999 из 23 400, что углубляет голод и страдания.