Sudan urushining uch yilligi arafasida, gumanitar vaziyat tinch aholi uchun "fojiali darajaga" yetgan, ayniqsa nogironlar uchun bu holat yanada og'irroq ekanligi xalqaro nodavlat tashkilot Humanity & Inclusion tomonidan e'lon qilindi. Urush 2023-yil aprel oyida Sudan armiyasi va paramiliter Rapid Support Forces o'rtasida boshlandi, bu esa dunyodagi eng tez o'sayotgan insoniyatga qarshi gumanitar inqirozni keltirib chiqardi.
Nogiron va zaif guruhlarga qaratilgan xalqaro tashkilotning bayonotiga ko'ra, zo'ravonlik davom etishi, asosiy xizmatlarning barbod bo'lishi va portlamagan snaryadlar xavfi tufayli eng himoyasizlarning ahvoli yomonlashmoqda. Tashkilotning ma'lumotlariga ko'ra, urushda taxminan 11,6 million kishi ko'chirilgan, 33 milliondan ortiq kishi gumanitar yordamga muhtoj, shu jumladan 2026-yil yanvar oyi oxiriga kelib uch milliondan ortiq kishi, jumladan 700 ming chet eldan, uylariga qaytgan.
Ko'pchilik qaytishlar Xartum, Blue Nile va Gezira kabi zo'ravonlik asosan pasaygan shtatlarga sodir bo'lgan. Tashkilot ta'kidlashicha, Sudan aholisining taxminan 16 foizi, ya'ni 4,6 million kishi nogironlik bilan yashamoqda. "Ziddiyatli hududlarda bu raqam jarohatlar, travma, surunkali sog'liqning yomonlashishi va parvarishga kirishdagi to'siqlar tufayli ancha yuqori bo'lishi mumkin", deb bildirilgan.
Nogironlar "zo'ravonlikdan qochishda, yordam olishda va o'zlarini zarardan himoya qilishda juda qiyin vaziyatga duch kelmoqda", ular ko'pincha "birinchi bo'lib ortda qoladigan va zo'ravonlik, suiiste'mol, kamsitish va chetlashtirish xavfi ancha yuqori bo'lganlar" qatoriga kiradi. Tashkilot urushdan qolgan portlovchi qoldiqlarni millionlab ko'chirilgan odamlar uylariga qaytish uchun "yangi va o'lim xavfi" deb ko'rsatdi.
"Qaytish hududlari va oldingi front chiziqlari, shu jumladan antipersonel minalar bilan og'ir ifloslangan", deb ta'kidlangan. "Bu xavflar uylar, maktablar, kasalxonalar, ibodat joylari va yo'llarda mavjud bo'lib, tinch aholi uchun doimiy tahdid tug'diradi va asosiy xizmatlar va tirikchilik manbalariga kirishni qat'iy cheklaydi", deya qo'shimcha qilindi.

На фоне трёхлетней войны в Судане гуманитарная ситуация для гражданского населения достигла "катастрофического уровня", а для лиц с инвалидностью она ещё более критична, заявила международная неправительственная организация Humanity & Inclusion. Война между суданской армией и парамилитарными Силами быстрой поддержки вспыхнула в апреле 2023 года, спровоцировав волну насилия, которая привела к одному из самых быстрорастущих в мире рукотворных гуманитарных кризисов.
Международная НПО, специализирующаяся на помощи инвалидам и уязвимым группам в чрезвычайных ситуациях, в заявлении в четверг отметила, что положение наиболее уязвимых продолжает ухудшаться из-за сохраняющегося насилия, коллапса базовых услуг и угроз, исходящих от неразорвавшихся боеприпасов. По данным организации, около 11,6 миллиона человек были перемещены в результате войны, а более 33 миллионов нуждаются в гуманитарной помощи, при этом к концу января 2026 года более трёх миллионов человек, включая 700 тысяч из-за рубежа, уже вернулись домой.
Большинство возвращений произошло в штатах, где насилие в значительной степени утихло, таких как Хартум, Голубой Нил и Гезира. Humanity & Inclusion сообщила, что 4,6 миллиона человек, около 16% населения Судана, живут с инвалидностью. "В пострадавших от конфликта районах эта цифра, вероятно, значительно выше из-за травм, психологических потрясений, ухудшения хронического здоровья и барьеров в доступе к медицинской помощи", — заявила организация.
Люди с инвалидностью "сталкиваются с экстремальными трудностями при попытке бегства от насилия, доступа к помощи и защите от вреда", добавив, что они также часто оказываются "среди первых, кого оставляют позади, и сталкиваются со значительно более высокими рисками насилия, злоупотреблений, дискриминации и исключения". Организация указала на взрывоопасные пережитки войны как на "новую и смертельную опасность" для миллионов перемещённых лиц, возвращающихся домой.
"Районы возвращения и бывшие линии фронта сильно загрязнены неразорвавшимися боеприпасами, включая противопехотные мины", — говорится в заявлении. "Эти опасности присутствуют в домах, школах, больницах, местах поклонения и на дорогах, создавая постоянную угрозу для гражданских лиц и серьёзно ограничивая доступ к основным услугам и средствам к существованию", — добавила группа.