So'nggi o'n yil ichida Peru o'zining siyosiy inqirozini davom ettirib, Lima hukumat saroyida to'qqiz xil prezidentni ko'rdi. Bu yakshanba kuni mamlakat 10-prezidentni saylash uchun birinchi tur saylovlarini o'tkazmoqda, bu ikki bosqichli jarayon bo'lib, saylovchilar so'nggi yillardagi tartibsizliklardan chiqish yo'lini izlamoqda.
O'ng qanot nomzodlar, jumladan Keiko Fujimori, muhim ovoz berish oldidan so'nggi haftalarda chap qanot raqiblaridan oldinda bo'lib, ammo rekord darajadagi 35 ta prezidentlik nomzodi maydonga chiqqanligi sababli, saylov kutilmagan natijalarni keltirishi mumkin. Ko'plab so'rovlar parchalangan saylovchilarni ko'rsatmoqda, hech bir nomzod hal qiluvchi ravishda ajralib turmagan, va katta qism saylovchilar hal qilmagan. Jinoyat va korruptsiya saylov mavzusi sifatida muhim rol o'ynaydi.
Birinchi tur ovoz berish 12-aprelda bo'lib o'tadi, prezidentlik va Kongressning barcha o'rinlari uchun kurash olib boriladi. Agar hech bir prezidentlik nomzodi 50% dan ortiq ovoz olmasa, ikkinchi tur 7-iyunda eng yaxshi ikki nomzod o'rtasida bo'lib o'tadi. 2024-yilda qabul qilingan saylov islohoti Peru ikki palatali qonun chiqaruvchi organini qayta tiklaydi, bu saylov davrida amalga oshiriladi, saylovchilar 1992-yildan beri birinchi marta Senatni tashkil etish uchun nomzodlarni tanlaydilar.
Ikki palatali qonun chiqaruvchi organ ilgari merosxo'r Alberto Fujimori tomonidan tarqatib yuborilgan, u o'z siyosatiga qarshilik ko'rsatganidan keyin Peru Kongressi va Oliy Sudini tarqatib yuborgan. Mutaxassislar Fujimori hukmronligini harbiy diktatura deb ta'riflagan. Fujimori qizi Keiko Fujimori bu yilgi poygada yetakchilardan biri bo'lib, u otasining merosini qo'llab-quvvatlaydi va uning hukmronligi davridagi inson huquqlari buzilishlari uchun amnistiyani qo'llab-quvvatlaydi.
Yetakchi nomzodlar orasida Keiko Fujimori (o'ng qanot), Carlos Alvarez (o'ng qanot, siyosiy tashqi), Rafael Lopez Aliaga (o'ng qanot, biznesmen), va Roberto Sanchez (chap qanot) bor. So'rovlar Fujimorini taxminan 15% bilan yetakchi ko'rsatmoqda, ammo ko'plab nomzodlar tufayli ovoz sezilarli darajada bo'linishi kutilmoqda, bu ikkinchi turga chiqadigan nomzodlarning nisbatan kam xalq qo'llab-quvvatlashiga olib kelishi mumkin. Jinoyat, korruptsiya va siyosiy beqarorlik asosiy muammolar bo'lib, aholining 68% xavfsizlikni, 67% korruptsiyani va 36% siyosiy beqarorlikni eng muhim tashvish deb hisoblaydi.

За последнее десятилетие Перу пережило глубокий политический кризис, в ходе которого в правительственном дворце в Лиме сменилось девять президентов. В это воскресенье страна проводит первый тур выборов, чтобы избрать десятого, в рамках ожидаемого двухэтапного процесса, поскольку избиратели ищут выход из хаоса, характеризующего перуанскую политику в последние годы.
Правые кандидаты, такие как Кейко Фухимори, опережали своих левых соперников в опросах в преддверии решающего голосования, но рекордные 35 кандидатов в президенты означают, что выборы могут принести неожиданные результаты. Многие опросы показывают фрагментированный электорат, ни один кандидат не смог решительно оторваться от группы, и значительная часть избирателей остаётся неопределившейся. Преступность и коррупция доминируют как ключевые проблемы выборов.
Первый тур голосования состоится 12 апреля, на кону находятся президентский пост и все места в Конгрессе Перу. Если ни один кандидат не наберёт более 50% голосов, второй тур пройдёт 7 июня между двумя лучшими кандидатами. Избирательная реформа 2024 года восстановит двухпалатный законодательный орган Перу, который вступит в силу в этом избирательном цикле: избиратели впервые с 1992 года будут выбирать кандидатов для формирования Сената.
Двухпалатный законодательный орган был ранее упразднён при правлении покойного Альберто Фухимори, который распустил Конгресс и Верховный суд Перу после сопротивления своей политике. Эксперты широко описывали правление Фухимори с этого момента как военную диктатуру. Его дочь, Кейко Фухимори, является одним из фаворитов нынешней гонки, она поддерживает наследие отца и амнистию за нарушения прав человека во время его правления.
Среди ведущих кандидатов — Кейко Фухимори (правая), Карлос Альварес (правый, политический аутсайдер), Рафаэль Лопес Альяга (правый, бизнесмен) и Роберто Санчес (левый). Опросы показывают Фухимори лидером с около 15%, но из-за множества кандидатов голоса могут значительно разделиться, что приведёт к выходу во второй тур кандидатов с относительно низкой народной поддержкой. Преступность, коррупция и политическая нестабильность являются центральными проблемами, при этом 68% перуанцев считают безопасность главной заботой, 67% — коррупцию, а 36% — политическую нестабильность.