Pokiston poytaxti Islomobodda AQSh va Eron o‘rtasida tinchlik muzokaralari boshlanganidan so‘ng, Hindiston muxolifati hukumatning tashqi siyosatini tanqid qilmoqda. Muxolifat yetakchilari, raqib davlatning xalqaro maydonda vositachi sifatida paydo bo‘lishi Hindistonning tashqi siyosatidagi muvaffaqiyatsizlik belgisi ekanligini ta’kidlamoqda.
Hindistonning asosiy muxolifat partiyasi – Hindiston Milliy Kongressi (INC) bayonotida: “Hukumatning noqobiliyati Pokistonga Osiyodagi buyuk kuchlar raqobatida hal qiluvchi rol o‘ynash imkonini berdi, bu esa uchinchi tomonlar orqali Hindiston-Pokiston masalalarini xalqarolashtirishga olib keladi” deb e’lon qildi. Yana bir muxolifat yetakchisi Akhilesh Yadav esa hukumat “bizning tashqi siyosatimizni vayron qildi” dedi.
Hindiston tashqi ishlar vaziri S. Jaishankar ilgari Pokistonni “dalal” (vositachi) deb atagan, bu so‘z salbiy kontekstga ega. Biroq, so‘nggi paytlarda tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Randhir Jaiswal AQSh-Eron o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatishni ma’qullaganini bildirdi, ammo Pokistonning vositachilik roliga izoh bermadi.
Tinchlik muzokaralari AQSh-Hindiston munosabatlarining qiyin yilidan keyin kelmoqda. Savdo tariflari, Donald Trumpning Hindiston-Pokiston tinchligini o‘rnatgani haqidagi da’volari va Hindistonning Rossiya bilan aloqalari kabi diplomatik nizolar mamlakat ichidagi Hindistonning diplomatik yetakchi sifatidagi imijiga putur yetkazdi.
Shu bilan birga, Bosh vazir Narendra Modi G‘arbiy Bengal shtatida saylovoldi mitinglarida qatnashmoqda, uning Hindu millatchi partiyasi (BJP) bu sharqiy shtatda hech qachon g‘alaba qozonmagan. Mamlakatning diqqati esa Islomoboddagi AQSh-Eron muzokaralariga qaratilgan bo‘lib, muxolifat yetakchilari Modi hukumatining tashqi siyosati raqibga global diplomatik platformada vositachi sifatida paydo bo‘lish imkoniyatini berganidan norozilik bildirmoqda.

После начала мирных переговоров между США и Ираном в столице Пакистана Исламабаде индийская оппозиция обрушилась с критикой на внешнюю политику правительства Нарендры Моди. Оппозиционные лидеры заявляют, что появление соперничающего государства в роли международного посредника свидетельствует о провале индийской дипломатии.
Крупнейшая оппозиционная партия Индии – Индийский национальный конгресс (ИНК) – в своем заявлении отметила: “Некомпетентность правительства позволила Пакистану претендовать на ключевую роль в соперничестве великих держав в Азии, что также даст ему рычаги влияния на Индию по crucial двусторонним вопросам через третьи стороны, effectively интернационализируя индийско-пакистанские вопросы”. Другой видный оппозиционный лидер Акхилеш Ядав заявил, что правящая партия БДП “разрушила нашу внешнюю политику”.
Министр иностранных дел Индии С. Джайшанкар ранее называл Пакистан “далалом” (посредником), что имеет негативную коннотацию. Однако недавно официальный представитель МИД Рандхир Джайсвал заявил, что Индия приветствует прекращение огня между США и Ираном, но не прокомментировал посредническую роль Пакистана.
Мирные переговоры проходят на фоне сложного года в отношениях между США и Индией. Торговые тарифы США, заявления Дональда Трампа о его роли в урегулировании индийско-пакистанского конфликта и связи Дели с Москвой нанесли удар по имиджу Индии как дипломатического лидера внутри страны.
Параллельно премьер-министр Нарендра Моди проводит предвыборные митинги в штате Западная Бенгалия, где его националистическая партия БДП никогда не побеждала. Внимание страны приковано к переговорам в Исламабаде, а оппозиция выражает недовольство внешней политикой правительства Моди, которая, по ее мнению, позволила геополитическому сопернику занять влиятельную позицию на мировой арене.