Tayvandagi eng yirik muxolifat partiyasi Kuomintang (KMT) raisi Cheng Li-wun Xitoyga olti kunlik kamdan-kam tashrifni boshladi. Uning maqsadi, o‘z so‘zlariga ko‘ra, ikki qirg‘oq o‘rtasidagi tinchlikni saqlab qolish va Xitoy rahbari Xi Jinping bilan uchrashishdir. Cheng tashrifni “tinchlik uchun safar” deb atadi va bu harakatning dunyoga nafaqat Tayvan, balki Xitoy ham tinchlikni xohlayotganini ko‘rsatish uchun ekanligini ta’kidladi.
Cheng Li-wun tashrifi davomida Shanxay, Nankin va Pekin shaharlariga boradi, u yerda Xi Jinping bilan uchrashishni umid qilmoqda. Biroq, Pekin hali bunday uchrashuv haqida rasmiy izoh bermagan. Bu voqea o‘n yil ichida birinchi marta Tayvan muxolifat rahbarining Xitoyga tashrifi bo‘lib, mintaqaviy munosabatlarda muhim voqea hisoblanadi. KMT partiyasi Xitoy bilan yaqinroq aloqalarni rag‘batlantirishga intiladi, Xitoy esa Tayvanni o‘z hududi deb hisoblaydi va uni kuch bilan egallash bilan tahdid qiladi.
Cheng Li-wunning Xitoyga qarashlari ba’zi tanqidchilar tomonidan “juda qo‘llab-quvvatlovchi” deb baholanadi, chunki o‘tgan oktabr oyida u KMT raisi etib saylanganida Xi Jinpingdan tabrik xabari olgan edi. Uning tashrifi, shuningdek, Tayvan hukumatining 40 milliard dollarlik maxsus mudofaa byudjetini qabul qilishga urinishlari muxolifat tomonidan to‘xtatilgan vaqtga to‘g‘ri keldi. AQSh, o‘z qurollarini o‘z ichiga olgan mudofaa xaridlari uchun taklifni qo‘llab-quvvatlash uchun Tayvan muxolifat qonun chiqaruvchilariga bosim o‘tkazmoqda, bu Xitoyning potentsial hujumini oldini olishga qaratilgan.
Tashrif, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Trump va Xi Jinping o‘rtasida may oyida rejalashtirilgan uchrashuvdan oldin sodir bo‘lmoqda, bu esa mintaqaviy dinamikani murakkablashtiradi. Cheng Li-wun “yaxshi niyat qurilishi va o‘zaro ishonch kengaytirilishi ikki tomonlama bosqichma-bosqich amalga oshirilishi kerak” deb ta’kidladi, ammo bu tinchlik sa’y-harakatlarining amalga oshishi haqida jiddiy shubhalar mavjud.

Председатель крупнейшей оппозиционной партии Тайваня Куоминьдан (KMT) Чэн Ли-вунь начала шестидневный редкий визит в Китай, заявив, что её цель — сохранение мира между двумя берегами и встреча с китайским лидером Си Цзиньпином. Чэн описала поездку как «путешествие ради мира», подчеркнув, что это демонстрирует миру, что не только Тайвань, но и Китай якобы стремится к мирному диалогу. Она выразила надежду на «искренность и решимость» Центрального комитета Коммунистической партии Китая в разрешении разногласий, хотя такие заявления вызывают скептицизм в контексте китайских угроз применения силы.
В ходе визита Чэн Ли-вунь посетит Шанхай, Нанкин и Пекин, где надеется встретиться с Си Цзиньпином, однако китайские власти пока не прокомментировали возможность такой встречи. Это первый визит лидера тайваньской оппозиции в Китай за последнее десятилетие, что подчеркивает его значимость в региональной политике. KMT традиционно выступает за более тесные отношения с Китаем, который считает Тайвань своей территорией и не исключает силового захвата, создавая постоянную угрозу стабильности.
Чэн Ли-вунь сталкивается с критикой за её про-китайскую позицию; в октябре её избрание на пост председателя KMT было отмечено поздравительным сообщением от Си Цзиньпина, что усилило подозрения в её лояльности. Её визит происходит на фоне блокировки оппозицией в парламенте Тайваня попыток правительства принять специальный оборонный бюджет в 40 миллиардов долларов, что ослабляет обороноспособность острова. США оказывают давление на тайваньских оппозиционных законодателей, чтобы поддержать предложения по закупкам американского оружия для сдерживания потенциальной китайской атаки, что добавляет напряженности.
Визит также совпадает с запланированной на май встречей в Пекине между Си Цзиньпином и президентом США Дональдом Трампом, что может усложнить региональную динамику. Чэн Ли-вунь заявила, что «доброжелательность должна накапливаться, а взаимное доверие расширяться шаг за шагом с обеих сторон», но эффективность таких мирных инициатив остается под вопросом, учитывая исторические трения и китайскую военную угрозу.