Isroil harbiylari Eron aholisiga temir yo'llardan foydalanmaslik va ularga yaqinlashmaslik haqida ogohlantirish berdi, bu esa AQSh Prezidenti Donald Trumpning Fors ko'rfazini ochish muddati tugashidan oldin fuqarolik infratuzilmasini nishonga olish niyatini ko'rsatmoqda. Isroil harbiy qo'mondonligi X ijtimoiy tarmog'ida fors tilidagi hisob orqali e'lon qildi: "Xavfsizligingiz uchun, Eron vaqti bilan soat 21:00gacha (GMT 17:30) butun Eron bo'ylab poyezdlar bilan sayohat qilmaslikni iltimos qilamiz. Poyezdlarda yoki temir yo'l liniyalari yaqinida bo'lish hayotingiz uchun xavflidir."
Bu ogohlantirishdan so'ng, Eronning ikkinchi yirik shahri Mashhadga va undan keladigan temir yo'l harakati bekor qilindi. Mahalliy ommaviy axborot vositalariga ko'ra, gubernator Hasan Husayni: "Sionist rejimining mamlakat temir yo'llariga hujum qilish haqidagi axloqsiz ogohlantirishi tufayli va ehtiyotkorlik ko'rsatish maqsadida, Mashhad temir yo'lidan barcha poyezd harakati keyingi ogohlantirishgacha to'xtatildi" deb aytdi.
Trump Eron Fors ko'rfazini ochmasa, mamlakatning ko'priklari va elektr stantsiyalarini bombardimon qilish bilan tahdid qildi. Eron esa, o'z navbatida, fuqarolik infratuzilmasiga zarba berilsa, "halokatli" javob qaytarish bilan tahdid qildi. Isroil harbiylari yaqinda Tehronni o'z ichiga olgan mamlakat bo'ylab infratuzilmaga yangi havo hujumlari to'lqinini yakunlaganini aytdi, Mehr axborot agentligi esa markaziy Tehronning turar-joy binosi va unga tutash sinagoga zarar yetkazilganini xabar qildi.
Qum shahri yaqinidagi ko'prikka hujum haqida mahalliy gubernator o'rinbosari Morteza Haydari xabar berdi, u buni "Amerika va Sionist dushman o'qlari" deb ta'rifladi. Eron Sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, urush boshlanganidan beri besh haftadan ortiq vaqt ichida AQSh-Isroil hujumlarida kamida 2,076 kishi halok bo'lgan.
Fors ko'rfazining blokirovkasi global energiya bozorlarida keng tarqalgan buzilishlarga olib keldi, mamlakatlar neft va gaz narxlarining keskin oshishi ta'sirini kamaytirish uchun tejamkorlik choralarini amalga oshirmoqda. BMT Xavfsizlik Kengashi Fors ko'rfazini ochishga chaqiradigan suyultirilgan rezolyutsiya bo'yicha ovoz berishni rejalashtirmoqda, ammo Rossiya va Xitoy veto huquqidan foydalanishi mumkin. Kvinsi Institutining vitse-prezidenti Triti Parsi Al Jazeeraga bergan intervyusida Trumpning muddatini uzaytirish imkoniyati borligini aytdi, chunki u "kredibilitetiga ega emas".
Tahdidlar fonida, Saudiya Arabistoni va Bahraynni bog'laydigan muhim ko'prik Eron hujumlaridan qo'rquv tufayli vaqtincha yopildi, keyin ochildi. Bu ko'prik Bahraynni Arabiston yarim oroliga bog'laydigan yagona yo'l hisoblanadi. Urush boshlanganidan beri Eron Isroil, AQSh harbiy ob'ektlariga ega bo'lgan Fors ko'rfazi davlatlari, Iordaniya va Iroqqa qarshi dron va raketa hujumlarini amalga oshirdi, bu mintaqada keng tarqalgan xavotirlarga sabab bo'ldi.

Военные Израиля предупредили население Ирана не пользоваться поездами и не приближаться к железнодорожным линиям, что указывает на намерение нанести удар по гражданской инфраструктуре до истечения срока, установленного президентом США Дональдом Трампом для открытия Ормузского пролива. Израильское военное командование разместило в X на персидском языке сообщение: "Ради вашей безопасности мы любезно просим с этого момента и до 21:00 по иранскому времени (17:30 GMT) воздерживаться от использования и путешествий поездами по всему Ирану. Ваше присутствие в поездах и вблизи железнодорожных линий подвергает вашу жизнь опасности".
После израильских угроз железнодорожное сообщение в и из второго по величине города Ирана Мешхеда было отменено до дальнейшего уведомления. По словам губернатора Хасана Хоссейни, процитированного местными СМИ: "В связи с аморальным предупреждением сионистского режима об атаке на железные дороги страны и в целях предосторожности все движения поездов от железной дороги Мешхеда отменены до дальнейшего уведомления".
Трамп угрожал разбомбить мосты и электростанции Ирана, если страна не откроет Ормузский пролив. Иран, в свою очередь, пригрозил "сокрушительным" ответом в случае ударов по гражданской инфраструктуре. Ранее военные Израиля заявили, что недавно завершили новую волну воздушных атак по инфраструктуре по всей стране, включая Тегеран. По данным полуофициального агентства Mehr, в результате одного из последних ударов был поражен жилой дом в центре Тегерана, а также разружена прилегающая синагога.
Позже во вторник было сообщено об атаке на мост недалеко от города Кум, как заявил заместитель губернатора провинции Кум Мортаза Хейдари, описав это как удар "американских и сионистских вражеских снарядов". По данным Министерства здравоохранения Ирана, с начала войны более пяти недель назад в результате атак США и Израиля погибло не менее 2076 человек.
Блокада Ормузского пролива привела к широкомасштабным сбоям на мировых энергетических рынках, вынуждая страны вводить меры жесткой экономии для смягчения воздействия резкого роста цен на нефть и газ. Совет Безопасности ООН, как ожидается, проголосует за ослабленную резолюцию с призывом к разблокировке пролива, но Россия и Китай могут наложить вето. Вице-президент Института Квинси Трита Парси в интервью Al Jazeera отметил, что у Трампа есть возможность продлить срок без потери лица, если он увидит дипломатический выход, добавив, что у президента "не так много доверия, поэтому ему нечего терять".
На фоне угроз важный мост, соединяющий Саудовскую Аравию и Бахрейн, был временно закрыт из-за опасений атак со стороны Ирана, позже вновь открыт. Этот мост является единственной дорожной связью Бахрейна с Аравийским полуостровом. С начала войны Иран нанес ответные удары дронами и ракетами по Израилю, странам Персидского залива, где размещены активы США, а также по Иордании и Ираку, что вызвало широкую тревогу в регионе, включая срабатывание сигналов тревоги в Бахрейне и ОАЭ.