Eron rahbariyatining yuqori maslahatchisi va sobiq tashqi ishlar vaziri Ali Akbar Velayati, AQSh va Isroilga qarshi ogohlantirish sifatida, Eron ittifoqchilari Bab al-Mandeb dengiz yo‘lini yopish bilan tahdid qildi. Uning X (sobiq Twitter) dagi bayonotida, "Qarshilik frontining birlashgan qo‘mondonligi Bab al-Mandebni Xurmuz bo‘g‘ozi kabi ko‘radi" deb ta'kidlangan. Bu ogohlantirish Eronning davlat telekanali Press TV tomonidan tasdiqlandi.
Bab al-Mandeb bo‘g‘ozi Qizil dengizni Adan qo‘ltig‘i bilan bog‘lab, global neft savdosida muhim rol o‘ynaydi. Eron tomonidan Xurmuz bo‘g‘ozi samarali ravishda yopilgach, uning ahamiyati yanada oshdi. Bu bo‘g‘oz orqali 2024-yilda 4,1 milliard barrel xom neft va neft mahsulotlari o‘tgan, bu global miqdorning 5 foizini tashkil qiladi. Agar Bab al-Mandeb va Xurmuz bo‘g‘ozi bir vaqtda yopilsa, dunyo neft va gaz ta'minotining 25 foizi bloklanadi.
Tahdidlar AQSh prezidenti Donald Trampning Eronning elektr stansiyalari va ko‘priklarini bombardimon qilish bilan tahdid qilgan bayonotlaridan keyin keladi. Eron esa Xurmuz bo‘g‘ozini AQSh va Isroildan tashqari mamlakatlar kemalari uchun ochiq qoldi. Bab al-Mandeb bo‘g‘ozi Yaman shimoli-sharqida, Jibuti va Eritreya janubi-g‘arbida joylashgan bo‘lib, Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hutilar tomonidan nazorat qilinadi. Hutilar ilgari Isroil va AQSh bilan bog‘liq kemalarga hujum qilib, bu bo‘g‘ozni vaqtincha yopgan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, agar Hutilar Bab al-Mandebni yopsa, bu global energiya va savdo oqimini jiddiy buzishi mumkin, bu esa Yaqin Sharqdagi mojaroni kengaytirib, butun dunyo bo‘ylab iqtisodiy tanglikni chuqurlashtirishi mumkin. O‘rta Sharq mutaxassisi Elizabet Kendall buni "qo‘rqinchli stsenariy" deb atadi. Biroq, ba'zi tahlilchilar Hutilarning bu harakatni amalga oshirishdan qochishi mumkin, chunki bu Saudiya Arabistoni yoki AQSh kengroq javobiga olib kelishi mumkin.

Высокопоставленный советник иранского руководства и бывший министр иностранных дел Али Акбар Велаяти предупредил, что союзники Тегерана могут закрыть пролив Баб-эль-Мандеб в качестве угрозы США и Израилю. В своем заявлении на X (бывший Twitter) он заявил, что «объединенное командование фронта сопротивления рассматривает Баб-эль-Мандеб так же, как и Ормузский пролив». Это предупреждение было подтверждено иранским государственным телеканалом Press TV.
Пролив Баб-эль-Мандеб соединяет Красное море с Аденским заливом и играет ключевую роль в мировой торговле нефтью. Его значение возросло после эффективного закрытия Ираном Ормузского пролива, через который в мирное время проходит 20% мировых поставок нефти и газа. Через Баб-эль-Мандеб в 2024 году прошло около 4,1 миллиарда баррелей сырой нефти и нефтепродуктов, что составляет 5% от мирового объема. Если оба пролива будут закрыты, это заблокирует 25% мировых поставок нефти и газа.
Угрозы последовали после заявлений президента США Дональда Трампа о возможной бомбардировке иранских электростанций и мостов, если Тегеран не согласится открыть Ормузский пролив. Иран утверждает, что пролив открыт для судов всех стран, кроме США и Израиля. Пролив Баб-эль-Мандеб контролируется поддерживаемыми Ираном хуситами, которые ранее блокировали его для судов, связанных с Израилем или США.
Эксперты предупреждают, что закрытие Баб-эль-Мандеба может серьезно нарушить глобальные энергетические и торговые потоки, усугубив конфликт на Ближнем Востоке и углубив экономические потрясения во всем мире. Специалист по Ближнему Востоку Элизабет Кендалл назвала это «кошмарным сценарием». Однако некоторые аналитики считают, что хуситы могут избежать таких действий, чтобы не спровоцировать более широкий ответ со стороны Саудовской Аравии или США.