AQSh Prezidenti Donald Trump Eron hukumatiga qarshi keskin ultimatum e'lon qildi: Hormuz bo‘g‘ozi 7 aprel, seshanba kuni AQSh Sharqiy vaqti bilan soat 20:00 gacha (8 aprel, chorshanba GMT bilan 00:00) to‘liq ochilishi kerak, aks holda mamlakatning asosiy elektr stansiyalari va ko‘priklari yo‘q qilinadi. Bu tahdid 21 martdagi oldingi ultimatumni takrorlaydi, unda Trump 48 soat ichida bo‘g‘oz ochilmasa, Eronning eng katta elektr stansiyasini birinchi bo‘lib hujum qilish bilan tahdid qilgan edi.
Trump bu muddatni bir necha marta uzaytirdi, buning sababi sifatida AQSh va Eron o‘rtasidagi davom etayotgan urushni tugatish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralardagi taraflar tomonidan da'vo qilingan taraqqiyotni keltirdi. Biroq, Eron rasmiylari AQSh bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borayotganini rad etdi, bu esa Trumpning da'volariga shubha tug‘diradi. Prezident "ular butun mamlakatdagi har bir elektr stansiyasini va boshqa zavodlarni yo‘qotadilar" kabi keng qamrovli bayonotlar berdi, lekin aniq nishonlarni ko‘rsatmadi.
Hafta oxirida AQSh-Isroil hujumi Tehronning g‘arbidagi Karaj shahridagi B1 ko‘prigiga tegdi, bu Yaqin Sharqdagi eng baland ko‘prik sifatida tavsiflangan va yaqinda ochilishi rejalashtirilgan edi. Hujum natijasida ko‘prik jiddiy zarar ko‘rdi. Huquqshunoslarga ko‘ra, fuqarolik ob'ektlarini nishonga olish "jamoaviy jazo" hisoblanadi, bu urush qonunlari tomonidan taqiqlangan.
Eron o‘rta asrda yuzlab elektr stansiyalarini boshqaradi, ular birgalikda mintaqadagi eng yirik elektr tizimlaridan birini tashkil qilib, 92 million aholiga energiya ta'minlaydi. Ko‘pgina stansiyalar yirik aholi markazlari va sanoat markazlariga yaqin joylashgan, aholining ko‘p qismi mamlakatning g‘arbiy yarmida, Tehron, Mashhad va Isfahan eng yirik shaharlar sifatida yashaydi. Tizim asosan tabiiy gazga tayanadi, 2025-yilda elektr energiyasining 86 foizi shu manbadan kelgan.
Xususan, Damavand elektr stansiyasi Tehronning janubi-sharqida joylashgan bo‘lib, taxminan 2,900 MVt quvvatga ega va ikki milliondan ortiq uyni quvvatlashi mumkin. Bushehr atom elektr stansiyasi (1,000 MVt) mamlakatning yagona atom reaktoridir, AQSh va Isroil tomonidan takroriy hujumlar radiokativ ifloslanish xavfini oshirgan. Umuman olganda, Eron elektr tizimining 90 foizdan ortig‘i qazib olinadigan yoqilg‘ilarga, asosan tabiiy gazga bog‘liq, bu uni dunyodagi eng gazga bog‘liq tizimlardan biriga aylantiradi.

Президент США Дональд Трамп выдвинул резкий ультиматум иранским властям: Ормузский пролив должен быть полностью открыт к 20:00 по восточному времени США во вторник, 7 апреля (00:00 GMT в среду, 8 апреля), в противном случае основные электростанции и мосты страны будут уничтожены. Эта угроза повторяет предыдущий ультиматум от 21 марта, в котором Трамп предупредил, что атакует крупнейшую электростанцию Ирана первой, если пролив не откроется в течение 48 часов.
Трамп несколько раз продлевал этот срок, ссылаясь на якобы достигнутый прогресс в переговорах между США и Ираном по прекращению продолжающейся войны. Однако иранские официальные лица отрицают проведение прямых переговоров с США, что ставит под сомнение заявления Трампа. Президент делал громкие заявления, такие как "они потеряют каждую электростанцию и каждый другой завод во всей стране", но не указал конкретные цели.
На выходных американо-израильский удар нанес ущерб мосту B1 в городе Кередж к западу от Тегерана, который описывается как самый высокий мост на Ближнем Востоке и должен был вскоре быть открыт. Юристы отмечают, что нацеливание на гражданские объекты представляет собой "коллективное наказание", запрещенное законами войны.
Иран управляет сотнями электростанций, которые вместе образуют одну из крупнейших энергосистем на Ближнем Востоке, снабжая электроэнергией 92 миллиона человек. Большинство станций расположены близко к крупным населенным центрам и промышленным узлам, причем основная часть населения проживает в западной половине страны, с Тегераном, Мешхедом и Исфаханом как крупнейшими городами. Система в значительной степени зависит от природного газа, на который в 2025 году пришлось 86% электроэнергии.
В частности, электростанция Демавенд к юго-востоку от Тегерана имеет мощность около 2 900 МВт и может обеспечивать электроэнергией более двух миллионов домов. Атомная электростанция в Бушере (1 000 МВт) является единственным действующим ядерным реактором страны, и повторные удары США и Израиля повышают риск радиоактивного загрязнения за пределами Ирана. В целом, более 90% электроэнергии Ирана производится из ископаемого топлива, в основном природного газа, что делает его одной из наиболее газозависимых систем в мире.