️ Berlindagi sud Suriyalik 20 yoshli erkakni 2025-yil fevral oyida Holokost yodgorligida ispan sayyohga pichoq bilan hujum qilgani uchun 13 yil qamoq jazosiga hukm qildi. Sud hujumni qotillikka urinish, og‘ir jismoniy zarar yetkazish va terrorchi tashkilotga a’zolikka urinish sifatida tan oldi.
️ Sud jarayonida tergovchilar ayblanuvchi “IS ideologiyasini ichiga singdirgan, G‘arb turmush tarzini rad etgan” va “butun dunyo bo‘ylab kofirlarga qarshi muqaddas urush olib borilishi kerak” deb ishonganligini da’vo qildi. Sud raisi Doris Xush uning jinoyatni “Islomiy Davlat (IS) guruhi nomidan” sodir etganini ta’kidladi.
️ Hujumdan oldin sud bayonotida ayblanuvchi “yahudiy diniga ega bo‘lgan shaxsni nishonga olgan”ligini aytgan. 20 yoshli erkak sudda jinoyatni tan olib, radikallashuvi va diniy vazifa bajarayotganiga ishoni bilan harakat qilganini aytdi. Uning advokatiga ko‘ra, u “Mening uyatim juda chuqur, kechirim so‘rayman” deb sudga murojaat qilgan.
️ Hujum paytida 19 yoshda bo‘lgani uchun sud uni yosh yoki kattalar qonuni bo‘yicha sudlash kerakligini hal qilishi kerak edi. Germaniyada 18-20 yoshli jinoyatchilar uchun maxsus tizim mavjud. Sudchilar uning hissiy va psixologik etukligiga asoslanib, uni katta yoshli sifatida sudlashga qaror qildi.
️ Bu hujum Germaniyaning 2025-yilgi umumiy saylovlaridan bir necha kun oldin sodir bo‘lib, migratsiyaga qarshi kampaniya bilan shakllangan saylov jarayonini yanada qizg‘inlashtirdi. Suriya Prezidenti Bashar Assad 2024-yil dekabr oyida ag‘darilganidan beri ba’zi siyosatchilar Suriyalik qochqinlarni uyiga qaytarishga chaqirishmoqda. Germaniyada 1 millionga yaqin Suriyalik yashaydi, ularning aksariyati fuqarolar urushidan qochib kelgan.
️ O‘tgan dekabr oyida Germaniyaning konservativ boshchiligidagi hukumat 2011-yildan beri birinchi marta jinoyat sodir etgan shaxsni Suriyaga deportatsiya qildi. Bu Suriyaning vaqtincha hukumatiga o‘tkazilgan oylik muzokaralardan keyin amalga oshirildi.

️ Суд в Берлине приговорил 20-летнего гражданина Сирии к 13 годам тюремного заключения за нападение с ножом на испанского туриста у мемориала Холокоста в феврале 2025 года. Суд признал преступление покушением на убийство, причинением тяжких телесных повреждений и попыткой членства в террористической организации.
️ В ходе судебного процесса обвинение заявило, что подсудимый «усвоил идеологию ИГ, отверг западный образ жизни» и был «убежден, что священная война против неверных должна вестись по всему миру». Председатель суда Дорис Хуш отметила, что он совершил преступление «во имя группировки «Исламское государство (ИГ)».
️ До начала суда суд в заявлении указал, что подсудимый намеревался «нацелиться на лицо иудейского вероисповедания». 20-летний мужчина признал вину в ходе суда, заявив, что его мотивировала радикализация и вера в то, что он действует с религиозной миссией. По словам его адвоката, он обратился к суду: «Мой стыд слишком глубок, я прошу прощения».
️ Поскольку на момент нападения ему было 19 лет, судьям пришлось решать, судить ли его по ювенальному или взрослому праву. В Германии существует специальная система для правонарушителей в возрасте 18-20 лет. Судьи решили рассматривать его как взрослого, основываясь на его эмоциональной и психологической зрелости в то время.
️ Нападение произошло всего за несколько дней до всеобщих выборов в Германии в 2025 году, которые в значительной степени формировались антимиграционной кампанией, дополнительно обостренной серией смертельных нападений мигрантов. После свержения президента Сирии Башара Асада в декабре 2024 года некоторые политики призывают к возвращению сирийских беженцев на родину. В Германии проживает около 1 миллиона сирийцев, большинство из которых прибыли туда, спасаясь от гражданской войны, длившейся более десяти лет.
️ В декабре прошлого года консервативное правительство Германии впервые с 2011 года депортировало осужденного преступника в Сирию. Это последовало после месяцев переговоров с временным правительством Сирии.