️ O‘zbekiston Markaziy banki mobil ilovalar orqali amalga oshiriladigan karta-dan-kartaga (P2P) to‘lovlarda majburiy maqsad ko‘rsatishni bekor qildi. Yangi tushuntirishda fintex tashkilotlariga bu funksionallikni o‘z texnik imkoniyatlari va ichki siyosatiga mos ravishda joriy etish huquqi berildi.
️ Regulyatorning yangi qaroriga ko‘ra, tijorat banklari va to‘lov tashkilotlari "operatsiya maqsadi" funksiyasini qanday amalga oshirishni mustaqil hal qilish huquqiga ega. Ular to‘lov toifalari ro‘yxatini kengaytirishi, qisqartirishi yoki mobil ilovalarining arxitekturasiga asoslanib parametrlarni o‘zgartirishi mumkin. Asosiy shart – yakuniy iste’molchilar uchun raqamli xizmatlarning qulayligini saqlab qolish.
️ Ilgari barcha P2P-tranzaktsiyalar uchun to‘lov maqsadini ko‘rsatish majburiy bosqich bo‘lishi rejalashtirilgan edi. Regulyator yangilik zarurligini pul oqimlari statistikasini batafsil ko‘rsatish va onlayn-platformalar orasida sog‘lom raqobatni rag‘batlantirish istagi bilan izohlagan edi.
️ Ma’lumotlarga ko‘ra, mablag‘lar qanday sarflanayotgani (masalan, "oilaga yordam" yoki "xizmatlar uchun to‘lov") banklarga foydalanuvchilar uchun yanada shaxsiylashtirilgan raqamli mahsulotlar yaratishda yordam berishi kutilgan edi. Biroq, turli platformalarning interfeys va texnik xususiyatlarini hisobga olgan holda, regulyator To‘lov tizimlari departamenti orqali bozor ishtirokchilaridan taklif va e’tirozlarni to‘plashga qaror qildi.
️ Markaziy bank ushbu mexanizmini takomillashtirish bo‘yicha ishlar davom etayotganini ta’kidladi. Yakuniy yagona reglament faqat idora tijorat banklari va to‘lov tashkilotlarining barcha texnik takliflarini o‘rganib chiqqandan keyin e’lon qilinadi.

️ Центральный банк Узбекистана отменил обязательное указание цели платежа при переводах с карты на карту (P2P) в мобильных приложениях. В новом разъяснении регулятора указано, что финтех-организации теперь могут внедрять этот функционал по своему усмотрению, адаптируя его под свои технические возможности и внутреннюю политику.
️ Согласно новому разъяснению регулятора, коммерческие банки и платежные организации вправе самостоятельно решать, как именно реализовывать функцию «цель операции». Они могут расширять список категорий платежей, сокращать их или изменять параметры, исходя из архитектуры своего мобильного приложения. Главное условие – сохранение удобства цифровых услуг для конечных потребителей.
️ Ранее предполагалось, что указание назначения перевода станет обязательным этапом для всех P2P-транзакций. Регулятор объяснял необходимость нововведения желанием детализировать статистику денежных потоков и стимулировать здоровую конкуренцию среди онлайн-платформ.
️ Ожидалось, что данные о том, на что тратятся средства (например, «помощь семье» или «оплата услуг»), помогут банкам создавать более персонализированные цифровые продукты для пользователей. Однако, учитывая специфику интерфейсов и технические особенности разных платформ, регулятор решил собрать предложения и замечания от участников рынка через Департамент платежных систем.
️ Центральный банк подчеркнул, что работа над совершенствованием этого механизма продолжается. Окончательный единый регламент будет опубликован только после того, как ведомство изучит все технические предложения коммерческих банков и платежных организаций.