️ O‘zbekistonda voyaga yetmaganlarning jinsiy daxlsizligiga qarshi jinoyatlarni takroran sodir etgan shaxslar uchun umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Prezident administratsiyasi rahbarining sud tizimini isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari Nodira... Hakimova “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
️ Uning so‘zlariga ko‘ra, tegishli choralar ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan prezident farmonida nazarda tutilgan.
️ “Hammamiz kuzatib turibmiz, bu masalada xalq tashabbus ko‘rsatib turibdi va shu masala qonunchiligimizda aks etishi bo‘yicha farmonda prezidentimiz belgilab berdilar”, — dedi Nodira Hakimova.
️ Uning ta’kidlashicha, bunday jinoyatlar uchun hukm qilingan shaxslarni manzil-koloniyalarga o‘tkazmaslik masalasi ham alohida muhokama qilingan.
️ “O‘tgan yili hammamiz mudhish jinoyatlarning guvohi bo‘ldik va butun jamiyat larzaga keldi desak bo‘ladi. Boisi, retsidivist pedofillar manzil-koloniyalarga chiqarilgandan keyin yana voyaga yetmagan qizchalarimizga nisbatan nomusga tegish jinoyatlarini sodir qilgan”, — dedi u.
️ Gap 2025-yil oktabrida mahalliy korxonada ishlayotgan paytda qochib ketib, 9 yoshli qizni zo‘rlagan 31 yoshli manzil-koloniya mahkumi haqida ketmoqda. Sud uni 18 yilga ozodlikdan mahrum qilib, o‘ta xavfli retsidivist deb topgan. Ushbu shaxs 2018-yildan buyon ham bolani zo‘rlash jinoyati uchun jazo o‘tab kelayotgan edi.
️ Hakimovaning aytishicha, bunday jinoyatlar eng og‘ir toifadagi jinoyatlar qatoriga kiradi.
️ “Nima uchun ularni manzil-koloniyalarga chiqarmaymiz? Nima uchun endi pedofil retsidivistlarga nisbatan umrbod qamoq jazosini qo‘llaymiz? Chunki bu jinoyatlarga xuddi qasddan odam o‘ldirish kabi eng og‘ir jinoyatlar bilan tenglashtirib qarasak bo‘ladi. Bu bir go‘dak qizning butun umrini zavol qilishga olib keladigan jinoyatlar. Shu sababli aynan shunday keskin islohotlarni prezidentimiz o‘z farmonlarida belgilab berdilar”, — dedi u.
️ Eslatib o‘tamiz, prezident farmoni bilan uch oy muddatda voyaga yetmaganlarning jinsiy erkinligiga qarshi jinoyatlar, ular bilan jinsiy aloqa qilish va uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etish uchun ilgari sudlangan shaxslar tomonidan quyidagi jinoyatlar sodir etilgan taqdirda jazo belgilash to‘g‘risidagi qonun loyihasini tayyorlash topshirildi.
️ Bundan tashqari, 16 yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlarni bir guruh shaxslar tomonidan sodir etganlik uchun yanada qat’iyroq javobgarlik belgilash, shuningdek, tergov va sud amaliyotidan kelib chiqib, JKning 129-moddasi (16 yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar qilish) dispozitsiyasiga aniqliklar kiritish rejalashtirilgan.

️ В Узбекистане планируется введение пожизненного лишения свободы для лиц, неоднократно совершающих преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних.... Об этом сообщила заместитель руководителя Администрации президента по реформированию судебной системы Нодира Хакимова в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
️ По её словам, соответствующие меры предусмотрены в указе президента, направленном на усиление защиты прав женщин и детей.
️ «Мы все наблюдаем, что по этому вопросу народ проявляет инициативу, и наш президент в своём указе определил, чтобы этот вопрос отразился в нашем законодательстве», — заявила Нодира Хакимова.
️ Она подчеркнула, что отдельно обсуждался вопрос о непереводе лиц, осуждённых за такие преступления, в колонии-поселения.
️ «В прошлом году мы все стали свидетелями ужасных преступлений, и можно сказать, что всё общество содрогнулось. Дело в том, что рецидивисты-педофилы после выхода из колоний-поселений вновь совершали преступления против чести наших несовершеннолетних девочек», — сказала она.
️ Речь идёт о 31-летнем осуждённом колонии-поселения, который в октябре 2025 года сбежал с работы на местном предприятии и изнасиловал 9-летнюю девочку. Суд приговорил его к 18 годам лишения свободы, признав особо опасным рецидивистом. Этот человек с 2018 года уже отбывал наказание за преступление, связанное с изнасилованием ребёнка.
️ По словам Хакимовой, такие преступления относятся к категории наиболее тяжких.
️ «Почему мы не отправляем их в колонии-поселения? Почему теперь применяем пожизненное заключение к педофилам-рецидивистам? Потому что эти преступления можно приравнять к самым тяжким преступлениям, таким как умышленное убийство. Это преступления, которые приводят к разрушению всей жизни маленькой девочки. Именно поэтому наш президент в своих указах определил такие резкие реформы», — заявила она.
️ Напомним, что указом президента поручено в трёхмесячный срок подготовить законопроект об установлении наказания в случае совершения следующих преступлений лицами, ранее судимыми за преступления против половой свободы несовершеннолетних, половые сношения с ними и развратные действия.
️ Кроме того, планируется установить более строгую ответственность за совершение развратных действий в отношении лица, не достигшего 16-летнего возраста, группой лиц, а также внести уточнения в диспозицию статьи 129 УК (развратные действия в отношении несовершеннолетнего) на основе следственной и судебной практики.