Qoraqalpog‘istonda aholi punktlarining markazlashgan ichimlik suvi ta’minoti tizimlarini rivojlantirish uchun xalqaro moliya institutlari, davlat va mahalliy budjetlar hisobidan jami 2,2 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Bu haqda 21-fevral kuni qabul qilingan prezident qarorida belgilangan.
Shuningdek, qarorga ko‘ra, Qoraqalpog‘istonda urbanizatsiya jarayonlarini jadallashtirish va ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha qator yirik loyihalar amalga oshiriladi.
Jumladan, Jahon bankining “O‘rta shaharlarni kompleks rivojlantirish” loyihasi doirasida Qoraqalpog‘istonni hududiy rejalashtirish strategiyasi ishlab chiqiladi. Shuningdek, “Yangi O‘zbekiston qiyofasidagi tuman (shahar)” maqomi berilgan Qo‘ng‘irot va Chimboy tumanlari hamda Nukus shahri uchun fazoviy va master rejalar tayyorlanadi.
Infratuzilmani yaxshilash maqsadida 2026-yilda yirik obyektlar qurilishi boshlanadi. Xususan, Nukus shahrida tirbandliklarni kamaytirish maqsadida Nukus shahri va Taxiatosh tumanini bog‘lovchi 2,2 kilometr avtomobil yo‘li, 1 ta ko‘prik hamda “D 234 (4R176)” Nukus – Chimboy – Taxtako‘pir avtomobil yo‘lining 4 kilometr qismida yangidan yo‘l o‘tkazgich quriladi.
Ekologik holatni yaxshilash maqsadida 2026–2030-yillarda Nukus shahri atrofida 15 ming gektar maydonda “yashil belbog‘” barpo etiladi. Uning 3 ming gektarida daraxt va butalar ekiladi.
Ushbu loyihalar Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasida erishilgan kelishuvlar doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasini rivojlantirish dasturini 2027-yildan boshlab natijaga asoslangan moliyalashtirish tizimi (PforR) bo‘yicha jalb etiladigan 200 million dollar hisobiga amalga oshiriladi.

В Каракалпакстане для развития централизованных систем питьевого водоснабжения населенных пунктов направлено в общей сложности 2,2 трлн сумов за счет международных финансовых институтов, государственного и местного бюджетов. Это предусмотрено указом президента, принятым 21 февраля.
Согласно указу, в Каракалпакстане также будут реализованы крупные проекты по ускорению процессов урбанизации и улучшению экологической ситуации.
В частности, в рамках проекта Всемирного банка «Комплексное развитие средних городов» будет разработана стратегия территориального планирования Каракалпакстана. Кроме того, будут подготовлены пространственные и мастер-планы для районов Кунград и Чимбай, а также города Нукуса, получивших статус «район (город) в облике Нового Узбекистана».
Для улучшения инфраструктуры в 2026 году начнется строительство крупных объектов. В частности, в Нукусе для снижения заторов будет построена 2,2-километровая автомобильная дорога, соединяющая город Нукус и район Тахиаташ, 1 мост, а также новый путепровод на 4-километровом участке автомобильной дороги «D 234 (4R176)» Нукус – Чимбай – Тахтакупыр.
Для улучшения экологической ситуации в 2026–2030 годах вокруг города Нукуса будет создан «зеленый пояс» площадью 15 тыс. гектаров. На 3 тыс. гектарах будут высажены деревья и кустарники.
Эти проекты будут реализованы в рамках соглашений между Министерством экономики и финансов и Азиатским банком развития по программе развития Республики Каракалпакстан с привлечением 200 млн долларов США на основе системы финансирования по результатам (PforR) с 2027 года.