Qoraqalpog‘istonda aholi punktlarining markazlashgan ichimlik suvi ta’minoti tizimlarini rivojlantirish uchun xalqaro moliya institutlari, davlat va mahalliy budjetlar hisobidan jami 2,2 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Bu haqda 21-fevral kuni qabul qilingan prezident qarorida belgilangan.
Shuningdek, qarorga ko‘ra, Qoraqalpog‘istonda urbanizatsiya jarayonlarini jadallashtirish va ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha qator yirik loyihalar amalga oshiriladi.
Jumladan, Jahon bankining “O‘rta shaharlarni kompleks rivojlantirish” loyihasi doirasida Qoraqalpog‘istonni hududiy rejalashtirish strategiyasi ishlab chiqiladi. Shuningdek, “Yangi O‘zbekiston qiyofasidagi tuman (shahar)” maqomi berilgan Qo‘ng‘irot va Chimboy tumanlari hamda Nukus shahri uchun fazoviy va master rejalar tayyorlanadi.
Infratuzilmani yaxshilash maqsadida 2026-yilda yirik obyektlar qurilishi boshlanadi. Xususan, Nukus shahrida tirbandliklarni kamaytirish maqsadida Nukus shahri va Taxiatosh tumanini bog‘lovchi 2,2 kilometr avtomobil yo‘li, 1 ta ko‘prik hamda “D 234 (4R176)” Nukus – Chimboy – Taxtako‘pir avtomobil yo‘lining 4 kilometr qismida yangidan yo‘l o‘tkazgich quriladi.
Ekologik holatni yaxshilash maqsadida 2026–2030-yillarda Nukus shahri atrofida 15 ming gektar maydonda “yashil belbog‘” barpo etiladi. Uning 3 ming gektarida daraxt va butalar ekiladi.
Ushbu loyihalar Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasida erishilgan kelishuvlar doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasini rivojlantirish dasturini 2027-yildan boshlab natijaga asoslangan moliyalashtirish tizimi (PforR) bo‘yicha jalb etiladigan 200 million dollar hisobiga amalga oshiriladi.

In Karakalpakstan, a total of 2.2 trillion sum has been allocated for the development of centralized drinking water supply systems in settlements, funded by international financial institutions, state, and local budgets. This is stipulated in a presidential decree adopted on February 21.
According to the decree, major projects to accelerate urbanization processes and improve the ecological situation will also be implemented in Karakalpakstan.
Specifically, under the World Bank's "Comprehensive Development of Medium-Sized Cities" project, a territorial planning strategy for Karakalpakstan will be developed. Additionally, spatial and master plans will be prepared for the Kungrad and Chimboy districts, as well as the city of Nukus, which have been granted the status of "district (city) in the image of New Uzbekistan."
To enhance infrastructure, construction of major facilities will begin in 2026. In particular, in Nukus, to reduce congestion, a 2.2-kilometer road connecting Nukus city and Takhtatash district, 1 bridge, and a new overpass on a 4-kilometer section of the "D 234 (4R176)" Nukus–Chimboy–Takhtakupyr highway will be built.
To improve the ecological situation, a "green belt" covering 15,000 hectares will be established around Nukus city from 2026 to 2030. Trees and shrubs will be planted on 3,000 hectares of this area.
These projects will be implemented under agreements between the Ministry of Economy and Finance and the Asian Development Bank for the Karakalpakstan Republic development program, with $200 million attracted based on the results-based financing system (PforR) starting from 2027.