Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida isitish mavsumida tabiiy gaz uchun belgilangan 500 kub metrlik bazaviy me'yor 15-martgacha uzaytirildi. Energetika vazirligi bu qarorni prezident topshirig‘i asosida Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilinganligini ma'lum qildi.
"O‘zgidromet" ma'lumotlariga ko‘ra, bu hududlarda mart oyining birinchi 15 kunida havo haroratining past bo‘lishi kutilmoqda, shuning uchun aholini qo‘llab-quvvatlash maqsadida me'yor uzaytirildi.
Gaz iste'moli uchun oshirilgan bazaviy me'yor noyabrdan fevralgacha amal qiladi, 1-martdan esa 100 kub metrgacha kamayadi. 2025-yilda bu me'yor barcha hududlar uchun 1-aprelgacha uzaytirilgan edi.

Базовый норматив потребления природного газа в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области продлен до 15 марта в отопительный сезон. Министерство энергетики сообщило, что это решение принято Кабинетом Министров по поручению президента.
По данным "Узгидромета", в этих регионах ожидается низкая температура воздуха в первые 15 дней марта, поэтому норматив продлен для поддержки населения.
Повышенный базовый норматив потребления газа действует с ноября по февраль, а с 1 марта он снижается на 100 кубометров. В 2025 году этот норматив был продлен до 1 апреля для всех регионов.