O‘zbekiston Oliy sudining Jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati 1920−1934-yillarda sovet hukmronligi davrida qatag‘on qilingan 161 nafar shaxsga oid 8 ta jinoyat ishini ko‘rib chiqdi. Ushbu shaxslar bosmachilik harakatlariga moddiy yordam berish, qurolli to‘da tuzish, sovet hokimiyatiga qarshi qo‘zg‘olonlar va aksilinqilobiy harakatda ayblangan edi.
Bosh prokuror o‘rinbosari Svetlana Ortiqova tomonidan keltirilgan kassatsiya protestlari asosida 2026-yil 6-may kuni Oliy sud raisining birinchi o‘rinbosari Alisher Usmanov raisligida ochiq sud majlislari o‘tkazildi. Natijada, Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasiga asosan, barcha 161 nafar shaxsga nisbatan oqlov hukmlari chiqarildi.
“Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori Bahtiyor Hasanovning ta’kidlashicha, Prezidentning 2020-yil 8-oktabrdagi PF-5598-son farmoyishi asosida tarixchi olimlar qatag‘on davrini chuqur o‘rganishga kirishgan. Farmoyish bilan NKVD, Ichki ishlar vazirligi, Prezident devoni va davlat milliy arxivlarining maxfiy bo‘linmalari ochib berilgan.
Hasanovning aytishicha, o‘sha davrdagi tergovlar oldindan yozilgan ssenariy asosida o‘tkazilgan va barcha ayblovlar 56, 57, 58, 66 yoki 67-moddalar bilan “aksilinqilobchi” yoki “xalq dushmani” sifatida qo‘yilgan. Uchliklar tomonidan hal qilingan bu ishlarda na sud jarayoni, na tergov bo‘lgan.
Qatag‘on qilinganlar orasida nafaqat davlat arboblari, adabiyot va san’at namoyandalari, balki oddiy odamlar ham bor. Masalan, Nosirxon To‘ra va Kamolxon To‘raning ishi bo‘yicha ko‘plab shaxslar otilgan. Tohir Abduzoyitov 30 yoshida, Saydolim Sharipov 46 yoshida qatag‘on qilingan.
Roziq Turg‘unov ismli fuqaroning bobosi Mulla Turg‘un Abdullayev ham shu ishlar doirasida otuvga hukm qilingan. Uning aytishicha, bobosining nomini oqlash uchun ko‘plab tashkilotlarga murojaat qilgan, ammo hujjatlar topilmagan. Keyinchalik “Shahidlar xotirasi” muzeyi yordamida arxiv hujjatlaridan ma’lumotlar topilgan.
Hozirgacha sovet davrida qatag‘on qilingan 1236 nafar vatandosh reabilitatsiya qilinib, oqlangan. Bu jarayon davom etmoqda.

Судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда Узбекистана рассмотрела 8 уголовных дел в отношении 161 лица, подвергнутых репрессиям в период с 1920 по 1934 годы. Эти лица обвинялись в материальной поддержке басмаческого движения, создании вооруженных банд, организации антисоветских восстаний и контрреволюционной деятельности.
На основании кассационных протестов, внесенных заместителем генерального прокурора Светланой Ортыковой, 6 мая 2026 года под председательством первого заместителя председателя Верховного суда Алишера Усманова состоялись открытые судебные заседания. В результате, в соответствии со статьей 83 Уголовно-процессуального кодекса, по всем 8 делам были вынесены оправдательные приговоры.
Директор музея «Память жертв репрессий» Бахтиёр Хасанов отметил, что на основании распоряжения президента от 8 октября 2020 года № ПФ-5598 историки приступили к углубленному изучению периода репрессий. Распоряжение открыло доступ к секретным подразделениям НКВД (ныне СГБ), Министерства внутренних дел, Администрации президента и государственных национальных архивов.
Хасанов подчеркнул, что следствия того времени проводились по заранее написанному сценарию, а обвинения выдвигались по статьям 56, 57, 58, 66 или 67 как «контрреволюционер» или «враг народа». Дела решались «тройками» без суда и следствия.
Среди репрессированных были не только государственные деятели, представители литературы и искусства, но и простые люди. Например, по делу Насырхана Туры и Камалхана Туры многие были расстреляны. Тахир Абдузоитов был репрессирован в 30 лет, Сайдолим Шарипов — в 46 лет.
Гражданин Розик Тургунов рассказал, что его дед Мулла Тургун Абдуллаев был приговорен к расстрелу «тройкой». Семья долго пыталась добиться реабилитации, но документы не находились. Лишь после обращения в музей «Память жертв репрессий» историки нашли архивные материалы.
На сегодняшний день реабилитированы 1236 соотечественников, репрессированных в советское время. Процесс продолжается.